Prolomit vlny

• Dánsko Breaking the Waves (více)

Musak

Dlouho jsem váhal mezi 3 a 4*. Film se mi velmi líbil, ale je fakt, že kdyby to mělo o nějakých 50 minut méně, tak by to mělo větší spád. ()

Kurikmoon

Páni tak pri tomto filme prišli slzy. Čo je však zaujímavé, že som spočiatku nechápal ani prečo. Proste neboli a zrazu boli. Film o tom ako môže mať človek diagnózu "dobrota"... ()

vyfuk

Prolomit vlny je určitý epos a opus Triera, který má nějaké to Shakespearovské zakončení. Obecně vzato jde o zajímavý film, protože malý Dán z Dánska tak nějak určil směr filmu pro celý svět. Přeci jen, rychlé střihy, které přímo nenavazují, sexuální otevřenost a určitá bizarnost příběhů je obsažena jasně v tomto, ale určitě nejde o unikát. Naopak. A takhle obecně se tím může řídit spousta dalších. Za mě obecně dosti silný film, který dokázal si pohrávat s postavami a i s námi diváky. To celé v tomto zvláštně zvráceném a dobrém kabátě. ()

Berenise

Prelomiť vlny je jeden z mojich najvýznamnejších "objavov" posledných rokov, takisto ako von Trier celkovo. Jeho neľútostný, ale o to trefnejší pohľad až na samé dno ľudskosti (ak uvážime čo všetko tento pojem v sebe obsahuje!) sa skvele vynímal aj v tomto filme. Postavil do nesmierne silného kontrastu ľudské dobro a čistotu na jednej strane a "dobro" pokrytcov hlásajúcich náboženské a iné dogmy na druhej strane spôsobom, ktorý nie je polopatistický, ale stále dosť jednoznačný na to, aby vám z tých druhých bolo naozaj zle. Von Trier majstrovsky narába so zobrazovaním ľudských charakterov, a pri stvárnení tohto jeho zámeru takým esom, ako bola v tomto filme Emily Watson a jej fantastický výkon musím len povedať klobúk dole! Skvelé. ()

Almásy

v nasom svete romanticke duse nepreziju a je zazrak ked sa z tolkych ludi najde aspon jedna. hlboky a deziluzivny film, v ktorom sa tak ako v ostatnych von trierovych filmoch ,,uvidite proti svojej voli" . emily watson predvadza vykon tak velkolepy, ako je jej neuveritelne tragicka hrdinka. absolutne strhujuce majstrovske dielo neobycajnej sily, na jedinu sekundu sa nenudite, cely cas krutite hlavou ze to vobec nie je mozne a zaver vas napokon totalne zabije. vlny mi vyrvali srdce stela, dali do ostnateho mlynceka a potom mi tu skomoleninu dali do ruk. svojim sposobom, zivot meniaci film. ()

giovanni3

Tento film byl velmi náročný na sledování (a to jak stopáží tak ponurým tématem). Lars von Trier se zde opět vyznamenal zvláštní kombinací silně věřící ženy (která žije v silně věřící vesnici) s světoběžníkem a jeho rozvernými kamarády. Dále se pak již tradičně postavil proti církvi a silně věřící ženu uváděl neustále v pokušení, které gradovalo celý film od začátku do konce a neustále se prohluboval odklon od církve. Každopádně kvalitní film, ale stále mi tam něco nesedělo a to každopádně to finále (a nejen ta úplně poslední scéna, která to naprosto devalvovala) od 2. příjezdu na ,,tu velkou loď,,. Po shlédnutí jsem, ale nelitovat, že jsme tento film viděl a mohu jedině doporučit ač víc jak 4z5 ze mě tento film nedostal. ()

Amputace

Lars protentokrát až příliš okatě tlačil na emoce diváka a finální pointa byla už poněkud přitažená za vlasy, ale jinak šlo opět o prvotřídně napsané a zrežírované drama z dílny nejlepšího Evropského režiséra současnosti. ()

NALBERTik

Film, u kterého budete přemýšlet. Film, po kterém budete přemýšlet. Film, o kterém budete přemýšlet.... Evropa se mi líbila více, ale todle si asi taky těch 5 zaslouží... ty zvony nakonci celkem zvláštní.... ()

vitekpe

Jeden z mala filmu, ze kterych jsem odesel z kina. Ale ne proto, ze by byl spatny...proste jsem se na to nechtel dal divat. Prilis temne... ()

ethos

Nemozem si pomoct ale toto bol proste podvod. Teoriu o trierovy podvodnikovy, ktory sa len zahrava s citmi som pocul ale vela som jej nedaval, ale teraz som ju pochopil. Vyvolava nejake emocie, ktore v podstate k nicomu nevedu. Samotny film bol podla mna prilis dlhy a mal som tiez dost problemov spracovat tu seversku atmosferu. No ale co uz to je cely Trier bud vas uplne dostane alebo vas uplne pohorsi nikdy medzi. Z tohoto filmu mi bolo na vracanie a to je tak jediny pocit, co mi z neho ostal. ()

mohamedsfinger

Tak to je přesně ono. Výborné herecké výkony hlavních hrdinů, skvělý scénář, který je bravurně přenesen do filmové podoby. Emoce jsou tady všude a celý film vás prostě nutí přemýšlet o všech těch symbolech, které nám Lars von Trier předkládá. ()

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Lars von Trier je citový vyděrač, jehož cílem je vnutit divákům chuť se po filmu sebrat a vyvraždit či jinak znesvětit půlku "dobrem" pohrdající vesnice. Ač rámcové, nechutně dlouhé. Některé postavy postrádají smyslu, jiné mohli by vykresleny lepe být. ()

Tejkina

Další film, co mě absolutně minul... Bess přece potřebovala pomoc, vždyť byla nemocná, viděli to všichni. Nemusela dopadnout takhle. ()

Devadesát Dva

o zvráceném sebeobětování ženy pro muže. tento komentář je jeden velký spoiler a tomu, kdo neviděl film řekne až moc: Bess si vezme Jana. Bess dlouho žila na pobřeží v nějakém severském státě, kde jsou lidi jen zapšklí, podezřívaví a mrzutí a tudíž byla sama. nezbylo jí tedy nic jiného, než si začít povídat s Bohem a Bůh jí odpovídá - pokaždé. ano, Bess to nemá v hlavě tak úplně v pořádku, čemuž ale cizinec Jan vytrvale a s nadhledem čelí. nedokážu jen pochopit kde a jak se ti dva mohli poznat, ale jak by řekl Jules: „Lidi se holt potkávaj.“ zamilovaní si spolu užívají života a líbánek a když se Jan musí vrátit pracovat, Bess zuří, nedokáže emocionálně snést všechny ty pocity, všechno to nové, co s ním měla a nikdy předtím neznala, jako třeba sex...a tudíž je pro ni nepřijatelné být zase sama... po odjezdu je pak pro ni každý den dnem, kdy je mrtvá. líbí se mi, že asi žádný jiný film předtím nevystihl ženské pocity tak přesně, jakoby ostatní filmy byli jen nějaká falešná vata. zatímco Bess neochvějně očekává Janovi telefonáty a oba si jak hrdličky říkají, jak moc se milují, Jan se jednoho dne při nehodě v práci zraní a je kompletně ochrnutý, vyjma hlavy neschopen jakéhokoliv pohybu. vrátí se domů a začne Bess žádat o to, aby kvůli němu spala s jinými muži a pak mu o tom vyprávěla. nutno dodat, že ji Jan celý film upřímně miluje. začne na ni ovšem, pod vlivem své nemoci a toho, že je zdrogovaný tlačit, aby s těmi muži spala, aby to udělala pro něj, ale co je nejhorší, sama Bess posléze uvěří, že tím, že tohle dělá Janovi vlastně pomáhá s jeho nemocí (jeho stavse zlepšuje). Jan se ji poté zoufale snaží přimět, aby ho opustila, že má „zlo ve své hlavě“, ale Bess radši snáší muka při tom, když ji to dělá cizí muž, než aby přišla o svou lásku. Janův stav se začne zhoršovat, Bess je kvůli své "sexuální činnosti" vypovězena a nakonec je Jan nucen podepsat, v zájmu Bessina duševního zdraví, příkaz, který ji hospitalizuje do psychiatrické léčebny. Bess uteče a vrátí se, všemi zrazená a zklamaná. Když spatří, že se Janův stav zhoršuje, Bess jde jako šlapka na velkou loď, kde ji ojedou a pořežou uchylní námořníci a díky tomu, že se v ten moment Janův stav nezlepšuje, ba naopak, je jí řečeno, že Jan umírá, Bess umře také. v závěrečné kapitole se ovšem dozvíme, že se Janův stav zlepšil a dokonce už skoro může chodit, i když o berlích. konec se dá vyložit různě a já si netroufám přiklonit se k tomu či onomu. Trierovi filmy se nedají rozebírat jinak, než že si pomalu řeknete, co se v nich stalo a snažíte se to jako puzzle poskládat a nakonec vám to buď něco řekne nebo ne. jako vždy je to zkrátka silná káva a faktem zkrátka musí být (podle mě), že trpící hrdinky Trierových filmů nejsou nikdo jiný, než on sám. prolomit vlny. prolomit vlny. prolomit vlny. mocný, hluboký a těžký film. ()