poster

Noční host

 • anglický

  Night Guest

Drama / Psychologický

Československo, 1961, 105 min

 • Rob Roy
  ***

  Škoda přeškoda, tady bylo opravdu zaděláno na vynikajicí psychologické komorní drama. Film hned od začátku diváka chytne. Kvalitní herecké obsazení, příběh založený na dialozích. Vše je točeno v extrémně dlouhých ( někdy možná až moc ) záběrech, které dají vyniknout hereckým výkonům. Bohužel ve druhé polovině filmu se dostává do popředí příběhu ženská postava, která je zcela nesmyslně a špatně napsaná, nehodí se sem a diváka příliš nezajímá. Připadalo mi, jako by skrz její postavu chtě scenárista kritizovat mladou nadcházející "zkaženou" generaci. Film začíná směřovat jiným směrem, vytrácí se hutná atmosféra, tím i divákova pozornost a celý film se začne pomalu, ale jistě rozbředávat. Ale i chování hlavních herců mi někdy příliš nesedlo. Závěr se opět vrátí do kolejí vypjatého psychologického dramatu, ale výsledný dojem už na 4* nevystačí. I tak ale tento film nemůžu než doporučit, silných okamžiků tu je dost.(18.10.2005)

 • Brouk
  ****

  No konečně k mé radosti, že se ČT vzbudila a pustila nám něco.. :-) Úžasné lidské varování... 5 hvězdám mi vnitřně brání to, že jsem dřív viděl (opět s R.Hrušínským) inscenaci na podobné téma (na FD neuvedené) pod názvem Šachová partie.....(14.10.2005)

 • Ony
  ****

  Od začátku do konce zajímavý film po formální i obsahové stránce. Je pravda, že leccos zjednodušuje a postavy jsou černobílé nejen díky kameře. Přesto to není primitivní snímek, který by dnešnímu člověku neměl co říct. Naopak. Válka a utrpení s ní spojené, právo na život, arogance, pomsta - to jsou nadčasová témata. Bohužel jsou trochu přibarvována politickými klišé. Z hereckých výkonů vyniká Hrušínského ztělesnění obchodníka Hupperta. Ostatní (Vala, Hlaváčová, Růžek) nehrají s takovou lehkostí, ale i jejich hrdinové se dají přijmout a celý film působí dost silně a rozhodně nenudí. Přestože mám k Nočnímu hostu pár výhrad, 4* si zaslouží.(1.11.2005)

 • Crocuta
  ****

  Při hodnocení Nočního hosta je dobré neplést si kritiku nacismu a jeho pohrobků s protiněmeckou agitkou - ono takových panáčků, kteří mluví jako Huppert v tomhle filmu, je totiž stále ještě dost...(24.7.2007)

 • WANDRWALL
  **

  Vyrovnávání se s minulostí, kdy trýzněný má šanci to vrátit trýzniteli, to patří k mezilidským vztahům neustále. Tenhle film mě ale nudil, a podstatu zakopal.(9.7.2011)

 • - Vladimíru Brabcovi bylo skutečně na konci války necelých 12 let. (troufalka)

 • - Předlohou filmu je divadelní hra od Ludvíka Aškenazyho "Host" z roku 1960. (Kulihrášek)

 • - Ludvík Aškenazy napsal v roce 1959 divadelní hru Host v noci. Ostravské Divadlo Petra Bezruče ji uvedlo pod názvem Noční host. V roce 1960 Aškenazy hru přepracoval pro Ústřední divadlo Československé armády (později Vinohradské divadlo) a nazval ji Host. Spisovatel zároveň spolupracoval s Otakarem Vávrou na scénáři, který nesl název Host v noci. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace