PAVLIS

70% Dobrý námět s pár místy na zamyšlenou, dobře natočený, ale nedokážu si představit, že by mohla podobná reality-show z etického hlediska vůbec existovat. Možná kdyby se odehrávala v jiné realitě? 29.7.2021 - ČSFD 87% / 81% IMDb ()

Honzimir67

10/10 - Tento film mě příjemně překvapil svou originalitou, jde o příběh, který se jen tak nevidí. Obdivuju herecký výkon Jima Carreyho, bez kterého by film neměl ten správný nádech. Film je chvílemi dramatický, v některé momenty i pobaví, a ke konci pěkně dojme. Nenašla by se ani vteřina, kdy bych se u filmu nudil. Skvěle natočené a skvěle vtáhlo do děje, za mě jedna podtržená! ()

RigorMortis

Carrey v časoch, kedy ešte nehral v priblblých prvoplánových komédiách ani nefrčal na antivax vlne. "Reálne" reality show sú obludárium a prehliadka najväčšej spodiny. Myšlienka, že celý váš život je od prvého momentu jedna veľká reality show riadená niekým tam hore, je však desivá. Zaujímavá zápletka, skvelé herecké výkony. ()

Binne

Každý se občas ocitneme v Truman Show, kdy některé věci prostě nemohou být pouhou náhodou. Jakmile v sobě uvězníte tento pocit, už se jej nezbavíte. Půjdete po uličce v obchodním domě, která se zprvu jeví jako zcela prázdná aby v momentě, kdy zastavíte vyrazilo dvacet lidí do téže uličky a svými košíky Vás uvěznili. Půjdete po poloprázdné ulici ledabylým krokem načeš osoba, která se objevila z ničeho nic se Vám začne plést pod nohy. Přijedete autem na vždy prázdnou křižovatku aby náhle projížděl svatební průvod a za ním orchestr. Přijdete do ZOO abyste viděli žirafu a zrovna ráno jim poslední žirafa chcípla. Těšíte se na vychlazené pivo a zrovna na Vás vyjde poslední (nebo první) ze sudu. Intenzivně na něco celý den myslíte načež kdokoli s Vámi začne dané téma a v ten den rozebírat. Myslíte na nějaké slovo (třeba fotovoltaika) a najednou ho zná i Váš negramotný kamarád s praktickou školou. Samozřejmě, že je tento efekt snadno vysvětlitelný schopností mozku, vytvářet si červí díry mezi myšlenkami, vzpomínkami a skutečností ale je to právě genialita Truman Show, která se o něho opírá. Truman hraje svou životní roli a úplně stejně jako my o tom vůbec neví. Jeho svět je zkrátka přesně tak prostý, jak on sám dovolí. Psychologická stránka filmu se opírá o skutečnost, že jsme všichni od raného věku formování svých okolím a samozřejmě prostředním, do kterého se narodíme, přesně jako v případě Trumana. Seznáme-li, že tento svět byl vytvořen jen kvůli naší osobnosti/individualitě, nebudeme daleko od pravdy, že? Na základě filozofické stránky je možné říci, že tento svět existuje pouze protože existujeme my (pakliže bychom neexistovali, nevěděli bychom, že nějaký svět je - teorie o tom, jaký zvuk dělá padající strom...), můžeme si představit, že lidé kolem nás jsou jen dobře volení herci, kteří mají své scénáře, nebo že jsou nehratelnými postavami v GTA (trochu - jen trochu promyšlenějšími než aby narážely bezhlavě do předmětů). Zkrátka, Truman Show je o tom, co vlastně člověka dělá člověkem a jak jsme schopni ovlivnit vlastní osud, pakliže se někde a někomu a nějak narodíme. Rozhodně kultovní a rozhodně skvělé! ()

Boysor

Celý zivot od narodenia žijete v klamstve a až neskôr zistite že je to cele len nejaký mediálny podvrh a skutočný svet ste ešte nevideli ktorý je za rohom. Fascinujúce ako vedia média oblbovat ľudí veď vidíme to aj v dnešnom svete. Človek by sám nechcel v takom svete žiť a vidieť kolobeh každodenného dňa počuť len opakujúce frázy zo scenára pritom si neuvedomujete že ste v obraze jednom z najväčších 24h show na svete. Skvelý pocin. Som rad že som si takú kvalitku mohol vychutnať a pozrieť až teraz a veriť že Truman nájde tu pravdu. ()

koty2201

Pri tomto filme mám asi až príliš skreslené hodnotenie. Pretože filmov s podobnou tématikou som videl viacero... teda minimálne 3 :D A tak ma hlavná zápletka až tak veľmi neprekvapuje. Samozrejme ja mám rád takéto sci-fi (aj keď nemusia byť ani sci-fi) mysteriózne príbehy. Tu je to však príjemne doplnené humorom, ktorý je Jimovi Carreymu najbližší a je to môj najobľúbenejší komik. Keby tento film neobohatil svojím talentom pre komédiu, tak by ma možno film ani veľmi nezaujal.  Premisa je veľmi jednoduchá. Truman je dieťa, ktoré si adaptovala filmová spoločnosť a dokumentujú jeho život 24/7 v uzavretom najväčšom filmovom štúdiu na svete a celý jeho život je len jedna veľká televízna show. A toto divák zistí pomerne rýchlo, len Trumanovi začne byť všetko divné až oveľa neskôr. Čo mi prišlo trochu nelogické a ako menšia slabina filmu, ale inak som si to užil. Páči sa mi ako je to odľahčené, ale nájde sa čas aj na drámu a poznanie, že vlastne to, čo sa stalo Trumanovi je dosť kruté a neľudské. A sám sa s tým skúša postupne nejak vyrovnať. Až nakoniec naberie odvahu na to, aby žil skutočný život. Takže určite to môžem odporučiť ako zaujímavo podané sci-fi, ktoré našťastie nie je depresívne. V tomto ide o príjemnú zmenu, pretože depresívnych filmov na podobnú tému je viacero, ako som spomínal. ()

Efreeti

Až zpětně začínám oceňovat kvality tohoto snímku. S příchodem Vyvolených a Big Brothera dostává tento snímek úplně nový rozměr. ()

Bilky

Od tohto filmu si CARREYho vážim! A hneď ďalším filmom (Muž na Mesiaci) mi potvrdil že právom. Ale na tomto filme je najúžasnejšie že to nie je len jeho postava, alebo herci vo všeobecnosti čo robí film takým výnimočným... Je to asi každá jedna zložka filmu, od námetu, scénaru, castingu, réžie, hudby atď. Proste zážitok! ()

Daves97

Naprosto skvělé, brutální a nepopsatelné!!! Jim Carrey předvedl skvělý výkon a ukázal, že umí hrát i ,,ve filmech''. A teďka jdu hledat, jestli nemám někde po bytě kamery... ,,A v případě, že bychom se už neviděli....dobré odpoledne, dobrý večer a dobrou noc'' ()

Honzus

Peter Weir natočil originální film, který stále nabývá na aktuálnosti a Jim Carrey předvádí nejlepší výkon ve své kariéře. Velice zaujme i charismatický Ed Harris v roli velmi rozporuplné postavy režiséra. ()

me3x®

Film, ktorý som videl v čase, keď sa u nás vo veľkom rozbehli reality show. Film pri ktorom som bol šťastný, že som ani len netušil o čo ide, pretože viem, že by mi to pokazilo dokonalý filmový zážitok. Tak som mohol strašnú skutočnosť odkrývať spolu s hlavným hrdinom. Pri ďalšom pozeraní som však mohol lepšie vnímať detaily, ktoré mi predtým unikali. A viem, že som si pri ňom kládol myšlienku, či skutočne až do takejto podoby by mohli zájsť rozmáhajúce sa reality show. A ozaj. Bol to film, pri ktorom sa stal pre mňa Jim Carrey z pán komedianta Pán Herec. ()

JxMx

Naprosto geniální dílo, skvělý a originální námět, výborné herecké výkony, režie, scénář. Prostě všechno sedlo tak jak mělo a ještě navíc ten film sedl i mně. Navíc je vše podkresleno opravdu nádherným soundtrackem. Jedna věc mi však nejde do hlavy. Jak je možné, že Jim Carrey nebyl za tento výkon aspoň nominován na oscara, protože podle mého názoru zas tak špatně nehrál. Jednoduše nemám co vytknout. ()

Filipes

Tohle totální psycho s mým oblíbeným tady "nepotrhlým" Jimem, mě drželo v nekonečném napětí až do úplného konče, kdy jsem mu "fandil" zuby nehty, div jsem si nerozerval vlasy..:-D ()

sendisis

Nejlepší film Jima Carreyho, geniální kousek je odrazem reality show v 21. století. Tento film ukazuje náš svět, který si vytváříme a jak je snadné manipulovat s lidmi. Spoustě lidí by nevadilo žít v takové Truman Show, lidé neustále chtějí žít v ideálním světě. Spolu s Matrixem je to jeden z nejlepších filmů a virtuální realitě. ()

Fazy

Jim Carrey znova dokázal, že vie zahrať naozaj čokoľvek. Zobrazenie čoho je človek schopný len kvôli show je naprosto geniálne. Prelínanie skutočného sveta stým televíznym a ovládanie ľudského života ako keby bol nejaká hračka pre deti. Aj keď som film videl už dávnejšie ešte stále som ohromený. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall