jesus666

Výborný scenár. Výborná réžia. Výborná hudba. Výborný výkon hercov v hlavných úlohách. Výborný film. Potešujúce je, že tvorcovia sa nedali zlákať zaujímavosťou témy a zbytočne film nenaťahovali. Myslím, že tých zhruba 100 minút je dostatok času, aby vás film chytil a skončil skôr, než by vás začal nudiť. ()

*Colorado

Výborný film. A skvělý Jim Carrey, který hraje charakterně, ale umí si také ukrást chvíli pro své grimasy a blbůstky, ale ani trochu to zde nepůsobí okoukaně. Jde ale především o dobrý námět - přiznávám, že bych se ani nedivil, kdyby někdy někdo s nějakým "podobným" (v uvozovkách proto, že velkého bratra už jsme tu měli, jen tak trošku v menším měřítku) druhem zábavy (dejme tomu) přijít chtěl aneb jak nechat (když budu optimistický) 5 z 10 občanů strávit život u podobných nesmyslných pořadů. Líbilo se mi, jak Truman začal objevovat nesrovnalosti, které se kolem něj děly (btw jestli mu to trvalo "jen" 30 let, tak Thumbs up! :) ). Trošku mi vrtalo hlavou, jestli se dá člověku vnutit strach třeba z té vody, jak se to povedlo tvůrci pořadu Edu Harrisovi, na základě jedné nešťastné události, a sice jak moc je pravděpodobné, že by se natrefilo na člověka, na kterého by to mělo diametrálně jiné dopady.. Konec jen vyplyne z předchozího dění a dává prostor divákovi (tomu filmovému ;) ). Meisterstück. "Stejně nikdy nic neukážou. Vždycky otočí kameru, pustí muziku, vítr fouká, záclona vlaje a nic není vidět." ()

vojo

Dobrý večer vážení diváci vítam vás pri sledovaní Truman show. Prosím pohodlne sa usaďte nikam neodbiehajte a rozhodne neprepínajte pred koncom ten je najlepší... Keď som tento film videl v čase jeho premiéry v kine nedokázal som ho ešte náležite oceniť. Síce už vtedy sa mi páčila jeho idea, ale ešte sme vtedy neboli dostatočne vymasírovaní našimi komerčnými a žiaľ už aj verejnoprávnymi televíziami a ich "reality show". ()

Illioplius

Dráma s Jimom Carreym v hlavnej úlohe – už len to znie zaujímavo. Carrey, ako podľa mňa dosť trápny herec v podaktorých komédiach, v tomto filme perlí. Vyvrcholenie na konci je silne emotívnym zážitkom. Asi aj preto, lebo je veľmi ľahké vcítiť sa do Trumanovej role. Netreba sa nechať odstrašiť prívlastkom sci-fi, nie je to pravda. Tento film je dráma, možno tragédia. Ale skutočne vydarená – jedna z najlepších, akú som videl. Od ostatných sa líši tým, že je to sociálna a psychologická výpoveď o jednom človeku. Obyčajnom človeku, ktorého ovláda celý preňho existujúci svet. A on napriek tomu zvíťazí. Každý divák musí byť na Trumana veľmi hrdý – rovnako ako boli naňho hrdí diváci reality šou vo filme. ()

bery71

Na Hollywood nesmírně originální a skvěle provedené. Carry hraje to co umí, hraje to dobře, ale nic nového pod sluncem. ()

Páně

Skutečně nezapomenutelné dílo. Jim Carrey umí. Umí i Peter Weir, který vtiskl svébytnost, rozporuplnost a dilema. Svým způsobem chvílemi velmi děsivé. V realitě by to určitě nefungovalo, ale jako vztyčený ukazovák to funguje. Opravdu skvěle zrežírováno, jen co je pravda. Rozhodně si to zaslouží plný počet, o tom žádná, už pro ty oči Nataschi McElhone. No a ten konec, to je třešnička na dortu. ()

Radek.SCH

Geniální to rozhodně nebylo (přesněji řečeno geniální byl pouze námět), ale dalo se z toho "vytřískat" daleko víc. Možná, kdyby se z toho udělal nějaký kraťas... ()

merigieren

Hmm, hluboce hluboká myšlenka, asi bych byl jedinej kdo by na to nekoukal. Zavřeme chlapíka do terária a jako napotvoru, máme zrovna my možnost pozorovat jeho prozření, jako kdyby v předchozích letech na žádnou chybu nenarazil a teď se to sešlo. Když zrovna manželka a kamarád nepřehrávají, tak se na to dá i koukat. ()

Rokle

Truman u mě stoupal každým zhlédnutím výš a výš. Jeden z nejlepších hereckých výkonů Jima Carreyho. ()

Ukubumbahoo

Občas se zastavím a říkám si, jesli se mi neděje to samé, jestli nejsem já sám postavičkou v nějaké reality show. Doufejme, že ne a pokud ano zamaskovali to autoři ještě lépe než v případě Trumana. Nicméně Truman Show je opravdu skvost! ()

RedDuck

Geniální námět, vynikající provedení, výborné herecké výkony, "osobitá" stylizace. Komičnost i emocionálnost velmi působivě vyvážené. Docela vážně přemýšlím jestli to nedat do svých oblíbených filmů. ()

Kopi1

Co k tomuto filmu dodat, prostě geniální, zajímalo by mě, jak na to Peter Weir přišel. Lepší film jsem s Jimem Carreyem neviděl. Lépe to zahrát snad ani nešlo, ale i Ed Harris byl v tomto filmu skvělý. Ale větší pochvalu si zaslouží Jim, kolem kterého se svět doslova točí. Kdo neviděl, udělal velkou chybu. Kdyby to šlo, dal bych i šest hvězdiček. ()

Heroine

I když vím že je to originální námět, nemůžu se zbavit trapného dojmu, který z filmu mám. Nedělá to ani tak Carrey, který tedy nepředvedl jeden ze svých nejlepších výkonů, ale zlé to nebylo. Není to v hercích, je to v celkovém pojetí. Asi to není až tak závažné téma, jak se z toho dělá, a nebo mi to prostě nic neříká. Každopádně páteční večer to nezkazí. ()

Iwiiik

Tak především je třeba vyzdvihnout fantastický herecký výkon Jima Carreyho, který u mě tímto filmem, jako první vlaštovkou, stoupl na úroveň velkých hereckých jmen. Weirovi se povedlo námět zpracovat na výbornou a myšlenka filmu je tak sugestivní, že jsem ještě dlouho po jeho shlédnutí podvědomě hledal doma skryté kamery a koukal podezíravě na své přátele. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších filmů vůbec. ()

Quipido

Perfektní námět, který by dnes byl (doufám) zpracován úplně jinak, vzhledem k tomu, kam se posunula reality show jako taková. ()

strikeman

Skutečně zajímavý spektákl na téma "vymývání mozků", který může být alegorií odkazující k mnohému - třeba k iluzi "svobodného" člověka v současném světě... Nadčasový snímek. 85% ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall