Fiftis

Poznáte také tie klasické americké gýčové mestečká? Denne ich vidíme v televízii v seriáloch, u ktorých dôchodkyne žehlia a ich manželia spia. Všetci sa tu poznajú, všetci sa majú radi a všetci sú "ako my." Truman Show je presne taký program. Jim Carrey - to je naozaj komik. Je to neskutočný umelec v rôznych grimasách a trapasoch. Jeho filmy sú trochu "šokujúce", ale napriek tomu je to super zábava a chlap, čo má pocit, že je stále stredobodom pozornosti všetkých, to už je len kvapka v mori jeho umenia. ()

filmfanouch

Jim Carrey není pouze komikem, jeho herecký rozsah sahá dál než za jeho gumový obličej. Velkým důkazem je svatá trojice filmů - Muž na měsíci, Věčný svit neposkvrněné mysli a Truman Show. Film Petera Weira natočen dle scénáře Andrewa Niccola po letech krásně zraje, jeho satirický podtext lze snadno převést do moderní doby, do velké míry funguje i jako psychologické drama, které zvládne být humorné, především ovšem dojemné, divácky vděčné, přesto v mnoha ohledech vtahující.   Každý člověk může mít alespoň jednou za život pocit, že jeho život není skutečný, dost možná realita kolem člověka neexistuje, v tomto ohledu mnoho lidí ovlivnil zásadní milník jménem Matrix, který dodnes v jistých lidech vyvolává filosofický základ spočívající v tom , že Matrix berou příliš vážně a dodnes v nich vyvolává zpochybňování reality kolem nich. Truman Burbank je tím člověkem, který jednou musí nevyhnutelně zjistit pravdu. Vyprávění Truman Show v tomto ohledu nestaví na šokujícím zvratu, divák již od počátku ví, že je Truman Burbank obětí jedné velké populární blamáže, stačí tak nejdříve pozorovat, jak přesně mají tvůrci Trumanovy show vymyšlené zázemí Seahaven Island a kdy musí nevyhnutelně dojít k prasknutí.   Sám režisér Truman Show Christof v podání Eda Harrise tvrdí, že si nechtěné dítě Trumana neadaptovalo pouze studio, ale pouze svět. V Christofovi je tak snadné nalézt symboliku boha a ovečky, nevyhnutelně též musí dojít k debatám na téma lidských práv. Samotný Truman začíná cosi tušit skrze škálu stereotypů a podivných náznaků, po 30 letech strávených v televizí a obklopením nejrůznějších herců se ovšem Trumanovou přirozeností stávají atributy herců, kteří odpovídají jeho anonymním kolegům. Titulní reality show se kromě výjimečného protagonisty a živého přenosu 24 hodin denně v zásadě neliší od standardních pořadů. Nutný product placement, manželka v podání Laury Linney, nějací ti přátelé a snaha o vyvolání přívětivého prostředí. Truman je světová senzace, on sám je ovšem obětí systému, marioneta, která nevnímá své drátky. Carrey má v pár momentech opět příležitost předvést svůj komediální talent, v součtu je ovšem Truman Show skutečně spíše psychologickým thrillerem, kdy z geniálního námětu vznikl v mnoha ohledech fascinující film.   V jistých momentech lze v Truman Show nalézt satirizování klasických sitcomů, kdy dochází k různým snahám o dějové kličky sázející na zvýšení sledovanosti, skrze fakt, že je Truman obětí své reality show již od dětství lze též o poukázání na to, jak často zákonní zástupci využívají své závazky v rámci ziskuchtivosti. Truman je senzace, které se není možné vzdát, ani v ten moment, kdy prozře a chce se stát součástí normálního světa. V umělém světě možná není důvod se bát, není v něm o moc méně pravdy než ve skutečném světě, Truman Show je ovšem v zásadě především bojem o vlastní duši a lidskost.   V rámci posledních 35 let se nejspíš pořád jedná o jeden z nejoriginálnějších filmů, který skrze Niccolův scénář chytře pracuje se subjektivní možností vnímání reality, to i přes fakt, že vše víceméně servíruje na stříbrném podnose. Vzniknout Truman Show o nějakých 20-25 let později (i díky faktu, že jsou jeho témata dodnes aktuální by to nebyl takový problém), dá se předpokládat, že někdo jako Christopher Nolan nebo M. Night Shyamalan by dokázal vystavět zápletku takovým způsobem, aby odhalení falešné reality bylo stejným překvápkem jak pro Trumana, tak pro diváka. Vypravěčská perspektiva Truman Show ovšem prospívá v tom, že jen buduje půdu pro moment, kdy pravda praskne, divák se na rozdíl od Trumana od počátku dostává do zákulisí a zákonitostí falešného světa.   Peteru Weirovi se přitom za kamerou daří vybudovat atmosféru klasických sitcomů, od počátku zvládne strhnout výprava, hudba dvojice Burkhard von Dallwitz a Philip Glass zvládne též v jistých momentech chytit za srdce (především při hudebním motivu s názvem Living Waters). Ed Harris je ve své roli Christofa fenomenální. Trpí božským komplexem, zároveň ovšem skutečně vnímá Trumana jako svého syna, kterého se do velké míry možná skutečně snaží ochránit před nebezpečím skutečného světa. I zde je tak snadné v Christofovi hledat symboliku mezi biblickým Bohem, v jednom zoufalém momentu má ovšem Christof spíše k Ďáblu. Je Christof komplexním záporákem? Vyloženě ne, jistě ovšem je záporákem velmi zajímavým.   I po letech je ovšem vítězem Truman Show Jim Carrey. V počátečních pasážích Truman Show hraje prim opět Carreyho komediální talent, jakmile ovšem dojde na lámání chleba, Carrey po herecké stránce definitivně ukazuje, že byla chyba ho zaškatulkovat, kdy se mu daří prodat komplexnost Trumanovy postavy. Dopomáhá k tomu i samotné uchopení Weira, který většinu času skrze vizuální podání buduje paranoiu, jisté ovšem je, že i když si nominace na Oscara za film odnesli Niccol, Weir a Harris, Carrey tehdy ostrouhal. A do dnešního dne by se nejspíš našlo dostatek lidí, který by tento přešlap vnímalo za jeden z největších přešlapů Akademie v historii.   Truman Show tak není těžké ani po 25 letech obdivovat, jeho myšlenky zůstávají dodnes aktuální a silné, do dnešního dne jde poté o jeden z těch případů, kdy jde na Carreyho vzpomínat i jinak ne na komika, vzpomínat na již ukončenou kariéru šikovného Petera Weira, především ovšem Truman Show dodnes skutečně svádí k úvahám nad realitou. Někteří si dost možná poselství přebírají až příliš vážně, satirické přesahy jsou ovšem dodnes působivé. Dobré odpoledne, dobrý večer a dobrou noc! () (méně) (více)

DJ_bart

Jedinečná existenciální satira a určitě jeden z konceptuálně nejoriginálnějších filmů, co kdy devadesátková kinematografie nabídla. Jim Carrey v netradiční, zato životní roli. ()

ajuska

Perfektní. Originální nápad využitý do mrtě, skvěle gradující a vypointovaný. Všechno v tomhle snímku je promyšlené a přesně to do sebe zapadá, výborná je hlavně ta všudypřítomná "nenápadná" manipulace. Inteligentní, emocionální a zároveň i jaksi děsivý film, jaký se jen tak nevidí. ()

lamps

Peter Weir je opravdu režisér s velkým R a tady se mu povedlo stvořit jeden z nejoriginálnějších filmů všech dob. Taková škála emocí, tolik fantasticky napsaných a ještě lépe zahraných postav a v neposlední řadě příběh, který možná budete nejprve zatracovat, postupně mu přijdete na chuť a v závěru už nebudete chtít nikdy vidět žádný jiný film- něco takového vážně jen tak z nebe nepadá. A ten konec byl prostě dokonalý po všech stránkách a řadí se okamžitě k těm nej.. zakončením, jaké jsem doposud viděl. Nevěděl jsem, jestli se mám radovat, brečet nebo prostě jen tak zírat a vychutnávat si to, co se přede mnou odehrává. Já vím jen to, že Truman Show je jeden z těch snímků, kvůli kterému mohla CSFD vzniknout a na nějž se budou lidé dívat ještě dlouho po jeho vzniku a vždy na ně přitom zapůsobí stejným, neopakovatelným dojmem. TLESKÁM!!! ()

JohnnyD

Najdôležitejší film vo filmografii Jima Carreyho, míľnik jeho kariéry, ktorý mu otvoril brány do ďalších hollywoodskych dverí. Skvelá satira s vynikajúcimi hercami a dokonalým Jimom Carreym. Z klauna sa stal smutný klaun. Brilantné. ()

Madsbender

4x a stále sa zmôžem len na opakovanie toho, čo píšu všetci ostatní: geniálne. Pre istotu ešte raz: geniálne. A do tretice: geniálne. Už som povedal, že je to geniálne? ()

petaspur

Městečko Seaheaven má jednu světovou raritu - všichni obyvatelé jsou herci. Tedy všichni až na jednoho - hlavní hvězdu úspěšné show Trumana Burbanka. Truman si již nějakou dobu paranoidně myslí, že ho někdo tajemný sleduje, ale netuší, že jsou to dvě miliardy diváků prožívajících s ním 10.909 den jeho života prostřednictvím pěti tisíc kamer. Tohoto dne však z podezřele jasného nebe spadne špatně ukotvený reflektor, Trumanovi dojde význam reklamních sloganů pronášených jeho přáteli a přes režií pevně zakořeněné fóbie se rozhodne prchnout mimo dosah kamer. Sobecky mu nezáleží na režisérově záměru, platech komparzistů, ani na divácích, kteří si po letech budou muset přepnout na jiný program. Pouze si chce prožívat život podle svého, což tento snímek ukázal s velmi příjemným nadhledem. ()

salahadin

Reality show Vyvolený anebo taky Big Brother Ed. Pamatujete si na dobu, kdy tyhle blbárny běžely v TV a lidi hltali, co se děje ve vile? Weir to dovedl ad absurdum a nabídl vhled na reality show našeho života - jsme fakt svými pány, nebo bioroboty pro pobavení sousedů? A proč nás vlastně tak fascinují jiné ložnice a obýváky a cizí lidé s jejich problémy? Weir je skutečně neskutečný rejža. ()

Allien.9

Já tenhle film prostě miluju! Považuji ho za jeden z nejoriginálnějších a nejzajímavějších snímků, které kdy spatřily světlo světa... A některé scény považuji téměř za kultovní. Pokaždé, když ho vidím, musím si klást stejnou, prostou otázku: "Jak může někdo někomu tohle udělat?". Samozřejmě... Spousta lidí si řekne, že to není reálné, protože existuje něco jako lidská práva. Ale já říkám, že v dnešní době, kdy vládnou peníze, je možné už téměř všechno... Fenomenální Jim Carrey na celé čáře dokazuje, že umí s přehledem zahrát vážnou roli a skvěle mu sekundují odporně slizský Ed Harris a sympatický Paul Giamatti. No, tady prostě není co vytknout. "TO JE VŠECHNO, CO UMÍTE?!? TAK TO MĚ BUDETE MUSET ZABÍT!" ()

misterz

Ako priznám sa, vonkoncom nechápem tak vysoké hodnotenie tu v databáze. Čo na tomto filme ľudia vidia mi asi už navždy ostane záhadou. Aha, už asi viem. Má to dobrý námet. Vplyv moci médií na človeka a ako ho dokážu ovplyvňovať to je celkom dobrá pointa. To však na dobrý film nestačí. Natočené to bolo totiž hrozne, jedna veľká katastrofa. Tak nudné, tak povrchné a tak hrozne odfláknuté... v scenári je toľko vaty, žeby som ju mohol rozdávať po nemocniciach a ani po týždni by som nebol u konca. Strašne prázdny film. A koniec? To bolo čo, to snáď ani nemohli myslieť vážne. Určité emócie vyvolá, to áno, ale čo z toho keď ich priklincuje totálny nelogizmus a nezmysel v scenári? Veď je predsa jasné, že keď by som už o všetkom vedel, tak neostanem a ani by to nebolo možné, pretože moja show by už ľudí nebavila. Autor na konci vlastne poprel celú pointu filmu. Ešte šťastie, že tam hral slušný herec, ktorý film troška vytiahol s pár náznakmi humoru. Ale to je asi tak všetko. 50/100 ()

Satan

Pravděpodobně jeden z nejgeniálnějších scénářů celé kinematografie, který se dočkal jak skvělého režijního vedení, tak hereckého umu (Ed Harris ruluje). Škoda jen, že na jednu takovou Carreyho dramatickou roli padne pět splachovacích typů, kde po celou stopáž dělá debilní ksichty. Niccol je týpek, unikátní zážitek. ()

kingik odpad!

Buď jsem to nepochopil, anebo to bylo tak nekoukatelné. Osobně volím druhou možnost. Píčovina o ničem. 0% ()

Snorlax

Celkem dost děsivý námět by si zasloužil mnohem lepšího herce do hlavní role, hlavně herce, který se nebude zbytečně pitovřit a „dělat humor" na úrovni pokleslé grotesky. Vše se snaží zachránit Ed Harris, který ovšem bohužel nemá zdaleka tolik prostoru jako Carrey. ()

Legas

Originální ten film sice je, obsahově je také velice důležitý, výpovědný a varující, ale zase na druhou stranu je ta historka s umělým televizním světem těžce uvěřitelná. Zkoušel jsem to brát jako takové malé sci-fi, ale moc mi to nepomohlo. A navíc nesnáším Jima Carreyho, a to i ve vážných rolích - prostě ten jeho ksicht nemůžu vystát. ()

InJo

Ve všech směrech skvělý film, jehož (vynikající) téma a motivy jsou v současnosti (2016) možná ještě aktuálnější než v době vzniku (a nepochybně budou velmi aktuální ještě mnoho dalších let). Jen se nemůžu zbavit dojmu, že kdyby to bylo pojaté tak, že divák by zpočátku (stejně jako titulní postava) netušil, co se kolem Trumana doopravdy děje a čeho je součástí (tudíž by se tak z premisy stala šokující pointa shyamalanovských parametrů), mohl být Weirův snímek ještě více fascinující a emotivní. Akorát už by se to asi jen těžko dalo stylizovat do podoby dojemné hořké komedie, jelikož by z toho v takovém případě muselo (téměř jistě) vzniknout něco na způsob paranoidního dystopického thrilleru... 85 % ()

Sobis87

Truman Show je žánrově rozmanitý snímek, stejně jako život sám. Je to drama, je to komedie, romantický film, chvílemi skoro až thriller, ale hlavně to je geniálně promyšlená satira, co si bere na paškál dnešní konzumní styl života, fenomén reality show a spoustu dalšího. Film je plný originálních nápadů (reklamy v přímém přenosu, skryté kamery,...) a scénář vypilovaný do posledního detailu. Vše je ještě umocněno skvělými výkony Jima Carreyho a Eda Harrise. Truman Show je opravdový filmový skvost a věřte mi, bude ve vás rezonovat ještě nějakou dobu po závěrečných titulkách. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall