Dever

Soundtrack Burkhard von Dallwitz: 1. Trutalk - Burkhard Dallwitz ,2. The It's A Life - Burkhard Dallwitz ,3. The Aquaphobia - Burkhard Dallwitz ,4. Dreaming of Fiji ,5. The Flashback - Burkhard Dallwitz ,6. Anthem (Part 2) ,7. The Beginning ,8. 2. Romance - Larghetto [Second Movement from Piano Concerto No. 1 in E ,9. The Drive ,10. The Underground ,11. The Do Something! ,12. Living Waters ,13. The Reunion ,14. Truman Sleeps (for the film "The Truman Show") ,15. The Truman Sets Sail ,16. The Underground / Storm ,17. Raising the Sail (for the film "The Truman Show") ,18. Father Kolbe's Preaching (for the film "The Truman Show") ,19. Opening ,20. The A New Life [*] . ()

Viktooorka

Jim Carrey bude pro mě vždycky ten pošuk, ale pošuk co umí hrát.. dejte mu třeba na hlavu cylindr a do ruky klacek a on mě bude bavit.. co teprve když se předvede v tak povedeném scénaři :-) Truman show je (jeden z) nejoriginálnější(ch) film(ů), který Vás rozesměje, který Vás dojme, který Vás překvapí ale hlavně na který jen tak nezapomenete :-) btw. Kdybychom se neviděli, Dobrý den, Dobrý večer a Dobrou Noc! :-) ()

novoten

Výborně vymyšlený a díky reklamám při přenosu, změnám počasí a rozsvícenému Slunci také promyšlený příběh, výtečně zrežírovaný Peterem Weirem a v neposlední řadě dokonale zahraný Jimem Carreym. Chlapík, kterého jsem vždy uctíval kvůli nepřebernému množství grimas podává životní výkon v trefné satiře zakuklené v tklivém dramatu. Naprostá povinnost pro všechny paranoiky. ()

tron

NIE JE to vízia reality šou pre nikoho, kto čítal Richarda Bachmana ("Bežiaci muž", "Dlhý pochod") ešte v 80. rokoch 20. storočia. Ale ďalší Weirov výborný film? Určite. Vynikajúci Jim Carrey. Kto by to bol doňho povedal. Veľmi mu pomáhajú i "otec" Ed Harris a "manželka" Laura Linneyová v podporných úlohách. Kino Považan 1998 ()

B!shop

Velice originalni a uzasny film. Tenhle film je trosku podobnej EdTv, jenze EdTv je jen takovej odvar oproti tomuhle. Carrey je v roli naprosto dokonaly a presto, ze se vlastne ve filmu nic akcniho nebo tak nejak nedeje tak neodtrhnete oci od obrazovky. Proste skvele natoceno, skvele vymysleno, skvele zahrano a s vybornou hudbou. Jediny co bych filmu vytknul, je, ze by mohl byt trosku delsi, at uz co se tyka Carreyho postupneho uvedomovani, ze neco neni v poradku, tak i toho co se stalo pote co se Truman dostal do opravdoveho sveta. ()

Oskar

Zkuste si představit, že váš život je televizní seriál a vy jediný/á o tom nevíte. Ne, vážně, zkuste to. Zjistíte, že i ve vašem životě se pohybují typizované žánrové postavy, dialogy mezi nimi šustí papírem, někteří (ne)přátelé se zjeví jen jednou (hostují?), jiní intenzivněji, ale po omezenou dobu (vypršela jim smlouva?) a v situacích, kdy se vám chvíli nic neděje, přijde krajně neporavděpodobný dramatický zvrat (deus ex machina). Zkuste říct, že to tak není. Děsivé, že? 90 % ()

Gimli

Peter Weir je opravdu osobitý režisér, jeho filmy jsou zvláštní, nevídané. V Truman Show se jedinečným způsobem zabývá cenou životních hodnot. Je opravdu dokonalý život ideální? Lze skutečně někoho přesvědčit, že tomu tak je? Je pro jiné vážně nejlepší to, co si myslíme, že je pro ně nejlepší? A máme právo je takto manipulovat, byť jsou naše úmysly sebelepší? O svých prioritách si člověk rozhoduje sám a pokud je tlačen jinam, je tento tlak jen rozklepaným prstem na spoušti. Tyto otázky a odpovědi podává Weir vskutku obdivuhodným způsobem, vypomáhá si zdánlivě nicotnými detaily v pozadí i v popředí (např. stále nové reklamy), které pomáhají udržet divákovu pozornost a sdílet pocit nejsitoty s Trumanem. Ale nejen Peter Weir si zaslouží uznání a obdiv, nýbrž také Jim Carrey v přelomové roli své kariéry a Ed Harris, jenž svou postavu režiséra ztvárnil s citem sobě vlastním. ()

movie

Naprosto fenomenální snímek s bravurními hereckými výkony.Nejlepší Carrey vůbec.EdTV na tohle nemá. ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Odlehčené drama z alternativního světa uvnitř našich obrazovek brilantně režírované známým režisérem Peterem Weirem (Společnost mrtvých básníků) v reálu a Edem Harrisem v televizní realitě. Truman Burbank (poprvé se neksichtící a snad proto dobrý Jim Carrey) žije spokojeně ve svém rodném městečku Ráj (Seahaven), jenže neví, že je od narození hvězdou největší světové TV reality show zaměřené na jeho osobu. Neví a nesmí se dozvědět, že zvídavé kamery jsou všude a že městečko je obrovská televizní atrapa pod obří kupolí. (Nebo kopulí?=))... Povedený film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/9568-truman-show-truman-show-the/videa/ ()

Boss321

Co je skutečnost? Tak na tuhle otázku nám velice zajímavým a originálním způsobem odpovídá Peter Weir. JIm Carrey předvádí vrcholný výkon své kariéry a jsem fascinován jakou procítěnou roli zvádl zahrát naprosto s přehledem. Ed Harris v roli "tvůrce reality" nemá chybu a nominace na Oscara to dokazuje. Ještě před shlédnutím jsem si myslel, že snímek je hodně přeceňován, ale po shlédnutí beru vše zpět. Jeden z nejoriginálnějších filmů jaký byl kdy natočen....... ()

Wade Wright

Nemám slov. Film kterýmu nemůžu absolutně nic vytknout. Instantně jeden z mých nejoblíbenějších. Celá ta premisa je tak strašně geniální a jednoduchá, vždyť každého někdy napadlo že by celý jeho život byl TV Show ne? S vykřičníkem geniální kamera, jedny z nejlepších hereckých výkonu co jsem viděl, geniální hudba a ten konec! Esence filmu a jedna z nejoriginálnějších věci co jsem kdy viděl. Tiše tleskám a lituji že nikdy nenatočím něco takhle skvělého. ()

Jara.Cimrman.jr

Toužím po tom, aby mne měli lidé rádi, aby se na mne mile usmívali, aby se upřímně smáli mým trapným pokusům o vtip a jestli kvůli tomu mám být hvězda nějaké pitomé reality show, tak si to s Trumanem klidně vyměním. Jen ať si užije proradnosti lidského plémě, existenčních starostí či přívětivých návštěv exekutorů. Já mu zkrátka vždycky budu fandit, aby utekl z dosahu filmových kamer, ale jsem životem příliš omlácený na to, abych považoval jeho počínání za rozumné. ()

EdaS

Tenhle film mám s každým shlédnutím radši. Vždycky mě osvěží svou originalitou, propracovaností a tím, jak všechno sedí. Carrey i Weir jsou bozi! ()

H34D

Velice originální snímek s osvěžujícím námětem, vtipně a konstruktivně naráží na naši reklamami přesycenou televizní scénu a také na novodobý fenomén reality show. Jim Carrey, ačkoliv nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější herce, se skutečně snaží a dokazuje, že zvládne i víc, než jen pitvořit se v béčkových komediích. Bohužel si troufám říct, že myšlenka filmu skrývala větší potenciál a šlo z ní jednoduše vymačkat ještě trochu víc. V podstatě prvních 45 minut je jen takový rozjezd (i když velmi dobrý a rozhodně tím nemyslím ani nudný!) a poslední půl hodinka už je zase (lehce dojemné) "finále", takže při pohledu na celkovou stopáž nás napadne, že když už tvůrci přišli s tak originálním tématem, mohli si s ním pohrát i více. Možná si raději chtěli zachovat vážnější tvář a neladit Truman Show příliš na komediální vlnu, která by eventuálně mohla celou myšlenku degradovat, jenže takto mě to dostalo jen na 8/10 ()

xxmartinxx

Peter Weir dokáže jako nikdo jiný natočit film, který se bude líbit každému, ale to mu neubírá na vyhraněnosti a ostrosti. Bez prvoplánových výkřiků "společnost je zkažená" nechá diváka sto minut přemýšlet, aby si z toho odnesl, co chce. ()

Melies

10 / 10 Jednoducho geniálny film a ojedinelá kombinácia perfektného scenára, brilantnej réžie a excelentných hereckých výkonov, čo je, ako sami iste uznáte, pomerne nevídaný jav. Carey dokazuje, že má na viac ako na nejakého panáka v radovej komédií (aj keď aj to treba vedieť), a Ed Haris ešte nepatrí do starého železa. Režisér Peter Weirer sa aj s jeho trinástimi nomináciami udelenými takmer na všetkých filmových súťažiach po celom svete stáva ďalším nedoceňovaným tvorcom a nám nezostáva nič iné, len mu držať do budúcna palce. A nesmiem zabudnúť na scenáristu Andrewa Niccola, autor zaujímavej Gattacy, divošiny S1m0ne alebo Spielbergovho Terminálu. Tak, o tvorcoch toho už vieme pomerne dosť, vráťme sa k ich 'výtvoru' - je viac ako príjemné pozerať sa na film, ktorý je výsledkom čírej tvorivej geniality a chuti dosahovať nové méty, a Truman Show je práve tento prípad. Môžete ho brať ako brilantnú satiru na súčasný stav spoločnosti, ako inovatívnu a inteligentnú komédiu/drámu, alebo jednoducho ako film, ktorý dokáže pobaviť, výber je len a len na vás, podstatné je, že ani jedna jeho 'odroda' nenudí a riziko sklamania je minimálne. Rozpisovať sa prečo je tomu tak by bolo zbytočné, celý film je jedna veľká mozaika okúzľujúcich momentov, pričom každý z nich navezuje na ten druhý, a jediná šanca ako skutočne pochopiť všetky tie pochvalné hodnotenia okolo je Truman Show vidieť na vlastné oči. A v prípade, že by sme sa už nestretli, dobrý deň, dobrý večer a dobrú noc! ()

Arx

Jeden z nejorigináljnějších snímků co byly kdy natočeny. Jim Carrey tu odvádí výborný herecký výkon a spolu s Edem Harrisem. Nemám co bych filmu vytknul. ()

flanker.27

Vědět tak, kam Andrew Niccol na ty nápady chodí. Co film to perla, ať už ho režíruje sám, nebo napíše scénář. Tedy ve skutečnosti stačí dívat se na svět okolo sebe s otevřenýma očima. Jak se říká o knihách, že nejlepší je taková, o které máme pocit, že jsme ji už četli, tak o filmech platí to samé. V Gattace i tady jsem slavil vítězství lidské vůle nad systémem, který jsme si sami zbudovali k tomu, abychom se sami odřízli od reality a uzavřeli do iluzí. Vyvěrá z toho taková naděje a víra v člověka, že mě to opravdu dojímá. S1mOne už je k lidstvu mnohem skeptičtější a naopak zobrazuje vítězství iluze nad skutečností. To zas potěší cynickou složku lidské osobnosti. Terminal se opět vrátil k vítězství člověka. Je vidět, že optimistický konec lze natočit bez přehnaného patosu a kýčovitosti, a přitom může být stejně úderný a působivý jako nějaká tvrdá překvapující pointa (nejvíc mě takový konec dostal v knize Piknik u cesty). Ale to jsem se dostal od filmu někam k filosofování, takže zmíním vynikající režii Petera Weira (s Niccolem si evidentně padli do noty), výkon Eda Harrise, Laury Linney a Jima Carreyho a ostatně všech ostatních "členů štábu" skvěle podávajících telenovelové neherectví, krásnou Nataschu McElhone a skvělou hudbu neuvěřitelně podbarvující celý film. Film navíc obsahuje několik skutečně skvělých scén, jako lidi stojící a čekající na povel nebo Carrey bušící na stěnu svého "dokonalého světa." Beru film jako takovou výzvu stát se pány svého osudu. A teď "kdybychom se neviděli dobrý den, dobrý večer i dobrou noc..." ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall