Pedestrian

Zvláštní a podmanivé ve všech směrech, leč po skončení filmu jsem se zachoval stejně jako ti dva policejní konzumenti. Přepl jsem na jiný program. ()

Willy Kufalt

Filmů o manipulaci a nadvládě jsem viděl už vícero, stejně jako i sci-fi filmů na téma reality-show (a mnohem starších, než je tento) a přes řadu nadšených doporučení jsem se Truman Show dlouho vyhýbal s tím, že mi možná už tolik nového nepřinese. Musím však uznat, že samotný námět je zde rozpracován velmi originálním způsobem, od počátku dýchá jistým tajemstvím v mysteriózních záblescích a po půlhodině přinesl jeden zvrat, který dokonale uzemní a nepustí... Film s děsivou, nicméně svou myšlenkou zdaleka ne tak nereálně absurdní vizí mediálního světa s obrovskou mocí, působí občas mírně depresivně, což plyne z bezvýchodiskové situace hlavního hrdiny, ale zároveň se přes to všechno dobře sleduje, napíná stejně jako baví, dokáže překvapit i znepokojit, nepostrádá nápady a s nadhledem až do poslední scény úderně kritizuje sílu médií i společnost konzumních diváků. Děj se odehrává v pohledných barevných kulisách a líbily se mi i nápady se všemožně ukrytými kamery. Weir si opět netuctově pohrává s různými klišé, ke konci již předvídatelný děj okořeňuje postavy manipulátorů připravující pro diváky TU senzaci, i přehnaně patetický závěr ve stylu hollywoodských dojáků Weir obrátil naruby, protože Christofova řeč tu představuje zlo v podobě manipulace diváka už v rovině samotného příběhu... S překvapením musím konstatovat, že mi svým výkonem poměrně sedl i Jim Carrey a nevadily mi z jeho strany ani ty drobné „opičky“, které tíživější atmosféru dobře odlehčily. [85%] ()

Bachy

Parádní příběh, originalita a Jim Carrey. Carreyho filmy jsem nikdy moc nemuse (vyjímkou budiž Muž na Měsíci), a proto jsem i k Truman show přistupoval s nedůvěrou. S hlavní postavou jsem soucítil a to je jasný důkaz, že mě film chytl a nepustil až do konce. Navíc Ed Harris prostě záporáky umí. Možná jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Happens

Tímhle úzkostivým pocitem trpím od mládí. Příjemně podané téma. Navíc se mi líbí kritika dnešní reality show, protože opravdu ty hranice se posouvají kvůli sledovanosti do míst, kde jsou minimálně nebezpečné, no, konec konců, je to poptávka, co to vyvolává, nebo jen masáž a ten extrém lidi chtějí vidět. Nevím, vím jen, že film stojí za shlédnutí. 85% ()

eLeR

To by jeden nepovedal, prvých 15 minút, že to bude taký fajn film. Páčil sa mi originálny námet, aj hudba nebola zlá a ani Jim ma až tak neiritoval. ()

Claw

Zajímavý filmek, ale trochu přitažený za vlasy. Herecký výkon Carreyho byl víc než dobrý, bohužel tady to nestačilo. Od půlky jde film doslova do sraček a řítí se to rychlostí světla, pak závěr, kdy narazí lodí do zdi a vyjde po schodech nahoru je jako vystřižený z nějaké grotesky. Zavřete děcko do skleníku, dejte tam kamery a máte další Truman show. /60%/ ()

FrodoF

Skvělý originální nápaditý scénář (ten především) a výborné výkony Jima Carreyho a Eda Harrise, dělají z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek. ()

klerik

Vynikajúci námet so skvelým Edom Harrisom. A Jim? Ten tam len občas nepasuje, ale inak klobúk dole. Trochu viac zabalené do sci-fi plášťa a slintal by som... ()

Chrustyn

Zajímavý a velice kvalitní film s výborným Jimem Carreym, který se zde úplně obešel bez svých šklebů na které jsme u něj byli zvyklý. Co byste dělali když byste zjistili, že celý váš život byl řízen někým jiným?? ()

iamek

Naprosto skvělý námět na film, který Peter Weir dotahl k dokonalosti. Jim Carrey předvádí herecký koncert a skvělé mu sekunduji i ostatní herci. Slyšet můžete taky slušný soundtrack v podání Philipa Glasse. ()

SeBig

Nááádhernej film ještě ke všemu s Jimem Carreym? No co dodat příběh jsem si myslel že bude naprostý scáájns fikšn ale trochu jsem to nechápal ale pak se vše vyjasnilo a vznikl ztoho baječný film. Jim Carrey je u mě naprostá hvězda. Na tento film se vždy rád podívám má to fakt super nápad i obsazení musim pochválit i víc lidí než jen básnit o Jimovi. Ale je to můj oblíbeny herec a tohle je muj nejoblíbenejší film snim. Je to vše promakané žádné mínus proti tomu nemám všechno tam bylo jak by mělo být film má i fajn momentky kdy se opravdu zasmějete ale já být v jeho kůži tak se asi zblázním ted mířim k hlavní postavě Trumanovi. 5 hvězd jak by smet muj hodně oblíbený film! :) ()

MiiRA

Velice originální film a skvělá "one man show" Jima Carreyho. Až mi ho bylo čím dál více líto, jak byl Truman bezmocný! Velice zajímavý film a doporučuji ho. "A v případě, že bychom se už neviděli... dobrý večer a dobrou noc." 5* ()

heyda

Hodně zajímavý film. Dobře zpracovaná sociální-masová psychologie. Jim Carrey je sice perfektní do jakékoli komedie, ale nečekal bych, že zvládne i film, který má ve své podstatě spíše do dramatu. Toto je film nad kterým je dobré se zamyslet a zeptat se sám sebe při sledování nějakých reality show: ´´Stojí mi to za to - sledovat ty šašky, kteří tam poskakují, jak rejža poručí??? Nebylo by lepší si jít ven zaběhat???´´ ()

Nettrass

Smutné na tom je, že těmi Trumany jsme my všichni a prokouknout to není vůbec snadné. ,, V tomhle světě, není víc pravdy, než v tom, který jsem pro tebe stvořil,,. To fakt sedí. ()

evulienka3

V tomto prípade naozaj nemám čo vytknúť. Všetko bolo dokonale vyvážené. Satirický pohľad na divácku obec, sledujúci svoj milovaný seriál (telenovelu) za každých okolností, pri ktorom zažívajú nesmierne emócie a ktorý ich vytrháva zo všednosti ich dní. Pohľad na Christophera ako na tvorcu a strojcu všetkého. Producenta schopného urobiť takmer čokoľvek v záujme udržania svojho seriálu. Vytváraním logických ale aj nelogických zvratov v príbehu jeho hlavného hrdinu Trumana Burbanka. A nakoniec pohľad na samotného Trumana, ktorého postavu možno vnímať hneď v dvoch rovinách. V jednej je to obeť mediálneho biznysu snažiaca sa uniknúť zo svojho "reálneho" seriálového života do "reálneho" skutočného života. V alegorickom ponímaní sa však jeho postava dá chápať aj ako človek snažiaci sa nájsť cestu von zo seriálovej závislosti späť k životu v realite. No a na záver tie krásne nelogickosti deja... ale ktorá telenovela má logiku? Ja takú nepoznám! Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Flego

Truman Show je veľmi kvalitný snímok s posolstvom. Zhovadilost televíznych reality-show je dohnaná do extrému vyvolávajúci mráz na chrbte. Kam sú schopné dôjsť televízne stanice pre sledovanosť ? Desili ma prestrihy na vygumovaných divákov, ktorí dokázali neustále sledovať osudy "svojho hrdinu". Škoda, že podobné typy divákov sotva pozerajú podobné filmy... ()

Nancy

Určitě, jak všichni tvrdí, je to originální námět a málokdy se stane, že uvidíte něco podobného. Neskutečný emociální zážitek okořeněný špetkou humoru, ale ne tak, abyste se řechtali na celou ulici, ale spíš ten hřejivý humor, který vás pohladí na duši. Jednoznačně nejlepší film s Jimem Carreym, jaký jsem kdy viděla. Hraje zde tak úžasně, že byste až těžko věřili, že je to ten samý šílenec, co se na vás ksichtí v Ace Venturovi. Truman Show je celkově velice dobře obsazený film, který prostě zapůsobí na člověka svou realističností, ale zároveň neskutečností (něco tak drahého by nikdo nezaplatil). Asi každý si po skončení filmu řekne, jestli náhodou taky nežije v něčem podobném, jestli ta holka vedle, jen nehraje, jestli si nejlepší kamarád přátelstvím jen nevydělává... kdoví, třeba se teď celý svět baví nad tím, jak píšu komentář. Už se nemůžu dočkat, až zas uvidím další tak procítěný film. ()

Ivoshek

Je to obrovský paradox - jak mi Jim Carrey byl v komediích vysloveně fyzicky nepříjemný, ve vážnějších hraje excelentně a bez přehrávání. Ode mně pět kousků, jen to zasyčí. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall