Kabinet doktora Caligariho

• Německá říše Das Kabinett des Doktor Caligari (více)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

lobo87

Vidieť niektorý slabší film z dnešnej produkcie a potom si pozrieť tento majstrovský kúsok spred takmer 100 rokov je dosť veľký šok. Samozrejme, v dnešnej dobe už na snímok pozeráme inak, ale z hľadiska histórie kinematografie je to nezabudnuteľný film, hlavne vďaka výborným kulisám, presvedčivým hereckým výkonom, dokonalou atmosférou, vhodným hudobným spracovaním a skvostným dejovým zvratom. Temné, bizarné, napínavé a zároveň dojímavé, na rozhraní medzi realitou a snom. Wiene týmto nezmazateľne ovplyvnil svetovú kinematografiu... 85% ()

kobras5 odpad!

Já se zde můžu ztotožnit s názorem Piggsyho. Nebudu se řídit podle davu a nebudu podléhat davovému šílenství. Tohle prostě je další z kousků, které jsem viděl jednou a stačilo. V současné době to pro mě má nulový přínos s nulovou zábavností, napětím či očekáváním. Navíc jako vždy herečka je vhodnou kandidátkou na zombie film (v té době by pak takový zombie film mohl být opravdu luxusní a možná i přesvědčivější, než zombie z dnešní doby). 5%. ()

Mates97

Koukla jsem se jen na kousek a už od začátku mě to nudilo, chápu, že je to starý film, a na svojí dobu byl určitě skvělý, ale jak už psal Juta, nebudu hodnotit dobře něco jen proto, že je to staré, když mě osobně to vůbec nenadchlo. ()

Alex_01

Kulisy good, Meliés byl lepší, ale líbí se mi to různé zahýbání, ohýbání, výrazy herců, krutost a tajemnost celého příběhu, dry camera angles, flashbacky, pokročilý střih, barvy, detektivka/horor ()

PetraMishka

Úžasný film - od neobvyklé, ale působivé výpravy, přes dobře zahrané postavy, až po naprosto překvapivý závěr. Jsem ráda, že jsem si o filmu nic nepřečetla a nechala se překvapit. ()

Pisoarec

Než dorazil ozvučený Boris Karloff jako Frankenstein, děsil německé jungen Conrad Veidt co by Náměsíčník. Kabinet doktora Caligariho zcela jistě přinesl spoustu nových prvků, jak už ve skladbě příběhu, tak v trikových aspektech atd. atd. Příběh začíná retrospektivně a je vypráveň za pomocí flashbacků. Nenapadá mě jiný film do roku 1920, který by tohoto postupu využíval v podobně hojné míře. Na druhou stranu se ale můžeme jen dohadovat, jak by snímek dopadl, kdyby se dostal do rukou Fritze Langa, který ho z pracovních důvodů s díky odmítl. Pro Caligariho typické naprosto okaté kulisy, by možná v jeho podání vypadaly zcela jinak a výsledný dojem by byl možná ještě děsivější. To jsou ale jen spekulace a ve Weinově režii sledujeme šílného doktora Caligariho, původně ředitele nemocnice, který našel zalíbení v náměsíčnosti a prostřednictvím svého výtvoru, spícího Náměsíčníka, koná své odporné, vražedné činy, které mu samozřejmě projdou a šílencem se nakonec stává ten dobrotivý, poctivý ,,Mirek Dušín", který chce proradného Caligariho dostat pod zámek. A nutno říct, že je to sledování zábavné, svižné a snad i trochu děsivé, rozhodně ne nudné. Jo a moc se mi líbilo vkreslování titulku do obrazu s nápisem ,,musím se stát Caligarim", to bylo skutečně dokonale děsivé. ()

damdamh

Filmová revoluce - ano. Zajímavé - ano. Zábavné - ne... Jako učební pomůcka užitečné, ale dnešnímu divákovi nemá vůbec nic co nabídnout. ()

jirka.maso

Tento 90 let starý německý guláš mě jaksi nesedl… I přes jeho výraznou expresionistickou stylizaci a mysteriózní konec mě přišel Kabinet doktora Caligariho velmi nudný. Těžko tady uplatňovat shovívavost k době jeho vzniku, protože jeho stejně staří germánští bratříčci jsou prostě o dost lepší a dá se na ně dívat třeba i za sto let... ()

Desmi

Z úcty ke starším dávám alespoň jednu hvězdičku. Chtěl bych vidět člověka, který si v dnešní době takovouhle nekoukatelnou hovadinu s chutí pustí.. U téhle šílenosti jde totiž jen velmi těžko neusnout a dodívat se až do konce.. ()

Jason13

Těžko hodnotit snímek 94 let po jeho vzniku. Navíc když ani nemám s čím ho srovnat (je to můj první dokoukaný němý film). K větší působivosti a k mé větší spokojenosti bych ještě zaokrouhlil stopáž na rovnou hodinku.. Ale jako výlet do filmového, potažmo hororového dávnověku to bylo fajn.. ()

Foogas

Tak toto bylo.. poněkud slabší. Jediné, kvůli čemu má smysl film vidět, jsou bizarní avantgardní kulisy. Hudební podkres, přehrávající herci, vyloženě divadelní scény a celkový dojem však toto dílo sráží. Z němých filmů jsou neskonale lepší volbou Východ slunce (1927), Metropolis (1927), Utrpení Panny orleánské (1928) nebo Vrah mezi námi (1931). ()

Velislav

Ťažšie uchopiteľná postvojnová dadaistická alegória s dokonalými zakrivenými kulisami a až so psychedelickými výjavmi, mimoriadnymi nielen na éru nemých filmov. A samozrejme, oficiálne jeden z prvých hororov podľa encyklopedického zaradenia. 8/10 ()

Ywo

Klasika hororoveho zanru.Vytvarne spracovane fantastickym sposobom.Jedem z najlepsich filmov na temu sialenstva. Bonbonik.Temny a ponury. ()

Názorožec

Naprosto mimořádný a bezprecedentní film. Výprava mě mě úpně odbourala a příběh by snesl srovnání s jakýmkoli dnešním thrillerem. základní kostra naprosto funkční s překvapivým koncem a přesahem s obecnou platností (kdo je vlastně blázen?) Paradoxní je, že vedle novátorských expresivních scén, je kamera naprosto statická a film nasnímán konzervativně až divadelně bez větších efektů (v té době používaných). PS. podle knížky 1001 filmů které musíte vidět, než umřete je film z roku 1919 ()

MariusDee

Výborný horor...tedy sice jsem se nebál, ale snad mne omlouvá propast šedesátipěti let, která mezi mnou a filmem panuje. Zejména musím ocenit skvělé kulisy bizarně zkroucené v expresionistickém stylu. Poněkud nabubřele jsem si říkal, že děj je víceméně předvídatelný, ale nečekaná pointa v samém závěru mne dostala :) ()

sibskyn

Radši nechci hodnotit, když vidít vaše hodnocení (zřejmě je chyba ve mě ne ve filmu), ale nikdy se mi nestalo, že jsem se takle strašně nudil u filmu , který má něco kolem hodiny. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008