Kabinet doktora Caligariho

• Německá říše Das Kabinett des Doktor Caligari (více)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

Skunkiee

Nejlepší horor z němé éry. A jeden z nejlepších němých filmů vůbec. Bizarní kulisy nemají chybu, děj je skvěle vygradovaný a správně tajemný. Mám rád tuhle atmosféru starých filmů, to už dnes nikdo neumí. A ty záběry, které připomínají bizarně pokroucené obrazy! A Když Conrad Veidt jako "The Somnambulist" otevře oči a probodne vás svým uhrančivým pohledem! Třešničkou na dortu pak jsou perfektně vyvedené titulky, kterých naštěstí ani není moc a i bez překladače jsem ději krásně rozuměl.Tomuto klenotu zkrátka nemám co vytknout a jsem rád že jsem ho po devadásti letech od vzniku mohl vidět i já.100% ()

ostroz

Skvělé expresionistické dílo. V celém filmu, i když je němý, hraje ponurá a strašidelná hudba, která byla složen a speciálně pro tento film a jeho chmurné prostředí. I když za již pár let mu bude sto let, nemá v dnešní kinematografii konkurenci.. Doporučuji ho všem, kteří fandí filmu a chtějí okusit počátky německé kinematografie.. ()

Jurcekk

Ako povedal LIma: "...záverečný twist...." trochu ma vyrušovala vysvetlovacia písaná pasáž. Ale inak . Mi to pripomenulo čiernobiele filmy o doktorovi Mabusem zo šesťdesiatych rokov. ...Porovnávam s Drakulom. To ako maskuje príšera svoje zločiny tým že všade nasadí "nakazené",? krysy je predsa len trochu viac. Ale inak... ()

Whovian

Opravdu jsem nečekala, že uvidím v hororu z roku 1920 pochybně pokřivené baráky tvořící geniální pozadí, vtipnou scénu (Du musst Caligari werden), plnohodnotný ďábelský smích bez zvuku a taky vraždícího Somnambulistu ve spandexových kalhotách. ()

PoprockCZ

Místy nápadité kulisy a výtvarná prostředí. Příběh ponurý až lehce hororový. Líbila se mi např. práce se stíny. Nicméně příběh jsem lehce nepochopila, ač to může být trochu moje vina, jelikož jsem sledovala německý originál a ne vždy jsem pochytila všechny významy titulků dopodrobna. ()

SirAduard

Filmařské dílo, které překonává svou stylizací a smyslem pro vyprávění svou dobu, a díky svým zvratům nechává diváka i po konci filmu přemýšlet nad jejími skrytými významy. ()

rashnomon

15.2.2023 Kabinet doktora Caligariho. Film má už přes 100 let, ale pořád je zapamatovatelným ikonickým dílem němé éry (německé). Tento snímek je jasný expresionistický hlavně jeho nápaditými tvary všeho možného vyskytujícího se v mizanscéně a hlavně sćenografie (domy v pozadí mají zvláštní deformované a stínované tvary a herci výrazné kostými) a též i jeho originálním tónováním a virážováním pestrými a zvláštními odstíny barev s vinětací a vinětací s pohyblivými prolínacími efekty. Snímek obsahuje i svoji vlastní expresionistickou typografii v každých mezititulkách a titulkách a dokonce i na jednom záběru, kde je text pohyblivý a má efekty. Film měl dosti mysteriózní pocity, hororové až absurdní.Je vyprávěn ve vzpomínce a pojednává o vyšetřování vraždy Caligariho a jeho náměsíčného muže Caesara, s menším zvratem kde se zjistí, že Caligari vlastní psychiatrickou nemocnici, kde je uložen následně jako pacient. Aby toho nebylo ale málo tak největší zvrat přichází tam, kdy se dozvíme, že si to Francis dosti smýšlel a on je vlastně pacientem Caligariho psychiatrické nemocnice. Film je takovou klasikou pro momentální hororové filmy a minulý film noir. Vyskytovala se tu taková menší originální věc, což byly záběry na různé spisy psané zajímavým písmem, což filmu dodalo jakýsi ten magický nádech. ()

gorthaur

Děj a interakce postav jsou místy poněkud divadelně naivní, ale pochmurná atmosféra, nádherné kulisy a závěrečná pointa jsou prostě tam a účinkují skvěle. ()

corax8

Viděl jsem v rámci P100. Film byl doplněn hudbou skupiny dva. Což mu dávalo docela zajímavý rozměr. Příběh je velmi jednoduchý a nijak moc zajímavý. Zajímavý je výtvarné spracování a hlavně kulisy. Celkově film působí kompaktně a patří k tomu nejlepšímu co bylo natočeno. Jako předchůdce všech hororů atd. ()

JoudaCZ

Výborná atmosféra, fantasticky bizarní kulisy, a i zvratů se dočkáte. Film, který je koukatelný i po 90 letech. ()

Bobstajn

Abych tento film pojmul v celé jeho komplexnosti, musel jsem ho shlédnout dvakrát. Poprvé mne zaujala zejména expresionistická vizáž snímku, podruhé jsem se zaměřil na děj a postavy. Vizuální stránce není téměř co vytknout, myšlenka se zcela jistě vydařila dle záměru a svého času musela dost šokovat, celý děj se pomalu rozjíždí až do překvapivého finále a všichni herci odvádějí velice kvalitní práci. Přesto hodnotím jen čtyřmi hvězdami, i když sám nedokážu vyjádřit proč. Film, ač bezesporu je jedním z vrcholných děl své doby, na mě zkrátka nedýchl tím správným absolutnem. ()

P/\/EL

výtvarná stránka sice přelomová, ale nic pro mě, sorry, spousta z novýho artu - avantagardy na mě byla příliš tvrdá, ale spoustu žeru, je to těžké, kutilo to spousta lidí a někdy člověk nepozná, co kdo, kdy, kde, musle bych bejt konkrétnější..., ale tak...je to důležité, přelomové dílo, z té doby mě oslovily spíše jiné... ()

zsh3

Zcela geniální film. Ano, podivné bizarní kulisy, ale na konci zůstává otázka, neodehrával se celý film v mysli šílence? Ten film si chlapci promysleli mnohem víc, než bychom čekali od tvůrců dvacátých let minulého století. ()

rbr

Svět by byl mnohem hezčejší místo, kdyby vypadal jako sety tohohle filmu. Požaduju vohnutý vokna a zvrácený malby všude na zdech. A mimochodem, tohle je hereckej debut Conora Obersta. ()

Makaan69

Musím říct, že během sledování jsem nevydržel být 100% pozorný a několikrát jsem to musel stopnout, protože to prostě není nijak zajímavé. Své doby to bylo jistě bezkonkurenční dílo, ale po takřka 100 letech tenhle film divákovi, zhýčkanému speciálními efekty, brutalitou, násilím atd., už skoro nic nedá. Zařadil bych to jako krimi, rozhodně ne mezi horory, ty dnešní ustrašené píče jako horor nazývají všemožné hovadiny... 30 %. ()

Maidenhead

Vynikajuci film, skoro 100rocna zalezitost a este dnes ma vypovednu hodnotu. Nemecky expresionizmus, uzasne kulisy ktore davaju filmu skvelu atmosferu. Myslim si ze jedna z kultovych zalezitosti dejin filmu. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008