Kabinet doktora Caligariho

• Německá říše Das Kabinett des Doktor Caligari (více)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

jos_sep

A končím s experimentováním tohoto typu. Nejsem takový fajnšmekr, abych si to dokázal užít nebo to ocenit. I tak mě ale tahle vykopávka dokázala celkem zaujmout a to je co říct. ()

Knor

Další mezera zaplněna. Tento film je přinejmenším úchvatnej. Už jen ten vizuál je obdivuhodnej, celý to vypadá skoro jako loutkový divadlo s živými herci. Kostýmy, masky, potemnělý barvy, to všechno tomu dodává obrovskou působivost. I přes stáří filmu jsem velmi spokojenej. ()

hazdrova

Prelomový film nemeckej produkcie vytvára akúsi nemú ilúziu šialenosti. Mne osobne sa to až tak nepáčilo, ale viem pochopiť, ak v tom niekto vidí umenie expresionizmu. Za inovatívnosť a odvahu 3* ()

huzgi

Výtvarně dokonalý, dodnes nesmírně filmařsky moderní pokus o horor. Raný, nedotažený, ale skvělý..... ()

Dinsberg

Pokroucený obraz světa, jímž proplouvá šílenec s tváří seriózního učence, která se v soukromí mění na potutelný ksicht. Vize tohoto světa je o to děsivější, že domovina filmu i jeho tvůrců takový svět zažila na vlastní kůži s vlastním "Caligarim" o dvě dekády později. Třebaže některé výrazové prostředky dnes vypadají přinejměnším úsměvně, poselství je natolik mrazivé, že dokáže děsit i po 90 letech. ()

Cikinko

Fascinujúce. Skvelý Caligari , skvelé prostredie ,skvelý scénar , skvelá hororovo ladená hudba , herecké výkony (!) kedže je to nemý film a predovšetkým nabitý koniec. Krása. ()

Zaplo05

U takového typu filmu mám vždy problém s hodnocením. Mám hodnotit nadčasovost nebo sdělit svuj pocit v poměru k současnému počítačem upravovanému filmovému dění? Každopádně tento film musí zaujmout svým zpracováním. Celý snímek je točený v kreslených interieréch, které jsou z dnešního pohledu zajímavé. Problémem celého děje je, že v dnešní rychlé době, by se všechno stalo během 5 minut a vyřešeno během jedné minuty. V tomto filmovém kousku si můžete všímat chyb, kterých se režisér dopustil, vnímat hudbu, která je doplněna později(1996) a vnimat tehdejší pohled na krásu. Je to taková lehčí učebnice psychologie postav. ()

anyonecek

Silně mi tam chybí alespoň ten zvuk. Muzika se tomu prostě nedorovná nějaké dobré hororové konverzaci, může si tam hrát třeba 10 houslí, ale nikdy se to nevyrovná. Můžu to vklidu porovnat k filmu Shutter Island, který je svým dějem dá se říci srovnatelný, ale je to prostě barevné a lidi tam mluví ;), nehraje tam jen hodinu a něco hudba. No ještě dobrých 5 minut před koncem jsem měl chuť to zařadit někam ke dnu mých filmů, ale ten zvrat, to se najednou film odstrčil od toho dna a dostal mě. Na tyhle staré filmy prostě nejsem dostatečně naladěný abych jim dokázal dát plný počet, v té době by to mé srdce získalo, ale v dnešní době už bohužel ne :(. ()

Hawaj

Ještě jsem film vlastně pořádně neviděl a přesto mě od dětsví silně vizuálně ovlivňuje stejně jako Metropolis. Jeho expresivní kulisy a líčení mě prostě fascinují jako snad žadné jiné filmové dílo. Možná jsem jen celý život čekal na nově zrestaurovanou podobu filmu až budu moc objevit přízračná zákoutí této exkluzívnosti v nejvyšší kvalitě. http://www.bbc.com/culture/story/20140213-new-look-for-silent-classic ()

Syna.1990 odpad!

Jak tady vsichni píšete, že Vás to vzalo, tak ano já na tom nejsem jinak, mě to také vzalo ... 71 minut života. A kulervoucí? Také souhlasím, málem jsem si je nudou utrhl. ()

johnny01

Závěrečný zvrat tam příliš nesedí. Jinak je to dobré, hudba velmi vhodně dotváří atmosféru ke kulisám, které jsou mimořádně atmosférické. ()

Bumerang

Film jsem viděl jen dvakrát, ale stál za to. Byl dobrý. Moc. To znamená, že byl moc dobrý. A je moc dobrý! Ne jako máslo...:-) Především si v tomto filmu cením vynikající atmosféry, hereckých výkonů a bizardního prostředí. Kdo říká, že němé filmy jsou nuda, je tele a neví, o čem mluví. A stejně tak snímek doporučuji všem těm, kteří se domnívají, že Šestý smysl byl prvním filmem se šokující pointou. Ale kdeže, holečkové... ()

Clariss

Profinovat se nad tématy hrůza, fantazie, hypnoza a nadpřirozenost, to byl stěžejní záměr německého scénáristy a režiséra R. Wiena. Jak prostoupit k divákovi přitažlivostí nejen detektivní zápletky s hrůzným původem , ale také prostředím pouťových atrakcí a tajemného oblaku povznášejícího se nad ním, to byla aktivní snaha tvůrce šokovat pomocí němé barikády s Cesarem náměsíčným a jeho vůdcem doktorem Caligarim (dohánějící ho v bdělém stavu k jím nevědomým vraždám) v čele. Komické konstruktivní výrazy "neherců" a následné proložení černým plátnem s bílým textem, u něhož představivost šla napřed, to byly symbolické známky dobového filmu, nad kterým se nechám jen fascinovat a to nad jeho historizující unikátností. EXCELLENT. ()

Simo16

Viem si predstaviť, že v danom roku bol tento film kasový trhák, ktorý nadchol divákov ako skvelými hereckými výkonmi, tak vynikajúcou dychvyrážajúcou hudbou a môžem povedať, že aj keď ma Dr.Caligari nenadchol tak ako Upír Nosferatu, stále má čo ponúknuť a som presvedčený , že aj v dnešnej dobe si nájde svojich verných fánušikov.(27.8.2008) ()

Pavlin

Výborně budovaná atmosféra od začátku do nečekaného konce.Nikdo už dnes nic podobného nedokáže natočit.Mistrovské dílo. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008