Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Heywood

Naprostá srdcovka. Poprvé jsem to viděl kdysi v dětství v TV, podruhé po pádu režimu a to jsem si to vychutnal s úplně jiným rozumem. Pět hvězd bez vteřiny zaváhání. ()

p.a.douch

Co dodat? Jack Lemmon to byl herec který nezkazil snad žádný film a Shirley MacLaine tady byla úžasná. Tuhle romantickou komedii mám zkrátka rád a na ústřední duo se vždycky s radostí podívám. Billy Wilder byl komediální génius a režisérská extratřída. Casting super. Padesátá léta v USA to byl asi pěkný frmol. Kolikrát jsem tenhle film viděl nevím, ale vždycky se dobře bavím. Všichni tvůrci tohoto dílka odvedli skvělou práci a největší bomba je, že i po šedesáti letech mě zkrátka baví. ()

Fender

Tento film působí tak nenápadně, ale zároveň je neuvěřitelně úderný svým příběhem a scénářem, až mě naprosto dostal. V podstatě je to velmi depresivní film o lidské naivitě, která prorůstá do přehnané dobrosrdečnosti, přesně jak se praví "pro dobrotu na žebrotu", což z filmu dělá opravdu silný snímek, protože vyobrazuje lidskou společnost přesně takovou, jaká ve skutečnosti je a jakou jsme ji asi všichni mohli poznat, a je jen na nás, jak s tím naložíme a tím si svůj život dle toho vystrojíme. Konec je naprosto perfektní a postupně se film dostává k bodu, kdy hlavní postava získává konečně lidskou hodnotu, jakou si zaslouží. V romantickém žánru je to naprosto nadmíru kvalitní film, s vynikajícími herci. ()

F2003F

Obyčajne otravná romantika s pár svetlými výkrikmi uvarená v naivite, ochutená precíznou filmárskou intervenciou, zabalená vo fajn scenári s výbornými hercami a naservírovaná so všetkými slepými oceneniami. Na mňa moc chladne podané bez kúska výnimočnosti, ktorá je tomu hrdo pripisovaná. Ničím zvláštny príbeh z bežného života pritiahnutý za vlasy k efektu väčšej pútavosti, čo sa veľmi nedarí filmu obhájiť. Navyše pohŕda náročnosťou a nesie sa iba vo vodách stereotypu žánru a sála nevýraznou atmosférou, aj keď sa snaží o jej udržanie stanovené v sľubnom úvode. Inak celkom milé dielo v ťažko stráviteľnej dĺžke, ktorou nemá čo udržateľné ponúknuť, s kreatívnymi vtípkami. ()

ujo_chmel

Neviem, čo na tomto filme všetci vidia, ale mne sa to nezdalo byť ani komické, ani iným spôsobom zaujímavé alebo výnimočné. Možno v 60tom roku to výnimočné bolo, teraz mi to pripadá ako úplne obyčajný romantický film bez štipky humoru. Takýmto "komédiam" by som dal za normálnych okolností jednu alebo žiadnu hviezdičku, ale za príjemnú atmosféru 50tych rokov a nepresladený záver pridávam ešte jednu navyše. ()

Svadbos

Super komediálna dráma, ktorá sa snaží zanrnúť sentiment a cynizmus zároveň. Film sa vyznačuje veľmi dobrými hereckými výkonmi, vrátane MacMurraya v úlohe bezcharakterného ničomníka. Film sa neskôr dočkal muzikálovej podoby - "Promises, Promises". ()

Dr.dogous

Jack Lemmon, snaživý úředníček, který měl občas prostoje v práci, ale i v životě. Kvůli kariérnímu postupu by promrhal život prací a podlézáním. Slovy křehulky Shirley MacLaineová, "jednou to však praskne, jak sušenka." 85% ()

Eldir

Klenot mezi filmy. Neuvěřitelně mě zaujal i přesto, že slaďáky nijak zvlášť nemusím. Jack byl skvělý herec a každý film s ním měl hluboce zakořeněné charisma. ()

Pavlo

The Apartment je veľmi vydarená inteligentná komédia, ktorá sa právom stala klasikou. Dej sa môže zasadiť do každej doby, takže vždy bude tento film in. Odporúčam nielen milovníkom komédií. ()

vito_s

Lemon at his best. Silný scénář, výborná kamera, zkrátka "biják", zaručeně vykouzlí úsměv a dobrou náladu. ()

pogoman77

V tom nejlepším slova smyslu normální film. Nic zbytečně nečouhá, ale také nic není v ústraní, dokonale vyvážený filmový zážitek. ()

DanielleH

Jedna z nejlepších romantických komedií, jež musí chytit za srdce každého diváka. Bud Buxter není prototypem toho nejsprávnějšího hrdiny, neboť jeho jednání je poháněno touhou dostat se výš (společensky), ale přesto si jeho osobnost dokáže získat pochopení a soucit. ()

She_Screams

Moc v jednoduchosti a zlo nebo dobro složitě a zůstat sám k sobě čestný? Jsou potřeba skvěle natočené a zahrané filmy, co učí lidi sebereflexi, lidskosti a nabádají k emoční inteligenci. Ať je to naivní až kýčovité nebo pohádkové, má to snad smysl napříč časem. "Rozhodl jsem se, že budu Mensch." ()

evangelik

Byt. Váhám, který film Jackem Lemmonem se mi líbil víc, zda Byt nebo Někdo to rád horké. Hořká komedie s "nečekaným koncem", řeklo by se dnes. Když jsem ji viděl poprvé, opravdu jsem si myslel, že se Mister Baxter na konci zastřelil. Tak to asi ostatně režisér Billy Wilder s divákem prvoplánovitě zamýšlel. Do paměti se mi od doby prvního a druhého zhlédnutí (cca 40 let) vryla scéna s prasklým zrcátkem v níž Mr. Baxter v němém úžasu zjistí, koho si šéf do jeho bytu přivedl.... ()

tulen

Spíš než komedie je to příjemná trochu smutná pohádka, samozřejmě s dobrým koncem. Lemon je výborný a MacLaine snad ještě lepší. Dialogy jsou svižné a vtipné. ()

gizi

Roztomilá komedie, působí přirozeně a nenásilně, Shirley moc půvabná. Lemon výborný, scénář ze života, přesto ne úplně tuctový. To vše je dobře skloubeno. Výborný dabing z roku 1963. 75%, 18.3.2016. ()

Dupac

Kdyby zasloužilí (rozuměj angažovaní) umělci budující socialistickou kinematografii měli aspoň špetku Wilderova talentu, mohlo být svého času v kině na protikapitalistických satirách méně trapno a dneska by se to reprízovalo ostošest. Ale Billy Wilder měl štěstí, že mohl Ameriku 50./60. let peskovat z výšin hollywoodských ateliérů. To, že se BYT prezentuje jako komedie, je hodně zavádějící. O komedii se dá mluvit maximálně v první třetině, a i tam je výsměch zákonitostem korporátního světa (zjednodušeně řečeno, všichni spí se všemi) nepřehlédnutelný. Právě komediální část, kde jinak příjemný Lemmon ještě trochu přehrává, mě oslovila zdaleka nejmíň. Tenhle film nabírá grády hlavně od chvíle, kdy se změní v čistokrevné drama se skvělou Shirley MacLaine. V její naivitě a zranitelnosti dostává svět cynických nájemníků Lemmonova šmajchlkabinetu svoji hmatatelnou oběť, která se v dané situaci nedokáže chovat stejně pragmaticky jako ostatní. Malé velké romatické finále je přesně takovým zakončením filmu, jaký byste si přáli. Dojemné, a přesto trochu neuvěřitelné. Jako by z plátna pomrkával někdo znalý života, kdo nevěří, že ta společná cesta hodného úředníčka, který právě získal lásku a důstojnost, a holky odvedle se slabostí pro parchanty, může mít dlouhého trvání .... ()