Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

CZECHYa

Nádherný romantický film s Jackem Lemmonem, kterému půjčování vlastního bytu k jiným účelům přerostlo přes hlavu. :) ()

megajalec

zaujímavý námet, z ktorého sa dalo vyťažiť ešte trošku viac. Film v niektorých momentoch strácal dych a upadol do nudy. Niektoré pasáže (uzdravovanie sa ...) boli príliš zdĺhavé. Ale zato dvojica hlavných hrdinov sa mi celkom páčila, chémia medzi nimi fungovala. ()

yatan

Technicky 5-hviezdickovo zvladnuta humorom odlahcena klasicka love story s genialnym Lemmonom a vybornou reziou legendarneho Wildera. Co ale na 5 hviezdiciek u mna nie je, sa moze zdat prave devizou tejto romantickej klasiky a to je - srdiecko. Zostal som milo poteseny, no necitil som pocity ake by som cakal od pravych 5*. 8.5/10 ()

Adam's

Jedním slovem dokonalý Jack Lemmon. Ať už jako ušlápnutý úředníček, nesmělý nápadník nebo ve sklenici martini své trable utápějící mučedník. Od začátku do konce s ním film stojí a padá a ostatní postavy ani nedostanou prostor, aby se jakkoliv uplatnily. Ke škodě zejména Shirley MacLaine. V první polovině ryzí komedie, ve druhé romantický film s očekáváným a přesto uvěřitelným rozuzlením. ()

Bumerang

K tomuhle filmu by mi obzvláště sedělo souvětí - skvěle napsané, vypointované, zrežírované i zahrané. Jenže v mém případě platí i - je to dlouhé. Nemohu si pomoci, Byt by byl lepší tak o půl hodinky kratší. A nemohu si pomoci podruhé - něteré pasáže Wilderova filmu nebyly vůbec milé a romantické, ale pěkně deptařské. Vůbec žádná komedie, ale místy dost nepříjemně otevřená sonda do dvou osamocených srdcí. No, sečteno a podtrženo. Přemýšlel jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale tři by byly na takový kousek fakt málo a můj oblíbený Jack je tady prostě boží. Též jako správný patriot kvituji s povděkem, že "rakušan" Billy zapojil do svého filmu sousedy z Evropy a v tomto případě přistěhovalce do USA Kubelikovou a Matušku. Takže čtyři, ale víc fakt ne. ()

lobo87

Byt je výborná romantická komédia a klasika svojho žánru. Podobné sa už dnes netočia, ale to asi ani nie je možné. Čiernobiely obraz, atmosféra minulosti, Wilderova réžia, mladý Jack Lemmon, roztomilá Shirley MacLaine, výborný Fred MacMurray... To sa ani napodobniť nedá. Bavil som sa výborné, Lemmon bol vo svojej postave dokonalý a tak, ako veľmi mi ho prišlo ľúto, že ho všetci využívajú som mu prial dohrať tú partičku kariet. Teším sa na ďalšie Wilderove filmy... 80% ()

George.Camel

Dlouho jsem filmu sháněl, jelikož jsem jej znal pouze z TV. Nedávno se objevil i na DVD a už už jsem jej chtěl koupit, až jsem jej objevil na blu-ray. Tak to už jsem neváhal a film si pořídil a musím říci, že přepis z původního filmového materiálu na ful HD je excelentní a můžete si tak užít film opravdu ve špičkové kvalitě, jako nikdy. Dabing k filmu je původní z roku 1963 i nový, ale jelikož dávám přednost originálu, není jiná volba. Komedie Billyho Wildera mám rád a tahle komedie o úředníčkovi, který půjčuje svůj byt kolegům a nadřízeným z práce, aby si zašpásovali se svými milenkami, je skvostná. Ať už herecky nebo vypravěčsky. Inu filmová lahůdka, která nesmí chybět v žádné filmotéce. ()

blondboss

Takto nejako by mala vyzerať nenútená, odviazaná a príjemne milá romantická komédia, ktorá sa na nič nehrá a pri ktorej prudko zrelaxujete. Už len samotný námet dáva filmu zelenú k tomu, aby bol úšpešný. Keď k tomu pridáte slušné herecké obsadenie, tak to nemohlo dopadnúť zle. Na tú dobu to bol určite trhák a aj teraz po rokoch sa to v pohodičke dá pozrieť. Aj keď už zub času trošku zaúradoval, pre milovníkov tohto žánru je The Apartment povinnosťou. 75 % ()

pollstro

Jedná z nejžhavějších, nejtrpčích a nejúspěšnějších romantických komedií Wildera, která svým satirickým vyzněním podnikatelské etiky vytváří výborně zahraný a odvyprávěný příběh plný skvělých grotesek. Tento extrémně hořký podtón produkuje filmovou jedinečnou klasiku žánru romantických komedií, která dokáže svojí upřímnou zlostí jemně rozesmát a potěšit. Pod vrstvou bouřlivě usměvavé komedie, s mnoha komickými nápady, se skrývá hluboce smutný příběh a pochmurná reflexe sahající až k otevřenému cynismu. Příběh přespříliš milého muže, který v rámci kariérního postupu není schopen říct ne. Hrdina, jenž je zcela ztracen v obrovském kancelářském korporátu, kde každý jeho člen je nedělitelným byrokratickým dílem bez vlastní identity, což se týká hlavní postavy, která se přizpůsobuje obrazu okolí. Závěrečná reverzita v podobě vysvobození muže ženou je symbolem pravé, navzájem sdílené lásky, která z našeho hrdiny udělala skutečného muže. Ve svém žánru zcela zásadní dílo, možná úplně nejzásadnější. " You hear what I said, Miss Kubelik? I absolutely adore you. - Shut up and deal..." ()

Infalín

To se to výborným hercům hraje, zejména Jacku Lemmonovi, když mají skvělý scénář a vše jistí mistr režisér. Tohle je zatraceně poctivá romantická komedie. Sázka na jistotu. Radost z poctivě udělané práce. ()

E.T.Martin

Chce to mít skvělého scénáristu, výborné herce a geniálního režiséra, aby vznikl takovýhle film, v němž jsou smích i slzy namíchány s takovou grácií, že jsem to snad ještě neviděl. Scény a dialogy jsou napsány a natočeny tak přirozeně, až je člověku líto, že už se to takhle v dnešní hyperstylizované době nedělá. Navíc tento snímek zřejmě zná i tajemství kamene mudrců: za padesát let od svého vzniku totiž vůbec nezestárl. ()

vlasto24

K tomuto môžem dodať len: vynikajúci lemmon s neskutočným komediálnym talentom a vynikajúci Wilder s neotrasiteľne pevnou režisérskou rukou. Keď vidím pri filmoch v označení žánru romantický/komédia, najradšej by som zdupkal kadeľahšie, aby som sa tomu vyhol. Ale toto je iná káva, páni. A hlavne pri dnešných slaďunkých neoriginálnych a stupídnych výplachoch hollywoodskych kanálov plných škaredých káčatok zmenených na královny plesu a pod. ()

judel

Velmi příjemná a chytrá romantická komedie. Billy Wilder hold umí. A Shirley McLaine je v roli nešťastné šéfovi milenky okouzlující. Billy Wilder už v roce 1960 nastavil všem tvůrcům romantických komedií laťku hodně vysoko. Podle mě jí přeskočil doposud jen Richard Curtis. ()

Desmi

Na tomhle "skvostu" není nic skvostného. Naopak, je to naprostá tuctovka. Není to ani romantické, ani vtipné a drama to také není. Ačkoliv mi byl celý film Bud sympatický, možná i film celkově, konec mi to všechno roztrhal na kusy a z filmu uděla jen další z řady hloupých amerických tuctovek se "šťastným koncem". Tím "sladkým" koncem si to Wildere, minimálně pro mě, pěkně posral.. ()

Muf911

Po třičtvrtěhodině jsme to vypli. To, co je tady napsáno jako úvod, na čtyřech řádkách, to trvalo celou tu dobu. A už jsem z toho bych unavený, ani mě nezajímalo, jak se děj vyvine dál. ()

v.indruchova

Příjemný film, do pohody. Já měla trochu nervák, protože jsem si to stáhla v angličtině a neseděli mi titulky, ale nakonec byl happy end i ve filmu i u mě s titulkami. Doporučuji v původním znění. Nepočítejte, že se nasmějete je to spíše odlehčené drama. Sice má film dvě hodiny, pořád se něco děje a nemáte tendence film posouvat. Jelikož jsem vlastencem potěšila mě česká jména ve filmu: švagr Karel Matuška slečny Kubelíkové to zní taky česky ne? Film je o: Tak dlouho se budete klanět až vám to zlomí vaz, naštěstí než se to stane párkrát dostanete pořádného housera aby jste si uvědomili, že to co děláte je špatné. Jak to v na světě bývá: život je o rozhodnutích, které tvoří váš osud, stačí se nebát rozhodnout jinak a život je nádherný :) ()

Foogas

Kvalitní scénář, není-liž pravda? Místo ne nějak extra sympatické slečny výtahářky Shirley MacLaine rozhodně mohla být obsazena půvabnější herečka, avšak i takto je snímek Byt příjemně úsměvnou romantickou podívanou s vynikajícím finále. ()