Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

clara.bow

Jack Lemon hraje C.C.Bakera, který je svobodný "starý" mládenec, a vlastní byt, kde bydlí sám a sám. Líbí se mu slečna Fran Kubelíková ( Shirley McLaine), která pracuje ve stejné pojišťovně jako on. Zapůjčil jednou neprozřetelně jednomu ženatému kolegovi svůj byt, a to neměl dělat, protože už nedokázal další žádosti odmítat. A tak si vlivní spolupracovníci vodí své milenky do jeho bytu a C.C. zatím mrzne na lavičce v parku. A zatím co on trpí, z jeho bytu se line smích a hlasitá hudba, a tak zakrátko považují nájemníci Bakera za hýřila, prostopášníka a holkaře. Na druhé straně mu je odměnou fakt, že jeho pracovní kariéra stoupá závratně rychle. Jednoho dne se s ním na slovíčko zastaví i sám ředitel Sheldrake (Fred McMurray), a požádá ho o klíč k bytu. Po jeho návštěvě najde v bytě prasklé zrcátko, které patří Fran, a když jí za čas najde ve svém bytě a v posteli v bezvědomí, a je nucený přivolat lékaře, rozhodne se i proto, že Fran miluje bez ohledu na následky, s předešlou „praxí“ zkončit, a vypoví všem poslušnost ...MHCB ()

junxi91

Tak tento film se fakt povedl. Atmosféra New Yorku konce 50. let, kde tehdy žilo přes osm milionů lidí a mezi nimi také kancelářský prosťáček Calvin Clifford Baxter. Je to osamělý kancelářský dříč v pojišťovací společnosti, který každý den tráví dlouhé hodiny ve velké společné kanceláři. Kvůli kariérnímu postupu umožňuje čtyřem starým zmrdským manažerům společnosti, aby si do jeho bytu vodili své milenky (kurvičky), aby si tam s nimi mohli zapíchat. Proto dělá přesčasy. Baxter má svůj rezervační plán a jeho sousedé si myslí, že je to strašný playboy, protože se z jeho bytu ozývají zvuky soulože každý večer. Baxter získá od manažerů skvělé hodnocení a předloží jej personálnímu řediteli Jeffu Sheldrakeovi, který mu slibuje povýšení, ale na ten večer by také rád využil jeho bytu. Jako kompenzaci dostane Baxter dva lístky do divadla. Bud požádá svou tajnou lásku, holku z výtahu jménem Fran Kubelika, aby se k němu na návštěvě divadla přidala. Ona sice souhlasí, ale nejdříve se sejde se svým bývalým, kterým je překvapivě Sheldrake. Baxter čeká před divadlem marně, protože Sheldrake přesvědčil Fran, že se kvůli ní rozvede se svou manželkou. Fran se také během firemního večírku dozví, že Sheldrake měl před ní poměr se spoustou jiných kolegyň, a všem sliboval to samé. Fran s tím Sheldraka konfrontuje, ten se vymlouvá, že ji miluje, a vrátí se ke své rodině. Baxter si uvědomí, že Fran je ta ženská, kterou si Sheldrake vzal do jeho bytu, a tak se dá dohromady v baru s vdanou ženskou a odvede si jí dom. Ve svém bytě objeví předávkovanou Fran, a tak místo šuku musí navštívit souseda, doktora Dreyfusse, aby jí oživil. Baxter nakecá doktorovi, že on za to může, a doktor mu řekne, ať se mírní se svými zálety a ať je konečně chlap. Paní Dreyfussová přinese další den Fran snídani a společně kritizují vedení Baxterovy domácnosti, třeba používání tenisové rakety místo sítka na špagety. A pak se pomalu začíná rozvíjet romantický vztah mezi Fran a Baxterem, když se baví o svých minulých vztazích. Samotný Baxter se chtěl také zastřelit kvůli neopětované lásce, a prostřelil si koleno. Pak začne Baxter chystat večeři, ale jeho byt navštíví opět nějaký manažer se svou kurvičkou, ale Baxter je pošle pryč, nicméně si manažer všimne toho, že je u něj doma Fran. Do pojišťovací společnosti přijde nasraný švagr od Fran jménem Karl, který chce, aby se vrátila domů. Dozví se o jejím pokusu o sebevraždu a obětavý Baxter za to na sebe vezme odpovědnost, takže dostane od Karla facku, ale Fran to ocení polibkem. Následně začne mít Sheldrake problémy se svou ženou, která jej vyhodí z domu, ale také povýší Baxtera na pozici svého asistenta, a dá mu klíče od ředitelské toalety. Pak chce, aby mu Baxter za povýšení opět poskytnul jeho byt, aby do něj mohl jít s Fran. Ale z Baxtera se nakonec stane skutečně chlap, a tím si snad konečně získá Fran a odláká jí od toho ředitelského zmrda, který jej chtěl jen zneužívat. Byla to dost cynická romantická komedie, ze začátku jsem se docela smál, pak ale začala převládat romantická linka a už to nebyla taková hitparáda. Ale své kvality to mělo, především výkon Jacka Lemmona mě přesvědčil dát tomuto filmu čtyři *. () (méně) (více)

winstonik

Žiaľ, toto je síce jeden veľmi pekný film, ale zároveň aj veľká vymielačka na komunistické témy. V tomto ľavicovom žváste o svete chudých dobrákov a zlých boháčov sa nedá uveriť takmer ničomu. ()

Rimland

(Zatím) Druhý případ, kdy mě Billy zklamal. Místní majestátní hodnocení jdou mimo mě, protože Byt je k uzoufání průměrný a nevtipný a jediné, co se mi na něm vyloženě líbilo, byl úvodní "přelet" nad New Yorkem a sympatická Shirley. Neříkám, že se na něj špatně dívá, to ne, ale od tvůrce (resp. tvůrců) takových genialit jako Raz, dva, tři či Na titulní straně (o Wilderově noirové tvorbě ani nemluvě) očekávám prostě víc. Mnohem, mnohem víc. (A přikláním se k názoru, že z ústřední dvojice podává přirozený výkon pouze MacLaineová - Lemmon přehrává až běda) ()

Duke90

Příjemná komedie to jistě je, obzvlášť kvůli Lemonovu charismatu. Já akorát od těch Wilderových klasik očekávám možná trochu víc, než nakonec dostanu (stejně jako u Někdo to rád horké) a možná proto je mé hodnocení trochu nižší než u "zbylého obecenstva". Hlavní ale je, že jsem se nenudil, bavil se a pochvaloval si herecké výkony zúčastněných. Zkrátka přiměřená spokojenost. ()

Godhaj

„You buy me a drink, I‘ll buy you some music.“ Byt se rozjíždí velmi slibně a zajímavě, jenže prostřední část je naprosto úmorná, děj se vleče hrozně pomalu, navíc je dost depresivní a všechno se nepříjemně zamotává. Hlavní postavy nejsou schopné říci, co k sobě cítí, a chovají se jako malé děti. Přitom Lemmonovi a MacLainové to spolu sluší a je mezi nimi potřebná chemie. Natočené je to kvalitně, ale dvouhodinová stopáž je na tento film prostě moc, zkrácení by mu určitě pomohlo. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 3 :Film (komedie/muzikál), Herec Jack Lemmon (komedie/muzikál). Herečka Shirley MacLaine (komedie/muzikál). Nominace 1 : Režie ........ Bafta 3: Film, Nejlepší zahraniční herec Jack Lemmon, Nejlepší zahraniční herečka Shirley MacLaine. ()

monikka87

Prekvapilo ma, ako v Byte všetko pekne do seba zapadalo... zaujímavá romantická dráma s komediálnymi prvkami (?), ktorá obstojí aj v porovnaní s filmami zo súčasnosti. ()

piglit

1. Český holky jsou nejhezčí 2. Škoda toho konce - sráží hodnotu filmu o 2 hvězdičky. Závěrečný střih měl přijít v okamžiku, když klíč dopadl na stůl a bylo by to jako v realitě... Smůla... ()

Queendom

Že ale byla ta Shirley MacLaine kočka! Jack Lemmon v plné síle, vtipnej nápad a odsejpající tempo. Hodně slušnej nadprůměr. ()

PAVLIS

70% Mladá žena si o Silvestru uvědomí, že by měla být s tím hodným? Tedy moje zkušenost je spíš opačná, ale když se k Bytu přistoupí jako k pohádce, tak proč ne. Škoda toho lehce uspěchaného finále. Jinak to byl pro mě po dlouhé době příjemný výlet do starých časů, kdy i nejnižší úředníček chodil do práce v obleku a buřince, vstup do velkých pojišťoven byl obložený mramorem namísto sádrokartonu a vše bylo černobílé. ()

subic

Hezký film ještě s mladým Jackem Lemmonem, má parádní nástup, ale pak docela rychle ztrácí dech. Půjčovat byt 4 opelichaným kocourům není jen tak, navíc když se najde i pátý. ()

MirkaP

Propracovaná zápletka, sice je jasné, co z toho vyleze, ale krásně to do sebe zapadá dílek po dílku, radost to sledovat. Lemmon podává skvělý výkon a Shirley je neuvěřitelně roztomilá. ()

PlayEasy

Billy Wilder se po zaslouženém velkém úspěchu filmu Někdo to rád horké naplno odvázal a natočil stejně tak dobrý film se skvělým Jackem Lemmonem, která naprosto exceluje v roli pracovníka, který šplhá propůjčováním svého bytu na románky svých nadřízených a to netuší jaký románek prožije on sám... Skvělá romantická komedie/drama s také skvělou Shirley MacLaine, která momentálně Dětskou hodinku díky bohu neměla:) Tento film nás nalákal na další Wilderovi komedie s Jackem a nedáme si na čas. Celá naše rodina si to absolutně užila!!!!!!!! 100% ()

Fajt

Mám tři verze dabingu ! Nemohu pochopit, proč je nutné filmy znovu dabovat, když nikdy se nepodaří prvotní dabing překonat ! Je to přímo zoufalé, když Lemmona dabuje svým zastřeným hlasem Sv. Skopal. Režisér musel být v rauši, když svolil toto obsazení ! Vl. Brabec je totiž nepřekonatelný !!! Škoda, že nelze tomuto filmu přidělit 10 hvězdiček. ()

PlysovyMacko

Firemny tutmak ma dohodu s nadriadenymi, ze im kedykolvek prepozicia svoj byt, aby si kam mali vodit svoje milenky. Medzitym sa sam dvori kolegyni. Ked zisti, ze prave ona chodi s jeho sefom a nacapa ju u seba v byte, ocitne sa on v konflikte zaujmov. Dobry rozjazd, ale z napadu sa dalo vytazit viac humornych situacii. Najlepsie vtipy su cedenie spagiet cez tenisovu raketu a ked buchol sampanske a ona si myslela, ze sa zastrelil. Shirley bola moc peknucka a Jack strasny dobrak. ()

JosefTomas

Bud Baxter je smolař a to ukázkový. Tak ukázkový, že mi ho zpočátku bylo líto, později už tolik ne a nakonec mě svým přístupem nehorázně štval. Paradoxně jsem mu nepřál onu krásnou Fran Kubelik v podání Shirley MacLaine (stejně tupých fiflen je kolem nás dost, takže tahle byla jen další, jen výjimečně na plátně), ale příběhový oblouk, díky kterému bych si ho vážil. Neříkám sice, že konec od Wildera/Diamonda nesedí, ale postava Baxtera si dle mého zasloužila být chodícím poselstvím pro všechny obdobně se chovající muže, ale místo toho z něj vzešel jen příjemně smolný klikař. Navzdory tomu si ale přeci jen sám před sebou uhájím oněch 80%, už jen pro ten skvělý casting, výbornou režii (scéna s zrcátkem je geniální) a za věc, kterou v každých filmech vidím rád - pravdivá moudrost o světě. V tomto případě na to - 'Proč si ženy nevybírají hodné muže?' - odpoví sám Bud: "Protože tak to holt nechodí, z hlediska života." ()

u

nejlepší film Billyho Wildera se senzačním J.Lemonem,klasika,která dojme,rozesměje vždycky. ()