Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Tommass95

Vynikající a troufnu si říct i nejlepší romantická komedie jaká byla kdy natočena. Klobouk dolů před Billym Wilderem ! ()

Laxik

Trochu romantická komedie, trochu drama, trochu kritika kapitalismu, kariérismu a záletnictví. Nikdo tu není klaďas a ani největší hajzl vlastně zas až takový hajzl není. Teda jak se to vezme, parchant je to pěkný, ale zas nikoho nevraždí, víme? Moc nevím, kam si tenhle film zařadit a rozhodně chápu jak ty, co ho bezpodmínečně milují, tak ty, které zklamal. Mně by asi k plné palbě chybělo, aby byly postavy o něco víc kladné/sympatické, případně kdyby to mezi nimi aspoň trochu jiskřilo. Takhle jsem tu romantickou linku moc nežral. ()

Pierre

Milostný trojúhelník mezi řadovým úředníčkem, slečnou zaměstnanou ve výtahu a podřízeným by se mohl zdát papírově jako klišé...To by se do toho ale nesměl zamotat úředníčkův byt, do kterého si chodí všichni užívat. A hlavně by Billy Wilder nesměl tak krásně vytvořit atmosféru začínajících šedesátých let a vánoc, ovšem taky nadhledem poukázat na různé vážnější věci jako protekční vztahy na pracovisti. A hlavně na dvě osamělé duše slečnu Kubelíkovou a pan a Baxtera v podání neodolatelného Jacka Lemmona. Nemohu souhlasit s některými názory, že je jeho postava vypočítavec. Já s ním velmi souzním a beru ho jako opuštěnou duši, která akorát touží po troše úspěchu a lásky, což dokázal Lemmon podat naprosto dokonale, ale zároveň zábavně se skvělými grimasami a nad jeho výkonem lze jen slintat. Shirley Mclaine sice možná nepředstavuje typický ideál krásy, ale s Lemmonem ji to tady velice sluší a spolu vytvořili krásný milostný pár. Všechny jejich scény jsou moc roztomilé. Celý film někdy vážný, někdy vtipný, ale perfektně vyvážený, lidský, atmosférický...a i výborně  vypointovaný s odmítnutí odevzdání klíčku a opětovnou hrou s kartami. Napodruhé se mi Byt i přes starší rok vzniku líbil ještě více. Takovému okouzlujícímu kousku že života, kde nakonec ale po zásluze vítězí práva láska,  musím opravdu dát plný počet hvězd. Poklona patří i dabingovému mistrovstí pana Brabce a paní Švormové. Původní český dabing je speciálně zde lahoda a americkým mistrům nezůstává nic dlužen. Takže Byt...Nutno vidět, i slyšet.:o Nutno si užít... A já jdu jenom litovat, že jsem ho neviděl o chvilku dřív. DODATEK 2022: Jen takový postřeh... Zatímco u rovněž v roce 2020 viděných Nebožtíků,  letos viděné slabší Irmy se stejným duem, tak dokonce i klasiky nejklasičtější Někdo to rád horké mám pocit, že Billy Wilder tou délkou nad dvě hodiny trochu přetahuje, zde tento pocit ani  opakovaně nemám vůbec. Film  v těch dvou hodinách naprosto přirozeně a skvěle plyne, že bych se ani nezlobil, kdyby trval delé. Jasný, Někdo to rád horké je všeobecně znamá kultovka a více se u ni nasměji,  ale přece jen bych za Wilderovo největší mistrovské dílo označil právě tenhle krásný Byt a nevěřím, že by ho v mých očích mohl ještě něčím překonat. A samozřejmě, že největší platnost má okolo Vánoc. Čím dál více se s postavou pana Baxtera ztotožňuji a opakovaně mu  přeji, aby svoje nynější Vánoce už nemusel jíst v automatu a někam si vyšli a oslavovali...On, ona a buřinka. Mimochodem je zde i pěkná ukázka bujaré předvánoční firemní oslavy.:o,, uprostřed které právě v kanceláří  proběhne ta nezapomenutelná scéna mezi panem Baxterem a slečnou Kubelíkovou...v neméně  nezapomenutelném filmu, který jen tak nezestárne, protože i ta případná dobová atmosféra je zde jen příjemná. Až by si z ni člověk nejradši kousek ukrojil a vzal si ho i do té dnešní. A ve vykreslení opuštěných duší bude Byt aktuální neustále. Bůhví, kolik takových panů Baxterů a slečen Kubelkových právě běhá po světe.. Takže Byt je jeden z nejkrásnějších možných vánočních filmových dárků, u kterého bych se skoro nebál použít klišé: ,,Takové filmy už se dnes netočí.´´. () (méně) (více)

Orlau32

Fantastická komedie s Jackem Lemmonem. Takhle já si představuji filmovou komedii. Není divu, že shrábla 5 Oscarů. ()

ABLABLABLA

Krásný černobílý film. Ty zbožňuju. Skvělá podívaná, ale řekla bych, že zkrátit o 10 až 15 minut a bylo by to ještě lepší. No a co se týče pana Bawtera, tak toho mi bylo v jeden okamžik strašně líto...co jeden..takových chvílí bylo víc. Že nechal, aby si sousedi mysleli že je chlípník a děvkař, zatímco se dozvěděl, že jeho vyvolená je jednou z milenek, které bývají v jeho bytě. Velmi povedená romance a komedie v jednom...kam se na to hrabe většina dnešních romantických komedií. ()

kaylin

Už jsem si myslel, že se Baxter na konci svým utlačovatelům nepostaví. Taky mě napadlo, jak by to asi vypadalo v dnešní době, kdy by si je mohl v klidu natáčet a pak vydírat. Skvělé herecké obsazení, kdy Jack Lemmon ukazuje, jaký je neskutečný tahoun, Shirley zase lidskou nedokonalost a touhu po citech na špatných místech. Výborně dotažené až do konce. ()

Kaluž

Panečku, i po padesáti letech má tenhle film svoje neodolatelné KOUZLO. Výtečný Jack Lemmon, božská Shirley a bravurně sepsané dialogy. Jedna z nejlepších romantických komedií. ()

Maq

Tohle určitě není špička v žánru, místě a čase. Naprosto postrádá dvě věci: kvalitní dialogy a aspoň malinko originálně zatočenou dějovou linku. Je to romance se sociálním podtónem na úrovni běžných sešitových paperbacků. ()

swed

Ryzí romantická komedie, která je prakticky bez sebemenší chybičky. Film B.Wildera těží v první řadě z uvěřitelných charakteristik postav. Je zde dobrácký úředníček (smolař), který prostě jen neumí říct ne, snaží se vyhovět každému a jeho přáním je mít spokojený život, práci a lásku vysněné ženy. Naproti tomu jeho šéf (toužící po stejné ženě) je osoba zákeřná, využívající ostatní důvěřivce kolem sebe jen pro vlastní prospěch. Mezi těmito dvěma protipóly stojí, anebo se spíš potácí, hlavní ženská hrdinka Fran. Ta touží být milována (a také miluje), proto ji láska zaslepila oči a ona bezmyšlenkovitě věří muži, který ji na každém kroku lže a naopak přehlíží toho, kdo ji opravdu má rád…Hlavní hrdinové a idea filmu jsou vskutku jak z reality. Herci hrají s plným nasazením (chemie mezi Lemmonem a MacLainovou funguje na jedničku), scénář je naplněn promyšlenými dialogy a režie to celé dokonale drží pohromadě. Wilder byl mistrem svého řemesla, dokázal vyprávět obrazem a nebál se kritizovat tehdejší společnost, kterou ukázal jako veskrze amorální. Pokud jste příznivcem chytrých romantických komedií s nahořklou příchutí, rozhodně doporučuji, tahle je totiž jedna z nejlepších. 10/10 ()

01Zuzana10

3 a pol *. Milučké príjemné čo vylúdi úsmev na tvári ale.. trošku príliš neškodné, neudrie do srdiečka a nerozbúcha ho... Hneď ako sa objavili 1. obrazy a vylúdili 1. tóny tak začal pôsobiť. Tak ako pôsobia staré filmy, ešte staršie trailery na romantické filmy, to tou hudbou. U nej by asi len málo chýbalo a prekročila by určitú latku k teatrálnosti. Inak ale.. milé. Asi nikdy nezabudnem na Jacka Lemmona vonku v noci v kabáte s nohavicami, spod ktorých vykúkalo pyžamko:). Alebo cedenie špagiet cez tenisovú raketu:). A oči Shrley MacLaine!! Fí tie nezostarli. Aká kočka bola kedysi! Aj keď na konci som sa veľmi usmievala, predsalen niečo skutočne úžasné a neobyčajné, nejaká iskra... to mi tam chýbalo... trošku sklamanie.. (videné na Artfilme 19.6.2010) ()

Herr_Flick

Já a Billy Wilder podruhé. I když Lemmon působí s jeho šíleným obličejem spíš trochu jako úchylák, je to od začátku nářez! U nás je to jen každá s každým v kámošově autě. Jako ze života. 96% ()

TominoLa

Jsem okouzlen. Jedna z nejkrásnějších romantických komedií. Billy Wilder je opravdu velký režisér. K tomu oblíbený Jack Lemmon a okouzlující Shirley MacLaine. Tohle je opravdu mimořádný filmový zážitek a milovníkům žánru můžu jen doporučit. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1960.. Mne sa po pravde viac páčila tá prvá neromantická polovica než tá druhá kde sa hlavná postava zaľúbila do milenky nadriadeného. Kým sa však dej dopracuje až tam, najprv zachytáva neboráka ako raz jednému z nich požičal na noc kľúče, medzi kolegami sa samozrejme rozchýrilo a odvtedy neborák nedokáže nikomu povedať nie, tak kým si to jeho šéfkovia rozdávajú s krásnymi ženami, on sa túla po nociach vonku a bez slova sa necháva týmto spôsobom povyšovať v práci. Podarí sa mu to až na zástupcu riaditeľa. Billy Wilder je skvelý tvorca, dobre píše dialógy, cit pre kameru tam tiež je, je snímky ma začali neuveriteľne baviť. ()

Aleee89

Billy Wilder je jedním z mých oblíbených režisérů, jedním z těch, jehož filmy chci postupně vidět všechny. Opět mě nezklamal. Byt je příjemná komedie v černobílém hávu, tak trochu netradiční milostný příběh a přitom příběh docela žánrový. Postava Fran Kubelikové byla sympatická od začátku stejně jako postava C. C. Baxtera. Jack Lemmon mi trochu připomínal Leonarda z TBBT. Film je to vtipný, nedokáže nudit, ač trvá dvě hodiny a kousek. Scenáristicky prvotřídní práce, chytře napsané, takže není moc, co bych vytkla. Takhle nějak si představuji kvalitní romantickou komedii. Ty dnešní výtvory starým dobrým filmům většinou nesahají ani po kotníky. ()