Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Scrytcher

Tak tohle se mi trefilo přímo do noty. Wilder představuje příběh plný inteligentních vtipů, smutných okamžiků a milé atmosféry. To co v první půlce podává Billy Wilder jako komedie obratně a zručně transformuje do dramatu. Jack Lemmon se role zhostil opravdu na výbornou a z celého příběhu je krásně cítit vánoční atmosféra. ()

Ilicka

Vynikající film. Zábavné i posmutnělé, komediální i dramatické, o lidech, kteří hledají a nenacházejí, honí se za prázdnými hodnotami a zapomínají proto žít. Nechybí znepokojivé Wilderovské podtóny, které narušují konvence romantické komedie/dramatu. (LFŠ 2011) ()

ARI50

Jednoduchý film který mě překvapivě někdy fakt rozesmál. Stačí jen byt a je zábavá doktor v akci nezklamal fackovaná mě dostala. ()

Necrotongue

Drama / Komedie / Romantický- u snímků s takovýmto popiskem v žánru už dnes ani nečekám, že bych se nějak výrazně bavil. No, jak je vidět, život má pro mě v rukávu pořád ještě nějaká překvapení. Příběh spořádaného, svědomitého úředníka / provozovatele hodinového hotelu mě bavil velice velmi. A nebylo to tím, že bych smíchy pustil slzu, za mě šlo spíš o hodně povedené drama, u něhož jsem se mohl občas pousmát. Jádrem problému byl naprosto klišoidní (ale stále naprosto aktuální) vztah mezi mladou ženou a "nešťastně" ženatým mužem, ale C. C. Baxter v podání Jacka Lemmona dal téhle předvídatelné podívané úplně jiný rozměr. S nadšením jsem sledoval jak téměř každá neúmyslně krutá věta Fran Kubelik trhá nešťastného milovníka na kousky, ale on se vždy dokázal znovu sebrat, aby mohl vzápětí opět zemřít v krutých bolestech. Jack Lemmon byl dokonalý, Shirley MacLane byla skvělá a okouzlující a celá tahle záležitost v sobě skrývala mnohem víc, než slibovala, a zanechala mě ve velmi zvláštní náladě. Byl jsem naprosto spokojen a v takovém případě vždy hodnotím maximem pěticípých. P. S. Film je skvělou ukázkou toho, jak se dělá kariéra přes postel. / "Kam půjdem, k tobě nebo ke mně?" "Klíďo ke mně, tam choděj všichni." / Poučení: Páchat sebevraždu v cizím bytě je vrcholem bezohlednosti. ()

Shaqualyck

Pokaždé když si říkám, že filmová romantika je neslučitelná se správnou činností zdravých mozkových buněk, vzpomenu si na Billyho Wildera. Ani tucet hvězd na hollywoodském chodníku slávy nedokáže vyvážit krásu všech těch kinematografických skvostů, které nám tu po sobě navždy zanechal. ()

ScarPoul

Wilderova klasika. Bohužiaľ ale nie tak uspokojujúca ako som čakal. Staré Hollywoodske filmy mám rád a tento som odkladal veľmi dlhý čas. V konečnom dôsledku mi ale nepriniesol potrebné divácke uspokojenie. Nemyslím tým, ale to, že by bol film zle spravený, natočený, alebo odohratý. Mne len skrátka vadí téma. A téma naivného dievčaťa a bohatého snoba ktorý si ju neváži k priamej úmere k sympaťákovi je natoľko otrepaná a pre mňa vo všetkých aspektoch neznesiteľná že som trpel. Od začiatku viete ako sa to vyvynie a také to perlenie a originalita sa vytráca. Znova to ale nie je chyba režiséra, alebo doby, ale toho, že som si tieto nedobré žánrovky odbil a už skrátka ma nemajú čím prekvapiť. Každopádne som to dopozeral, ale častokrát som sa dosť nudil, čo sa mi u podobných filmov nestáva. ()

Hwaelos

Dost možná nejlepší Wilder, kterého jsem zatím viděl. Kromě jiného pro mě tento film objevil talent Jacka Lemmona, který v sobě dokáže podobně jako Bill Murray výborně skloubit talent pro bláznivou komiku a zároveň přirozenou melancholii. Byt mi definitivně posunul Billyho Wildera do osobní režisérské topky. ()

Marek1991

Tento film mohol byť o polovicu kratší, no jeho hlavná myšlienka je skvelá, najmä ten záver, to mi urobilo film, zvyšok bol dosť všedný. ()

corpsy

Tak vám poviem, film za všetky byty, vlastne prachy. Že je to 50 ročná čiernobiela komediálna dráma? ( povie si niekto ) A ja hovorím - A ČO? Peckový film. Odporúčam všetkými 20timi. ()

Astaroth12

Veľmi zaujímavý, zvláštny a podarený príbeh. Pozorovať vlastníka bytu, ktorý prenajíma svoj byt kolegom na milostné radovánky bolo pútavé a aj keď bol nachladnutý, mal problém vo vlastnom byte sa vyliečiť, lebo jeho hodinový podnájomníci boli dosť netrpezlivý a on zas dobrák, ktorého všetci využívali. Film si ide svojou kludnou cestou, žiadne silno dramatické momenty v ňom niesu. Ale film je prijemne a pekne spracovaný, s vynikajúcimi hercami a námetom, ktorý neurazí, je pekne pohodový ako aj celí môj filmový zážitok. ()

nervoznideda

ad enšpígl ...až si z toho zpitoměl ani se nedivím, ty taky kecáš do všeho :-) " jsem šťastně ženatý muž" :-)byt nemá chybu je to skvělý film fóry vynikající deda 2.4.2o2o:-) ()

baribal

Na film jsem se díval bez toho, abych si zjistil o čem vlastně má být, jestli to je drama, mystery nebo komedie. Prvních patnáct minut jsem neustále přemýšlel co to vlastně bude za žánr, protože úvod je velmi pozvolný. Když jsem se do filmu dostal, tak mi došlo že námět je velmi prosty a jednoduchý, je až s podivem, že se takový film natočil tak dokonale, sledovat příběh dvou lidí, kteří okolo sebe neustále "krouží" až se nakonec střetnou. Vynikající film. ()

Krt.Ek

Rezuvzdorná záležitost, tenhleten The Apartment, Billy Wilder zkrátka uměl a je nemožno, aby se jeho filmy vytratily z veřejného povědomí. Nevěřím, že přijde den, v němž by si světové diváctvo řeklo, dost už bylo Wildera a jemu podobných, je to všechno vyčpělé a vůbec na jedno brdo! Proč by to světově diváctvo dělalo? Upřímně, ať si už dlouho nelibuji ve velkých slovech (a proto bych si dnes za některé své starší komentáře nafackoval), bez komedií typu The Apartment, One, Two, Three nebo The Front Page by byl svět zase o něco nesnesitelnějším místem. Děkuji a těším se na další setkání, mistře Billy! 80% ()

NinonL

Slavný film Billy Wildera jsem viděla až teď a musím říct, že mě jeho sledování dost znervózňovalo. A více méně mi ani nepřišel vtipný, natož romantický. Spíše křečovitý a hysterický. Představa, že si v mém bytě podávají dveře kolegové s ženštinami všeho druhu, mi není vůbec příjemná, takže jsem hlavnímu hrdinovi nefandila. Tento film už si nikdy nepustím a hodnotím jako průměr. ()

Rosana

Z tohoto filmu jsem byla skutečně nadšená, ani nevím, proč. Milý humor, sympatický hlavní hrdina, krásná hlavní hrdinka a film nabitý romantickými emocemi, Wilderovým chaosem a údernám vtipem. ()

GodComplex

Prijemny film, ktery mohl byt jeste mnohem prijemnejsi, kdyby nebyl tak zoufale natahnuty. Jinak ale mila kombinace komedie a zvlastni romance, kdy do konce vlastne nevite, jestli je, nebo neni jednostranna. K tomu vyborna show pracovni hierarchie, asi bych mel taky zacit takhle efektivne poskytovat byt, treba to dotahnu na prezidenta. Wilderuv vyssi standard, nikoliv jeho top dilo, jak je mnohde uvadeno. 7/10 ()