Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Killda

Geniální herectví Jacka Lemmona povyšuje tenhle film na úplně jinou úroveň. Příběh není nijak originální, filmový žrout by ho měl s přehledem předvídat, ale Wilder se obešel bez klišé a vytvořil tak velmi svižnou romantickou komedii, která patří mezi ty nejlepší z tehdejší dekády. When life gives you Lemmon make lemonade! ()

Autogram

Slušná vianočná komédia, ktorá sa nestratí ani v lete, a zároveň je aj o vážnych veciach. O živote a tak, ako sa stať skutočným chlapom a nezneužívať situáciu a nenechať sa zneužívať situáciou. Hlavné je mať pri byte dobrých susedov a potom aj ťažké situácie idú ľahko. Pár faciek, dve silné kávy, a je to. U mňa ďalšie silné štyri hviezdy pre Wildera. –––– Povězte mi, Dextre, pročpak jste tak hrozně oblíbený? ()

vyfuk

Byt je normální film. Takový ten roztomilý, ale ničím zase tak originální nebo extra zajímavý. Má hezký příběh, který snad nikoho neurazí, který se může stát každému z nás a jen s tou pointou já sám osobně se můžu stotožnit. Wilder je jednoznačně jeden z nejlepších tvůrců, kterého jsem za poslední dobu mohl poznat. Byt je slabší kousek, ale neuškodilo se na něj podívat. Sklapni, a rozdávej! ()

Tft

Komedie ze staré školy, která na rozdíl od většiny moderních výplachů nese nějakou hlubší myšlenku a k tomu vás ještě dokáže královsky pobavit. C.C. Baxter je starý mládenec, který se snaží prokousat nahoru korporátním žebříčkem jedné klasické New Yorské pojišťovací firmy. Jeho strategie jak toho dosáhnout, je půjčovat svůj byt chlápkům na vyšších firemních pozicích k jejich mimomanželským záletům, jak sám totiž dobře ví, jeho pracovní výkony a nasazení ve skutečnosti nikoho nezajímají. Jak bylo mnohokrát řečeno, The Apartment by mohl v klidu být němý film a stejně by si udržel svoje kouzlo, je to nejen díky Chaplinovskému výkonu Jacka Lemmona, ale především díky režijní práci Billyho Wildera, který ve skromných kulisách dokáže vykouzlit přehledný film, bohatý na fyzickou komedii. Bezprostřednost hereckého výkonu Jacka Lemmona je odzbrojující, někdy sice až moc, ale vytváří tak ze C.C. Baxtera lehce zamilovatelnou postavu. K tomu roztomilá Shirley MacLaine, která kromě svojí roztomilosti zase tolik nenabízí, ale potřebná chemie mezi ní a Lemmonem funguje a to je hlavní. The Apartment je taková deka, do které se zachumláte a z pod ní se vám bude jen těžko vylézat. Je to definice komfortního filmu, který když si pustíte ani si nevšimnete jak rychle čas plyne v tak příjemné společnosti. Zároveň je filmem pro samotáře, s kterým se dokáže spousta z nás ztotožnit, ukazuje lidi, kteří zanevřeli na lásku a hnacím motorem jejich života se stala kariéra, je to šikovnost Wildera, který naláká na komedii, ale donutí vás zůstat kvůli existencionálním otázkám. Jasně že to všechno ukazuje trošku přes růžové brýle a v lehce pohádkovém světle, ale to ho nezastavilo, aby do filmu skryl mnohem víc. The Apartment nenabízí jen prázdnou zábavu, na kterou po prvním zhlédnutí zapomenete, nechává spoustu prostoru k zamyšlení a to je u komedie velký nadstandard. 91% ()

Pecival

Tak trochu zklamání. Pouze decentně vtipné s pár dobrými momenty, Jack Lemmon solidní, Shirley se mi tady moc nelíbila. ()

Čarodějka

I love it. Nádherný film vystihující tolik emocí... Postavy jsou napsány a zahrány s naprostou dokonalostí. Emoce se u mě střídaly každou chvíli, celý film jsem cítila. Věřila jsem, doufala a obdivovala. Takhle by se to mělo dělat! ()

mohamedsfinger

Příjemná a lehce melancholická romantika, která rozhodně nezapadne jen v nedělním odpoledni. Scénáře Billyho Wildera jsou mi nějak blízké, takže jsem si celý film užíval ironii a jemný černý humor a cynismus. Ale občas mi trochu vadilo Lemmonovo přehrávání, to však nebylo tak výrazné aby mi zkazilo opravdu pěkný filmový zážitek. Mimochodem závěrečná věta mě opravdu nadchla... ()

Babous

Tohle že je komedie? Čekal jsem něco na způsob Prázdnin v Říme či Slaměného vdovce, místo toho jsem nevěřícně sledoval uměle natahované depresivní drama zabývající se nevěrou a způsobem, jakým nadřízení využívají a zneužívají své podřízené. Shriley MacLaine ani Jack Lemmon mi navíc nebyli nijak zvlášť sympatičtí a jejich osud mi byl s odpuštěním zcela lhostejný. ()

Sdoom

Senzační Jack Lemmon v romatické komedii, která není tak úplně čistě romantickou komedií, což je však jedině plus. Velmi inteligentní a nápaditý scénář, který byl po zásluze oceněn oskarem. Možná chvílemi trošku zdlouhavé a malilinko nudné, ale jako celek výborné a moc pěkné 4 hvězdičky ode mě. ()

Arkanoid

Friendzone a nezdravé sexuálne vzťahy sú témou na hlbšie rozoberanie, ako ponúka tento film. Dielo Billyho Wildera ich hlúpu nenaplnenosť dostatočne nerozoberá, uprednostňuje radšej humorné situácie, ktoré zľahčujú prázdnotu podobného života. Režisérov perfekcionizmus, snímanie priestoru a iné zručnosti tu boli citeľné, no viac vyniknú v dramatickejšom príbehu. Tu bol postavám prenechaný priestor na happyend, čo celú situáciu priveľmi zjemňuje. Keby sa to skončilo prudkým nárazom do ostrých hrán reality s nádychom tragiky, príbehu by to len prospelo, čo sa týka výstavby deja, posolstvo by bolo poučnejšie a celý film intenzívnejší. ()

klúčik

Možno som nostalgický, ale keď som tento film videl , tak som sa okamžite snažil si ho nahrať. Je to moja srdcová záležitosť. Nielen preto , že v ňom hrá S.MacLaine ale hlavne J.Lemmon. Podľa mňa jeden z najlepších amerických komediálnych hercov, ktorý vedel hrať a nielen robiť "ksichty". Tento príbeh je nestarnúci, čo by neurobil "maličký úradníček" pre svojho šéfa , aby postúpil v kariére. Ako sa doba opakuje??? Mám rád romantické príbehy a tento určite je z takých. Dávam 95%. ()

bari68

Milá romantická komédia, s ktorou spolu ,,Some Like It Hot,, sa Billy Wilder katapultoval do holloywoodskej smotánky. ()

Chegi

Vsadit méně na romanticko-dramatickou stránku filmu a naopak přisadit na komedii, dám plný počet. Nejen to, byl by to pro mě nezapomenutelný film, ale takhle dávám "jen" 4. ()

Madluska

Mé očekávání tentokrát opět předčilo výsledek, bohužel. Celé mi to přišlo takové nějaké nucené, teatrální, umělé... Nehledě na naprosto nepochopitelné citové vzplanutí Jacka Lemmona k Shirley McLaine (ano ano, já vím, že je moc krásná a roztomilá atd. atp., ale co dál?!), její nevysvětlitelný vztah s Fredem MacMurrayem a jiné nedokonalosti scénáře. Nicméně přestože jsem nebyla z filmu nadšená, několik scén mě upřímně pobavilo/okouzlilo a mezi favority se bezesporu řadí cezení špaget tenisovou raketou či příchod Káji Matušky (to však spíš jen kvůli tomu americkému jménu :-)). P. S. A pak že v davových scénách se vyžívali tvůrci z východního bloku! :-) P. P. S. Historické okénko: Kdo najdete ve filmu černocha? Já jsem zahlédla dva a oba měli role přímo epesní! ()

Zagros

Byt je dobrý film, ale osobně nechápu jeho vynášení do nebes. Vcelku jednoduchá zápletka, dva průměrně sympatičtí hlavní hrdinové, mezi kterými to zrovna dvakrát nejiskří, ne moc dobré herecké výkony hlavních představitelů (vedlejší role mi přišly mnohem lepší) a pomalé a pro mě rozvláčné tempo. Obecně mám hollywoodské filmy z tohoto období velmi rád a znám jich hodně lepších. Byt k těm nejpovedenějším určitě nepatří. Tři hvězdy jsou tak akorát. ()