Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

MarekT

Určitě výborný film, který bych ale jednomyslně neřadil k romantickým komediím. Romantika je tady jenom tak mimochodem, tato komedie se od ideálů spíše distancuje a pohlíží na životní situace realisticky - někdy je film spíše hořký, někdy zase sladký - přesně jako probíhá náš běžný den. Sice si myslím, že konec byl naroubovaný na příběh spíše divně (k tomu černějšímu závěru přece jen dojít mohlo), ale i tak bych film po stránce scénáře hodnotil spíše kladně, není nikterak předvídatelný, navíc mě potěšilo vypuštění některých schémat, tak typických pro romantické komedie, dokonce i těch nejzákladnějších (milostné akty apod.). Stejně tak se příběh asi nejvíce blíží mojí představě o skutečných vztazích, což například dokládá dvojice šéf - podřízený, dlouhotrvající odpor se tedy dá pochopit... Mistr dialogu Billy Wilder si po tomto filmu definitivně zasluhuje blahořečení, jelikož jeho umění vyzrát na diváka nenachází srovnání ani mezi mými nejoblíbenějšími režiséry. ()

Pajky3

Další setkání s Billy Wilderem, a díky četnosti setkání s ním můžu s určitostí říct, že to byl rozhodně jeden z nejlepších režisérů této doby (1940-1960). Bohužel zařazení a srovnání hned po Někdo to rád horké nepomohlo. Ale k filmu, ani dobře ani špatně. Sám Wilder už mi představil lepší kousky, ale i horší. Pro mě prostě takový průměr, který má lepší chvilky ale který rozhodně nedokáže vyvolat euforii a nadšení. Hlavní dvojice je sympatická a pěkně jim to šlape. Bud Baxter si se svými bytem přidělal spoustu problémů, ale když to vedlo cestou kariérní vzhůru.. Motiv půjčovaného bytu se mi přišel zajímavý, ale přeci jen jsem čekal o něco víc. ()

pakobylka

Banální zápletka, stará jako lidstvo samo - zfilmovaná s citem i důvtipem ... s neokázalou elegancí podtrženou jakousi starosvětskou, zdvořilou pozorností ... s diskrétním zohledněním každičké drobnosti ... s maličko nostalgickou, zdrženlivou, leč nezastíranou empatií ke všem zamilovaným - minulým, současným i budoucím. ()

Martrix

Kdepak komedie, melodrama jak vyšité. Bez ohledu na to, jak rozjíveně zní obsah tohoto filmu, nejedná se o žádnou taškařici plnou situačního humoru. Lemmon je tady v roli sympatického a pozitivního chlapíka, který se nechává zneužívat, aby dosáhl karierního postupu a MacLaine ztvárňuje naivní ženu, která se vždy zamiluje do nepravého muže. Člověk nemusí být věštec aby odhadl, jak to vše skončí. Tento typ filmů vlastně už svou existencí spoileruje (to je jako pustit si katastrofický film a divit se, když se v něm stane nějaká katastrofa). Nicméně než se dopracujeme k tomu "překvapivému" závěru, uběhnou dvě hodiny času. Což je vcelku dost, ale díky kombinaci slušného scénáře, velmi dobrého režiséra a sympatických herců, se divák nenudí. Přesto nevidím důvod, proč tento film vynášet do nebes. Srovnání je trochu nefér, ale nedávno jsem viděl Někdo to rád horké a to je o level výš. Škoda, že se tady s tím humorem netlačilo trochu víc na pilu. Potenciál tam byl. ()

c.tucker

Takovéhle romantické komedie už se netočí a to je škode, protože pan Wilder to uměl naprosto skvostně a určitě tento film doporučuji všem romantickým duším. Jack Lemmon je naprostý trouba, ale má charakter, i když chtěl povíšit. ()

WolfR

Jako jo, ono je to dobře napsané, skvěle zrežirované, dobře obsazené, ale chybí tam tomu to něco. To něco po čem bych řekl, že je to dokonalé. Určitě to není geniální dílo, overrated, 4 hvězdy. ()

MJMilan

Ale ano, ve výsledku se tento film vyškrabe na těch pět, ale musíme přihlédnout hned k několika věcem. Jednou je to, že film už není nejmladší a věřím, že na tehdejší dobu to musela být hitovka, tou druhou je hlavní postava v podobě Jacka Lemmona, protože to byla opravdu extratřída v hereckém umění. Co se mi ale líbí je především nápad. Sice takovéto filmy nemám příliš v lásce, protože je to o nervy, ale zase to má šťávu. ()

sator

Na komedii to bylo málo veselé, na romantiku zanedbatelně romantické, na drama... Tak jenom takový obyčejný film. Ve filmu se objevuje  mikrovlnná trouba jakožto horká novinka, která se začala vyrábět v roce 1955. V Československu o ní nikdo v té době neměl ani ponětí, k nám dorazila o mnoho desítek let později. ()

Mol

THE MIRROR.. IT'S BROKEN. YES, I KNOW. I LIKE IT THAT WAY. MAKES ME LOOK THE WAY I FEEL!!! Fantastický snímek, který ve mě zanechal hlubokou stopu. Ani jsem nevěděl co od něj očekávat, ale během chvilky jsem už soucítil se C.C. Baxterem a jeho prázdným životem. Když uprostřed filmu přišla na řadu scéna, kde se Bud doví, že jeho roztomilá Fran má oči pro jiného a tak jde do baru a pije.. zastavil jsem film a nemohl dál. Vypnul jsem obraz, zhasl světla a vyrazil do baru taky. To je to, když vám film připomene, že vám někdo v životě chybí. Dokoukal jsem ho až dnes. Tedy na druhý den. Jack hraje neskutečně a tak jak jsem se jeho filmům vyhýbal, tak teď mám chuť najít si další. ()

andrii

Bytostně skvostně poskvrněná lichotivost romantiky. Obratný vulkán konverzační lehkosti, myšlenková hravost situací, plejáda roztomilosti a jemné elegantnosti. U "Buddyho boye" se dveře netrhnou. Na tah s dámou, na tajňačku. Nejednou. Šéfové, kocouři jedni mlsní, si k němu bokovky vedou. Chápavý, kolegiální a teď i zamilovaný "cifr/citu špión" Jack Lemmon ale řekl dost tomu všemu. Přeje si už jen jediné. Dohrát karty, part/ii lásky se svou milou. ()

kocik1

Romantika, která neurazí ani milovníka dramatu a i po letech si zachovává svou vysokou laťku, kterou většina současných pseudoromantických komedií zvládne maximálně trapně podlézt a ani si neodřít hlavu. ()

Hafran

Nevlezlé a šarmantní, to je na tenhle žánr malý zázrak. A po shlédnutí výkonu Jacka Lemmona už je mi naprosto jasné kde se Jim Carrey učil svému herectví (od držení těla, po identické grimasy a křečovitě rozevlátá gesta) ()

Copacabana

Byt je trefa do čierneho. Všetky jeho komponenty ladia a vytvárajú spolu nádhernú symfóniu. Špičkové dielo, ak máte chuť aj na niečo iné ako modernú produkciu, určite neoľutujete. Najviac sa mi páčilo to servírovanie špagiet, to si asi aj ja raz vyskúšam tak. ()

LeoH

Lemmonovo šaškování nevadilo, pomalé tempo místy trochu ano, ovšem ta kombinace kousavé, zoufalé, skoro existenciální satiry na nedůstojnost fungování člověka-kolečka v korporátním prostředí s málem ani ne romantickou, ale „jenom“ mezilidsky vřelou linkou má tolik co říct k dnešku – společensky i filmařsky – a říká to tak suverénně a současně i laskavě, že si už po prvním zhlédnutí troufám hádat, že mi Byt zůstane zaseknutý v hlavě na čestném místě mezi filmy, ke kterým má člověk opravdu osobní vztah. — Nerozumím politice vydavatele české BD verze, který si dá práci s obstaráním původního českého kinodabingu z šedesátých let, ale vynechá původní anglickou monofonní zvukovou stopu a dá na disk jen remix do 5.1 – poskakování zvukových atmosfér ze strany na stranu přece nemůže 50 let starý černobílý film (nota bene s původní verzí zvuku nominovanou na Oscara) nijak zatraktivnit, jenom to člověka ruší. A subtitle-wise by u takhle zásadního filmu snad stálo za to zaplatit překladatele, který nemá potíže s porozuměním základním anglickým idiomům, udržením jednotné stylové roviny a zprostředkováním inteligentního slovního humoru a nekompenzuje si to naprosto nemístným užíváním vulgarismů a nářečních prvků. ()

bubun

"I am too old for that sort of thing... I mean, for the Volkswagen." Takhle se to má dělat. A ještě ke všemu, kdy naposledy jsem viděla komedii s romantickou zápletkou, kde jsou oba hlavní hrdinové sympatičtí...? ()

Tyny

Bud Baxter je roztomilý ňouma, pracující jako podřízený chlápků, kteří si půjčují jeho byt na jednu noc. Jeden z těch povahových typů, kteří nedokáží říct ne a s kterými si každý dělá co chce. Nevšední a jistým způsobem poučný film se táhne plynulým tempem a divák si začíná uvědomovat, že Buda veškeré okolnosti začínají měnit. ()