Nebožtíci přejí lásce

Avanti!

• Itálie

Che cosa è successo tra mio padre e tua madre?

(Itálie)
  • slovenský

Nebožtíci žičia láske

Komedie / Romantický

USA / Itálie, 1972, 140 min

Rozpočet $2,750,000Tržby Celosvetovo $4,522,000║ Billy Wilder sa vie pohrať aj z háklivou témou a vyšlo mu to, plus na komédiu nezvykle pridal na vrch trocha nahoty, podarená komédia /80%/(27.6.2010)

Dnes už klasická rozpustile rozmařilá letní nenáročná romantická komedie, v níž je zdrojem humoru schematický pohled Američanů na Itálii a pak hlavně postava amerického ministra zahraničí... Tvůrci to však trochu přehnali se stopáží, v lehkém žánru rom-kom se má vše vyřešit maximálně do hodiny a půl...(6.1.2015)

Americký pohled na Itálii se z počátku vtipně zaměřil na nekonečné polední pauzy, šílené řidiče i mafiánské praktiky, ale pak TO přišlo a seriózní Wendell Ambruster junior se proměnil v hambatého Vildu tokajícího při východu slunce. Moc mě potěšilo pozitivní ladění snímku a pevně věřím tomu, že někdy potkám hotelového ředitele podobného Carluccimu, protože za podobný servis bych si velmi rád připlatil.(5.8.2011)

Tyhle role sedí Jacku Lemmonovi nejlíp. Film, který pohladí po duši, na který se vzpomíná i po letech. Wendell Ambruster a Pamela Piggottová na italském pohřbu svých rodičů. "Permesso ? - Avanti !". Skoro stejně dobré jako "Byt".(31.1.2003)

• gojackill

Avanti od Wildera mě překvapil tím, jak málo je legračně střelený a spokojí se jen s lehkým humorem. Vtipy samotné jsou spíše jen takové jemné narážky, většina vtípků si dělá legraci ze samotných Italů, z jejich osmi nebo kolika druhů těstovin, délky siesty a volnému přístupu k lásce stejně jako k životu. Velmi mě zklamaly dva body filmu. Za prvé Jack Lemmon hraje arogantního magnáta a v této poloze mu to prostě nesvědčí, také proto, že jsem si ho oblíbil jako postavu, která je milá, smolařská a málo sebevědomá, mluvím o úředníkovi Budovi z filmu Byt (velmi to připomíná typicky Jim Carreyovské role smolařů jako z Yesman, Já mé druhé já a Irena a Maska). Druhé zásadní zklamání je z tempa filmu, sice je scénárista a režisér stejný jako z filmu Raz, dva, tři, ale už to nemá ten spád, u kterého jsem se nemohl ani nadechnout. Myslím, že si přijdou na své diváci, kteří mají rádi filmy jako je Snídaně u Tiffaniho (který mám rád), ale těm skutečně vtipným wilderovkám se to vyhýbá obloukem. Velké zklamání hlavně proto, že jsem čekal daleko vtipnější taškařici.(26.3.2013)