Reklama

Reklama

Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (232)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nejdříve musíte úspěšně zvládnout test monoklem. 1) Průhledná zápletka a snadno předvídatelná první pointa zařazují tuto detektivní inscenaci k mnoha jiným podobným počinům._____ 2) Spoiler! Druhá "šokující" pointa nemá hlavu ani patu. Logický příběh nemůže přece končit naprosto nesmyslným jednáním hned několika postav, jejichž chování není okolnostmi nijak vynuceno. Snaha Agathy Christie o efektní závěr tu převážila nad selským rozumem._____ 3) 58letý gay Charles Laughton (tlustý advokát sir Wilfrid) si, jak už nejeden divák konstatoval, ukradl celou show pro sebe. 51letý scénárista a režisér Billy Wilder opatřil svérázného advokáta komediálními rysy a z pochmurné detektivky se náhle stala téměř komedie. Mně se to líbí, ale dramatickému napětí to neprospělo._____ 4) Zmínku si zaslouží i 77letá Una O´Connorová (služebná Janet) za svou poslední filmovou roli a snad i již 56letá, ale stále půvabná bisexuální Marlene Dietrichová (žena obviněného Christine)._____ 5) Film jsem ke své škodě sledoval v českém dabingu. Chybné používání titulu sir v češtině spolu s nepěkným zvukovým pozadím k příjemnému zážitku nepřispělo. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Tradične brilantný Billy Wilder, ktorý tu stavia predovšetkým na majstrovsky napísanom scenári a výraznej a veľmi sympatickej postavičke starnúceho advokáta sira Wilfrida, ktorý sa spolu s jeho opatrovateľkou postarali okrem pátrania po pravde aj o milý a nenútený humor. Samotný záver a rozuzlenie celej krimi pointy patrí k tým najinteligentnejším a najlepšie vymysleným čo som kedy videl - jedna veľká paráda a pre každého diváka filmová lahôdka. 85/100 ()

Reklama

lesumir 

všechny recenze uživatele

Stejně tak jak byla Christine Voleová nebyčejná žena, tak Witness for the Prosecution byla neobyčejná podívaná, o co víc, byla to monstrozně neobyčejná podívaná, Billy Wilder je prostě zarukou pro skvělou podívanou, která nezklame. Jeho filmy jsou nadasové v každém směru! I když se na přepisy her bere jako the best Capra, já bych to viděl na Wildera, která obsadil všechny tři první místa! Charles Laughton v roli advokáta byl opravdu dokonale vtipný. Marlene Dietrich (konečně jsem s ní viděl film) byla jak zkamene, výraz vážný, tělo chladné a nepřehrávala!! Tyronu Powerovi jsem věřil až do konce, takže mě závěrečné rozluštění opravdu dostalo do kolen a chvíli jsem nemohl ani mluvit :-) Opravdu vynikající soudní drama a z mého pohledu mnohem lepší než 12 Angry Men. ()

Shaqualyck 

všechny recenze uživatele

Bezchybně vystavěný a precizně odvyprávěný černobílý klenot z dob, kdy advokáti byli ještě především právníci a nikoliv businessmani, jako je tomu teď... Billy Wilder nejenže ukázal, že je schopen natočit skutečně cokoliv, zároveň také ve velkém stylu navázal na svá studia na právnické fakultě. To, že k tomu přizval 'tetu Agathu', pak jen dokazuje, jak prozíravý, mazaný a zároveň vnímavý a pozorný pan "Velký Billy" při své práci byl. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Velmi solidni a z historickeho hlediska zasadni dilo ze soudni sine, ze ktereho budouci generace v ramci tohoto zanru cerpaji ve velkem. Scenar neni spatny, ale je na nem az prilis znat, ze je to zalozene na necem, co psala Agatha Christie, ktera to obecne moc nedava. Kdo to take velmi, ale opravdu velmi silne nedaval byla Marlene Dietrich a Tyrone Power, kteri by mohli davat lekce z prehravani a neduveryhodnosti. Jediny, kdo si to naopak herecky suverene diktoval byl obhajce Charles Laughton, u ktereho mate pocit, ze kazdou chvili dostane infarkt. Nejzajimavejsi na celem filmu je taktika v potitulkovem konci, kdy vam narrator zacne vysvetlovat abyste hlavne nikde nevyslepicili twist. 7/10 ()

Galerie (39)

Zajímavosti (11)

  • Scéna, v ktorej jeden z amerických vojakov počas speváckeho vystúpenia roztrhne Marlene Dietrich (Christine) nohavice, bola plánovaná so zámerom odhaliť nohy božskej Marlene. Natáčala sa 145-krát a stala 90 tisíc amerických dolárov. (marlon)
  • Film byl v roce 2008 zařazen Americkou filmovou institucí v kategorii soudní drama na 6. příčku. (TheDude)

Související novinky

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)

Reklama

Reklama