Kmen Andromeda

• slovenský

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Crichtonovu knihu jsem četl bez dechu, i když se tam na několika stránkách rozepisuje o vlastnostech molekul apod. Robert Wise zvolil podobnou, tj. "vědeckou" formu - neefektní, možná až příliš popisnou. U filmu to ovšem funguje daleko hůře než u knihy.(19.7.2003)

Opravdu mrazivý příběh o skupině vědců, kteří zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nepamatuji, kdy naposledy u tak relativně dlouhého filmu jsem se ani jenou nepodíval na hodinky...(20.10.2007)

Pomalé scifi, které mě napoprvé chytlo mnohem více než mistrova Vesmírná odysea.(8.2.2008)

Já jsem asi trošku divná entita, ale knižní podoba mi přišla nudná. Zato film předvedl výbornou dusivou atmosféru strachu z neznámého zabijáckého "organismu". Zdálo se mi to trochu přešlé dobou, stejně jako všechny tyhle "staré" filmy prezentující výdobytky moderní techniky (viz původní Star Trek), ale procedura dekontaminace a celá základna stojí za víc než jedno vidění.(18.3.2003)

Líbila se mi kniha i film. Film jsem viděl poprvé kdysi dávno v bavorské televizi. Začínal po desáté hodině večer a hlasatelka upozorňovala diváky se slabšími nervy, že film obsahuje drastické scény.....a hádejte! Kupodivu nešlo o strašidelnou úvodní část ani o napínavý závěr, nýbrž o část prostřední - pro mnohé velmi nudnou. V ní se vědci uzavření v laboratorní budově snaží zjistit vše o mimozemském organismu pojmenovaném Andromeda. Drastické scény přicházejí na řadu, když vědci zkoumají Andromedu na zvířatech. Sledovat kruté umírání malé roztomilé opičky, která se svíjí v bolestivých křečích, je opravdu děsivé. Člověka napadne, zda v tom filmu nezemřela opravdu...tak věrohodné jsou záběry trpícího zvířátka ( ani bych se tolik nedivil, na poč.70. let ani filmaři v Americe nemuseli brát na zvířata příliš velké ohledy...) Do určité míry polodokumentární forma připomíná místy daleko svižnějšího Vetřelce...(18.8.2010)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Používané přístroje v laboratoři byly skutečné a zcela funkční. (Hans.)

• - Michael Crichton knihu Kmen Andromeda začal psát již jako student. (Rodriguez)