Kmen Andromeda

• slovenský

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Trvalo to mnoho let, než jsem zase jednou viděl hodně kvalitní sci-fi, které skoro nikdo nezná, ale to rozhodně neubírá na kvalitách díla. Kmen Andromeda je perfektně napsaný a natočený snímek o tom, co by se jednou mohlo stát při našem hraní si na Bohy. Michael Crichton dokazuje své velké kvality a přehled. Celý snímek je velmi netradiční, dokonce dojde na "rozdělování obrazu", které filmu velmi pomáhá a činí ho zajímavým i po technické stránce, protože v době natočení, 1971, nebylo zrovna běžné používat digitální triky a tak určitě část publika ocení starý, ale příjemný vzhled triků. Nevím, co bych měl Kmenu Andromeda vytknout a v podstatě ani nechci. Jedná se o jedno z nejvíce podceňovaných a neznámých děl sci-fi, které by nikomu, kdo tento žánr má rád, utéct. Opravdu velmi kvalitní film, který překvapí mnoha svými vlastnostmi.(31.12.2007)

Bez zbytečných triků, jenom v působivých kulisách o minimu herců, se rozehrává solidně napínavá hra o čas s neznámým toxinem. Chytrý námět, inteligentní scénář a několik atmosféricky našlapaných okamžiků drží nakonec pod nejvyšší metou jenom unavující stopáž.(22.2.2008)

Jasně, má to svoje vady, ale že to budu hltat minutu co minutu, to jsem skutečně od bakteriologického sci-fi z jedenasedmdesátého nečekal. Dalo by se vytknout, že některé z těch objevů a závěrů se vyskytlo tak nějak z ničeho a závěr se jevil tak nějak bezdůvodný, přesto to mělo atmosféru vskutku thrillerovou a závěrečné ticho u titulků to jen podtrhlo. ~~~ PS: Chování té mikrobioložky z bordelu s bohatým trestním rejstříkem mě popravdě dost iritovalo.(3.8.2014)

Nikdy jsem knihu nečetl, takže jsem od filmu nevěděl nic. Tak jsem do toho šel a....... Šlo to. Nebyl jsem tedy nějak extrémně nadšený, ale dobře se na to koukalo. Film vyčnívá nádhernými reáliemy pokatastrofě. A také výbornou atmosférou. Některé scény byly šíleně zdlouhavé, nudné. Ale pak se ukázala akční scény a jsou provedeny dobře. Pravda asi do filmu už nepůjdu ale i tak se jedná o nadprůměrnou podívanou.(14.11.2010)

Vědomě jsem nikdy ve svém životě nezkoumal žádnou mimozemskou entitu a pokud se jedná o žánr sci-fi, tak jsem fandou spíše akce než hlubokomyslných úvah o vesmíru. Přesto si čtveřice vědců při svém bádání získala mou pozornost a jistou dávku napětí tomu také nemohu upřít. Přesto, kdyby nebyla nejméně čtvrtina filmu věnována očistě při vstupu do objektu a kdyby mi koncovka nepřipadala poněkud pitomá, tak bych si to určitě užil o něco víc.(15.10.2013)

• - Používané přístroje v laboratoři byly skutečné a zcela funkční. (Hans.)

• - Michael Crichton knihu Kmen Andromeda začal psát již jako student. (Rodriguez)

• - Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)