Kmen Andromeda

• slovenský

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Na svou dobu to bylo hlavně perfektně technicky zvládnuté. Technické vybavení laboratoří i sterilizační metody. To se mi moc líbilo, jak to měli promyšlené. Ale chtělo by to alespoň nějakou akci. 70%(19.5.2009)

Kniha mě bavila, ale film se mi zdál až přiliš zdlouhavý...(5.5.2009)

Jasně, má to svoje vady, ale že to budu hltat minutu co minutu, to jsem skutečně od bakteriologického sci-fi z jedenasedmdesátého nečekal. Dalo by se vytknout, že některé z těch objevů a závěrů se vyskytlo tak nějak z ničeho a závěr se jevil tak nějak bezdůvodný, přesto to mělo atmosféru vskutku thrillerovou a závěrečné ticho u titulků to jen podtrhlo. ~~~ PS: Chování té mikrobioložky z bordelu s bohatým trestním rejstříkem mě popravdě dost iritovalo.(3.8.2014)

Film sa snaží vykresliť a nájsť riešenie, ako by sa čo možno najúčinnejšie dala zvládnuť neznáma nákaza z vesmíru. Všetko sa tu teda zameriava na skupinku dopredu vybraných vedcov, elít vo svojich odboroch, a ich vzájomnú spoluprácu pri odhaľovaní mimozemského ohrozenia, a to naozaj v prísnych podmienkach. Napriek snahe a pár výborným klaustrofobickým scénam si film nedokázal udržať moju pozornosť po celý čas. Často ma vo svojich rozvláčnych scénach nudil, pričom na kvalite nepridala ani občasná vedecká naivita, hlavne v prípade procesu dekontaminácie. Keďže si snímok snažil udržať dojem dokumentárnej rigoróznosti, je z tohto pohľadu pre súčasného diváka už pomerne dosť zastaralý, avšak zase nepovažoval by som to za nejakú veľkú chybu. Našťastie film obsahuje aj celú radu zaujímavých situácií, čo celkový dojem značne zlepšuje. Len pre zaujímavosť, ľudské telo obsahuje dohromady niečo vyše kila baktérií, bez ktorých by sme si ani len neškrtli. 65/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(20.10.2015)

Crichtonovu knihu jsem četl bez dechu, i když se tam na několika stránkách rozepisuje o vlastnostech molekul apod. Robert Wise zvolil podobnou, tj. "vědeckou" formu - neefektní, možná až příliš popisnou. U filmu to ovšem funguje daleko hůře než u knihy.(19.7.2003)

• - Michael Crichton knihu Kmen Andromeda začal psát již jako student. (Rodriguez)

• - Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)