Kmen Andromeda

• slovenský

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Kniha mě bavila, ale film se mi zdál až přiliš zdlouhavý...(5.5.2009)

Nikdy jsem knihu nečetl, takže jsem od filmu nevěděl nic. Tak jsem do toho šel a....... Šlo to. Nebyl jsem tedy nějak extrémně nadšený, ale dobře se na to koukalo. Film vyčnívá nádhernými reáliemy pokatastrofě. A také výbornou atmosférou. Některé scény byly šíleně zdlouhavé, nudné. Ale pak se ukázala akční scény a jsou provedeny dobře. Pravda asi do filmu už nepůjdu ale i tak se jedná o nadprůměrnou podívanou.(14.11.2010)

Robert Wise se snažil o "seriozní" přístup k látce a natočil střízlivou podívanou o tom, jak by mohla vypadat smrtící epidemie budoucnosti. Vycházel přitom ze soudobých vědeckých teorií, jeho největším přáním evidentně byla uvěřitelnost příběhu a jeho racionalita. Vědomě se vzdal obvyklých žánrových klišé, což je sympatické, jenže ve výsledku vznikla poněkud sterilní podívaná, do jisté míry trpící zbytnělou stopáží, přehnaným důrazem na dialogy a celkovou statičností. Poctivé tři hvězdičky, není to ale film, u kterého bych pociťoval touhu se k němu stále vracet. Celkový dojem: 60 %.(25.1.2009)

• Faustka

Jedna velká rozvláčná,sterilní,nezajímavá nuda.(3.2.2009)

Trvalo to mnoho let, než jsem zase jednou viděl hodně kvalitní sci-fi, které skoro nikdo nezná, ale to rozhodně neubírá na kvalitách díla. Kmen Andromeda je perfektně napsaný a natočený snímek o tom, co by se jednou mohlo stát při našem hraní si na Bohy. Michael Crichton dokazuje své velké kvality a přehled. Celý snímek je velmi netradiční, dokonce dojde na "rozdělování obrazu", které filmu velmi pomáhá a činí ho zajímavým i po technické stránce, protože v době natočení, 1971, nebylo zrovna běžné používat digitální triky a tak určitě část publika ocení starý, ale příjemný vzhled triků. Nevím, co bych měl Kmenu Andromeda vytknout a v podstatě ani nechci. Jedná se o jedno z nejvíce podceňovaných a neznámých děl sci-fi, které by nikomu, kdo tento žánr má rád, utéct. Opravdu velmi kvalitní film, který překvapí mnoha svými vlastnostmi.(31.12.2007)