Kmen Andromeda

• slovenský

Kmeň Andromeda

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 131 min

Nikdy jsem knihu nečetl, takže jsem od filmu nevěděl nic. Tak jsem do toho šel a....... Šlo to. Nebyl jsem tedy nějak extrémně nadšený, ale dobře se na to koukalo. Film vyčnívá nádhernými reáliemy pokatastrofě. A také výbornou atmosférou. Některé scény byly šíleně zdlouhavé, nudné. Ale pak se ukázala akční scény a jsou provedeny dobře. Pravda asi do filmu už nepůjdu ale i tak se jedná o nadprůměrnou podívanou.(14.11.2010)

Film sa snaží vykresliť a nájsť riešenie, ako by sa čo možno najúčinnejšie dala zvládnuť neznáma nákaza z vesmíru. Všetko sa tu teda zameriava na skupinku dopredu vybraných vedcov, elít vo svojich odboroch, a ich vzájomnú spoluprácu pri odhaľovaní mimozemského ohrozenia, a to naozaj v prísnych podmienkach. Napriek snahe a pár výborným klaustrofobickým scénam si film nedokázal udržať moju pozornosť po celý čas. Často ma vo svojich rozvláčnych scénach nudil, pričom na kvalite nepridala ani občasná vedecká naivita, hlavne v prípade procesu dekontaminácie. Keďže si snímok snažil udržať dojem dokumentárnej rigoróznosti, je z tohto pohľadu pre súčasného diváka už pomerne dosť zastaralý, avšak zase nepovažoval by som to za nejakú veľkú chybu. Našťastie film obsahuje aj celú radu zaujímavých situácií, čo celkový dojem značne zlepšuje. Len pre zaujímavosť, ľudské telo obsahuje dohromady niečo vyše kila baktérií, bez ktorých by sme si ani len neškrtli. 65/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(20.10.2015)

Pomalé scifi, které mě napoprvé chytlo mnohem více než mistrova Vesmírná odysea.(8.2.2008)

Takovýhle sci-fi si nechám líbit a to tenhle žánr vůbec nemusím. Stejně jako V KÓMATU za plný počet.(21.11.2007)

Co se týče adaptací Crichtonových knih, tato první se asi nejvíce drží předlohy a je s ní proto kvalitativně porovnatelná. Značně seriózní scifi s reálným přístupem k věci.(15.2.2007)

• - Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)

• - V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)

• - Používané přístroje v laboratoři byly skutečné a zcela funkční. (Hans.)