Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

jacksax

Film, o kterém jde bezesporu říct, že je autentický. Nic mi nepřijde příliš nadnesené, správně vybraní herci a vůbec. Jedním mínusem je nedostatek detailů tím myslím: oproti předloze film frčí stále kupředu - nikde se nezastaví, nerozpitvá si to... druhým je přece jen malý důraz na akčnost vzhledem k tomu že je to především katastrofický film. ()

Kroupa

Výborné sci-fi, ale jednu výtku bych měl - ačkoli mi vědecký výklad přišel zajímavý a vhodný, bylo mu věnováno tolik pozornosti, že se centrální zápletka tak trochu vytratila. Atmosféra a efekty ovšem vynikající. ()

Mariana8

Stejně tak jako v knize jsou ve filmu zachyceny události v nichž se věda setkává s neznámým smrtícím organismem. Je zde podrobněji nahlíženo na průběh výzkumu. Zajímavá je i fáze desinfekce vědců jež hodlají sestoupit do nejnižších (sterilnějších) pater výzkumného komplexu. Ve filmu je skvěle vystihnuto napětí a vzrušení jež provází po celou dobu. Příběh také poukazuje na omyly, kterých se lidstvo může dopustit. Tento neotřelý sci-fi snímek určitě doporučuji. ()

Carbo

První věc co mě napadá že to bylo zdlouhavé. Za druhé je zde vidět stáří filmu kdy kdysi dostačující vysvětlení pro dnešního diváka jsou naprosto zmatená a nicneříkající. Bylo zde hodně zajímavých dialogů a scenáristických zajímavostí které ovšem převážily někdy naprosto zdlouhavé dialogy. Herci mě byli nesympatičtí až na Drunttona a Halla. ()

sandinista

Je to sranda, dívat se v současnosti, jak si představovali hi-tech laboratoř před 40 lety. Hlavně neustálá 'superdůležitá' hlášení v rozhlase ve mně vyvolávala lehký úsměv. Z herců se mi nejvíc líbil James Olson, kterého jsem nedávno viděl v Amitiville Horror 2. DVDRip ()

Saur.us

Skoro až nefi scifi, u kterého musím vyzdvyhnout technickou stránku, předrahou výpravu, která se opravdu vyplatila a spoustu technologií, které do 70. let opravdu sednou a nehrají si na cokoliv extra future, kdy to je víc ke škodě než k užitku. Zápletka jako taková, vycházející z knižní předlohy M. Crichtona (nečetl jsem, nemůžu soudit rozdíly ale jednou se k ní taky dostanu), pojednávající o neznámé, vražedné nákaze z vesmíru, není řešena megalomanskou akcí ale čistě vědeckým přístupem vědců v tajné laboratoři Wildfire. A stejný je i celý film. Hromada dialogů plných vědeckých pojmů a postupů narušuje snad jen postava svérázné doktorky Leavittové, skvělé K. Reidové a napínavý a akčnější závěr. Stará dobrá ale bohužel podceňovaná klasika. ()

sandis

3,5*. Zajimavost: Skupina Apolo 440 pouzila sample z tohoto filmu "Let's go back to the rock and see it at 440" ve svem tracku Ain't talkin' 'bout dub. ()

Barak

Ještě mám čerstvé pocity z nedávno viděného "remaku" z produkce bratří Scottů a musím říct, že nová verze se mi líbila více. Za zmínku stojí snad jen zajímavé kulisy a atmosféra starých, dnes "úsměvných", sci-fi. Jinak přemíra vědeckých hlášek, zdlouhavost a hlavně nuda.... 5/10 ()

GIK

Vysterilizovaní vymydlení a vydezinfikovaní vědci se zavedenými čípky se pokouší zničit organizmus, který se (spoiler) naštěstí nakonec zničí sám. Pracují v nejmodernější geniálně vymyšlené sebedestrukční pozdemní laboratoři, kde by měli mít maximální klid na práci. To by ale nejdříve museli vypnout místní rozhlas, který neustále žvaní o nesmyslech, a který už vůbec nikdo neposlouchá. Od téhle partičky žoviálních výzkumníků, kteří umístí starého ošuntělého alkoholika s kojencem skoro na jednu postel, bych si nenechal léčit ani rýmu. Smrtelná nuda. ()

hribisko

Věrný předloze v podstatě i skvělou atmosférou. Z dnešného pohledu zastaralost vybavení laboratoře mi vůbec nevadí, naopak dodává až dokumentární nádech a film díky tomu nyní nevypadá jako scifi. Jednu věc jim ale neodpustím...Kam se poděl úžasný knižní doktor Leavitt?! Ta ženská, co je tam místo něho, mi přišla velmi nesympatická a nedůležitá (...jestli to měl být ústupek sílícímu feminismu, pak mi to přišlo spíš jako pomsta) ()

ecis

Dalsi dokaz, ze v tej dobe neboli potrebne ziadne giganticke projekty so specialnymi efektami na vytvorenie kvalitnej atmosferickej scifi. Zopar logickych preslapov sa uplne stracaju a su polahky akceptovatelne v porovnani s dnesnymi hype sci-fi zlataninami. ()

Likan7

Je to úplně jiné než jsem čekal, ale o to větší potěšení mi sledování Kmenu Andromeda dělalo. Ten důraz na dokumentaristický styl mi sedl. Je vtipné sledovat tamní představy o moderních počítačích a laboratořích, ale neměl jsem sebemenší problém na tahle pravidla hry přistoupit. Hrátky s kamerou a celá první polovina byla parádní a atmosférická. Občas jsem se sice trochu ztrácel, ale všechna kolečka do sebe pěkně zaklapla, i když jsem závěr čekal (a doufal) trochu jiný. Takový scífka bych si nechal líbit. ()

merlik

Celkem dobrý film, zpočátku se potácející v neobjevném nezáživném pátrání, v závěru zrychluje tempo. Ve své době možná objevný, ale zestárl. V žánru sci-fi natočeny zajímavější kousky. ()

Edit13

I když děj byl místy utahaný, bylo velmi zajímavé sledovat postup jednotlivými patry. Na tu dobu je technické provedení filmu mimořádně zdařilé. ()

Tiiso

Tvůrcům se zdařilo vybudovat natolik tíživou atmosféru, až jsem v některých chvílích ani nedýchal. Zajímavá předloha, dobře udělaný scénář a projevy herců vcelku přesvědčivé. Prostě za tři. ()

seiffs

Na dnešního diváka už to opravdu není (čpí z toho stejná atmosféra jak z 2001 Vesmírné Odysea - nudné zdlouhavé záběry na tehdejší "hi-tech" vymoženosti). Vydržel jsem to až do konce, ale přemáhal jsem se. První polovina byla dost hrozná, až konec se trochu stupňoval. Novodobá adaptace je určitě lepší. Chybí tady i spousta zajímavých myšlenek, které mě v nové adaptaci velmi nadchly. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull