Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

jonyyy

Na svou dobu to bylo hlavně perfektně technicky zvládnuté. Technické vybavení laboratoří i sterilizační metody. To se mi moc líbilo, jak to měli promyšlené. Ale chtělo by to alespoň nějakou akci. 70% ()

SOLOM.

Příběh o zákeřném vesmírném mikroorganismu zavlečeného na Zemi spadlou sondou a následném vyhubení všeho živého v malém městečku už v dnešní době není ničím novým, ale ve své době to byla pecka, o čemž svědčí i vysoké hodnocení. A to především díky skvělému zpracování Crichtonovy knihy. Tohle vynikající scifi staví především na úžasně vypracované atmosféře a solidních hercích. Je sice pravda, že některé triky jsou opravdu úsměvné, ale to nikterak neznevažuje jejich působivost. Asi nejvíce se mi líbila první polovina filmu a „průzkum městečka – je sice pravda, že některé momenty – scény jsou trochu nudnější a asi by neškodila trošku kratší stopáž, ale jinak nemám téměř co vytknout. ()

HellFire

Co by se stalo, kdyby na Zemi přistál cizí organismus. Na to se pokouší odpovědět tahle adaptace stejnojmenného románu Michaela Crichtona. A vylezl z toho úžasně atmosférická podívaná plná technických vymožeností, přísných vědeckých postupů a zodpovídání otázek. Čtyřicet let starý film, který svým přístupem k filmařině hravě strká do kapsy spoustu dnešní spotřební produkce. ()

Karamanlis

Inteligentné sci-fi, opierajúce sa o bezpochyby kvalitnú knižnú predlohu, ktoré ma napriek svojej dĺžke, častým kvázi vedeckým rozpravám a faktu, že 90% deja sa odohráva v interiéri ani na okamih nenudilo, práve naopak... ()

5150

Takovýhle sci-fi si nechám líbit a to tenhle žánr vůbec nemusím. Stejně jako V KÓMATU za plný počet. ()

Lacike

Štandardný katastrofický film o nejakom smrtiacom víruse. Tento film sa akurát vo veľkej miere sústredí na vedecké postupy jak pri skúmaní toho vírusu postupujú vedci. Hlavne prvá hodina je totálne detailným popisom toho jak by to asi v tej dobe mohlo fungovať ak by k niečomu tak tragickému došlo. A aj keď to bolo miestami pôsobivé, tak tu trochu nudilo a zastaralé mi to nepripadá ani tak z filmárskeho hľadiska, ale skôr z vedeckého. Zaujímalo by ma aké postupy máme dnes. Snáď remake v tomto ohľade nesklame. Pamätám si, že ma bavil skoro rovnako ako originál. V druhej polovici dôjde aj na nejaké to zdramatizovanie deja, ale skôr pre blbosť ľudí s nedostavaným laboratóriom ako kvôli smrtiacim účinkom vírusu. Z postáv ma zaujala hlavne večne zamračená a frflajúca vedkyňa. Mimo vedcov tu už ostatní príliš priestor nemajú. Prekvapivo ani armáda alebo politici, čo je trochu na tak závažný problém prekvapivé. Mohli to pojať obsiahlejšie. Ale holt tu sa sústredili čisto na vedcov a to samo o sebe až tak strhujúce nie je. 7/10. ()

Terva

Knihu Michaela Crichtona jsem za posledních dvacet let četl dvakrát, stejnojmenný film z roku 1971 jsem dnes 15. 5. 2010 viděl poprvé. Městečko Predmont, které je nakažené virem z kosmu ze spadlého satelitu, jsem si v knize představoval vetší. V tomto filmu je to docela prcek. Jinak velice věrné knižní předloze a ke konci i docela napínavé. .....nyní už víme, že ve vesmíru existují i jiné formy života. ()

MrCreosote

Dokonale soustředěný film. Robert Wise režíruje s pečlivostí chirurga a ten chladný, sterilní styl k dané látce skvěle sedí. Veškeré drama se odehrává v jednom uzavřeném, klaustrofobickém komplexu a napětí plyne čistě ze situace "co by kdyby" bez nějakých podbízivých vějiček. Vyzdvihnul bych i práci kamery, kde se často pracuje s více plány akce, takže jeden předmět či postava je nalepena blízko kamery, přičemž ostatní se vyskytují ve standardní dálce a jsou taktéž dokonale zaostřeny. Z toho později udělal svůj trademark Brian De Palma. Teď už vím, kde vzal Carpenter podklad pro podobně laděnou Věc. ()

corpsy

Až príliš vedecký pohľad na vec robí tento snímok zdĺhavým, ale technická stránka a celkovo zaujímavý námet ho stále vedia udržať nad priemerom. ()

sidzej

Chápem že niekomu sa môže zdať tento film nudný. Mňa naopak fascinoval. Výskumné zariadenie v podzemí nevadskej púšte za niekoľko milárd dolárov + mimozemský organizmus spôsobujúci okamžitú smrť. Desivá kombinácia umocnená atmosférou a priam "Carpenterovsky" jednotónovou desivou hudbou. Záver je navyše vygradovaný v štýle prvého Votrelca. Pre niekoho je najlepším "vážnym" sci-fi Vesmírna odysea, pre mňa je to Kmeň Andromeda. ()

berny2468

Kmen Andromeda je film popisující práci vědců při identifikování a zkoumání nového viru. Ten se zde dostal na zemi skrze miniasteroid. Zanechává za sebou pouze mrtvé (až na pár vyjímek). Vědci tedy závodí s časem zda se jim podaří najít slabinu viru. Film i přes svoje stáří (již 50 let...) má stále co nabídnout. Je altuální (možná více než bychom i chtěli) a skvěle natočen. Stojí za ním Robert Wise, který má mimojiné na svědomí Den, kdy se zastavila země či West side story. A ačkoliv je spíše komornějším, protože se odehrává především v laboratoři, moc nenudí. I když tedy představování laboratoří bylo chvílemi delší než by zasluhovalo. Ale i tak je zde spousty scén, které mrazí i dodnes. Remake si asi nikdy nepustím, ale tohle vřele doporučuji. K dokonalosti však chybí trochu vyváženější tempo. 7/10. ()

curunir

,,NEMÁM RADA ČERVENÉ SVETLÁ. PRIPOMÍNAJÚ MI MOJE ROKY V BORDELI.“ __  Mnohým tu prekáža rozťahaná prvá polovica venujúca sa fungovaniu podzemnej základne, avšak kto trocha pozná Crichtonove diela vie, že práve opis fungovania technológií je pre autora príznačný.  Nakoľko som mal v čase sledovania rozčítaný jeho slávny Jurský park, kde vysvetľovanie technológií zaberá značnú časť knihy – z čoho si však Spielberg zobral do filmu iba fragmenty – viem to posúdiť a táto skutočnosť mi pri sledovaní vôbec neprekážala, preto som sa pri sledovaní ani na okamih nenudil a lahodil som si najmä v technickom prevedení. V tomto smere je nutné podotknúť, že film polstoročie nezostarol o nič viac ako iné dielo toho obdobia a delenie obrazoviek bolo vtedy akosi v móde. Wise točiť rozhodne vedel, postupne buduje pohlcujúcu atmosféru vygradovanú v tak úžasných záverečných piatich minútach, že som od nervov takmer prestal dýchať a prudko som uvažoval, že ,,Kmeň Andromeda“ (ktorého vysvetlenie názvu je hriešne nevysvetlené) udelím päť hviezdičiek.  Možno sa to zmení pri ďalšom pozretí; pritom som sledovanie toľké roky odkladal... (2097. hodnotenie, 157. komentár k filmu) ()

Krt.Ek

Až vám příště budu brečet, že mě zlobí, že nevím, jak to chodí v laboratořích a kterak se vědci vypořádávají s těmi různými Andromedami, aidsy a covidy, a že si honem honem musím pustit nějaký film, abych pochopil mechanismy fungování aplikované vědy, tak buďte od té lásky, nafackujte mi a pošlete mně radši si číst - hmm - řekněme třebas Latoura. Vhled to bude jistojistě přesnější, a vsadím se, že i živelnější (ano, pevně věřím tomu, že odborné studie mohou být víc sexy než žánrové filmy). ()

MartinezZ

Jasně, má to svoje vady, ale že to budu hltat minutu co minutu, to jsem skutečně od bakteriologického sci-fi z jedenasedmdesátého nečekal. Dalo by se vytknout, že některé z těch objevů a závěrů se vyskytlo tak nějak z ničeho a závěr se jevil tak nějak bezdůvodný, přesto to mělo atmosféru vskutku thrillerovou a závěrečné ticho u titulků to jen podtrhlo. ~~~ PS: Chování té mikrobioložky z bordelu s bohatým trestním rejstříkem mě popravdě dost iritovalo. ()

Tayen

Místy pěkně stupňované napětí zabíjí dlouhé popisné scény. Herci zvládají vše dobře, námět taky skvělý, ale přijde mi, že příliš málo materiálu se muselo vycpat nudnou vatou. ()

MissJ

To je splněný sen, jen houšť takových filmů. Dnešní speciálními efekty přetékající scifárny tomu nesahají ani po kotníky. ()

UncleG

Inteligentní, napínaná a zcela neakční sci-fárna, která uvěřitelným (a o to děsivějším) způsobem ilustruje postup lidstva tváří v tvář snad nejhorší možné katastrofě. Film, který jednoznačně dokazuje, že nedostatek akce rozhodně nemusí znamenat nedostatek napětí. A taky film, který by v současném Hollywoodu asi těžko vznikl, protože Tomu Cruisovi by se po laboratořích blbě běhalo.... (Spoileroidní poznámka na konec: jestliže zhoubné účinky Andromedy nefungují na opilce a kojence, dost možná by si její přítomnosti v Rusku ani nevšimli) ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull