Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

VanTom

Procedurálně chladný "záznam" metodického výzkumu smrtícího vesmírného mikroorganismu stále přitahuje svou (v mezích žánru) vědeckou akurátností. Ovšem dnes již ta filmová sci-fi tajná superlaboratoř, jejímuž popisu je věnováno moře času, diváky těžko ohromí a se všemi těmi tlačítkovými počítači, blikajícími monitory, (viditelně zoufale nepřesnými) robotickými pažemi, provozními rozhlasovými hlášeními či samohybnými obrannými lasery naopak působí úsměvně archaicky. ()

blackJag

První zfilmovaná kniha Michaela Crichton, kterou pro potřeby filmu upravil do scénáře samotný autor. Polodokumentární sci-fi, s velmi nízkým obsahem dramatických prvků (tedy až na závěr), líčící historii jedné vesmírné "invaze". Díky omezeným potřebám realizace film nepůsobí tak vousatě, jako jiné tohoto žánru stejného období. 70% ()

JohnSmith

Nebylo to špatné, mám rád tyhle filmy ze 70. let. Ale chyběl mi tam někdo, kdo by na sebe strhl víc pozornosti. Nějaká hvězda by filmu určitě prospěla. ()

jatamansi

Opět film, který nesplňuje mé představy dobré adaptace napínavé knížky. Byť mu odpouštím nedokonalé triky, ale co také chtít v roce 1971, že. Také absence skutečné hvězdy, i když možná šlo a „vědecké“ obličeje, nevím. Spíš jsem se nudila a dělala u filmu i jiné věci, což je měřítkem zcela bezchybným. A na konci: „Co s tím uuděláme?“ „No právě, senátore, co s tím uděláme?ů Hlad diváka – tedy můj – „Jen proboha nenatáčejte žádnou dvojku“. ()

Aqualung

Poprvé jse se tímhle dílem pana Crichtona setkal v 70.letech, kdy to vyšlo ve zkrácené verzi ve 100+1 zahr.zajímavosti.Bylo to strhující čtení, naprosto neokoukané a neotřelé.Film je již o něco plošší, ale taky fajn. Představa anorganické životní formy, kerá není založena na bílkovinné či kyslíkové bázi je jistě zajímavá a představuje alternativu vůči vizím např.A.C.Clarka.Akčně zpracovaný výzkum zmíněné formy života neustále udržuje v napětí čtenáře jestli dojde je světové katastrofě, či nikoliv.A závěrečný boj s narkotikem při dobíhajícím odpočtu jaderné exploze, která by zmíněnou katastrofu odstartovala je výborným zkončením.Ať žijí mutace, ta Andromedina nás zachránila! ()

Braddy

Původně jsem zde měl 3 hvězdičky, ale s postupem času (a mého stárnutí) musím hodnocení zlepšit. I přes velkou délku a pomalé tempo se daří udržet diváka v napětí. Zejména pak druhá část odehrávající se přímo v systému laboratoří, která evokuje popisné pasáže Vesmírné Odyssey. Sympatická je postava mikrobioložky Leavittové. ()

vitekpe

Ten film je dobre natocenej, je to takova ta vedecka sci-fi v podzemnich laboratorich, plna zasadnich objevu na posledni chvili, piskajicich odpoctu sebedestrukce, blikajicich pocitacu, telefonatu s prezidentem, a sedmdesatkovych vizualu...ale z nejakeho zahadneho duvodu me proste nebavila dost. A jak tak koukam kolem, tak jsem asi nebyl jediny. Na jedno zkouknuti fajn, ale zadna pecka to neni. Mozna je to moc dlouhe...nevim. ()

tempus

Zíral jsem jen s otevřenou pusou (skoro doslova). Atmosféra ve vesnici byla stejně mrazivá, jakou jsem zažil na Mirandě ve filmu Serenity. Dalším důvodem přibližovat dolní čelist k zemi byla modernost počítačů (co uměli zobrazit jsem si myslel, že to mohly stroje až o 10 let později) a dalších elektro-mechanických přístrojů. Řešení problému, výzkum mimozemského života a hledání protilátky, je podáván velmi realisticky, jednotlivé kroky jsou někdy až fascinující (umírající opice, myši a ke konci i lidi), což z filmu dělalo jedno z nejnapínavějších sci-fi, které existují. Asi v polovině a kousek jsem zjistil, že námět paroduje-tvoří poctu ke Kmenu žánrová hříčka Evoluce. PS tiskárna v tajném objektu mi dala vzpomenout způsobem mluvy na hybridy z Battlestar Galactiky ()

Han22

Perfektní sci-fi klasika, která přes velice pomalé tempo v žádném případě nenudí. Skupina vědců, kteří stojí proti neznámému viru prochází různými úrovněmi laboratoře (každá v jiné barvě) a pak se s obřadnou popisností a přesností postupů pouští do boje s virem. ()

SjamK

"Tento film se zabývá čtyřdenní krizí americké vědy." Kmen Andromeda byl sice natočen někdy před čtyřiceti lety (místy evidentně naráží na studenou válku), ale pojednává o něčem tak aktuálním, že i dnešnímu divákovi leze mráz po zádech. Strohé prostředí podzemní laboratoře, vybavené nejmodernější technikou (i na současné poměry je zobrazena velmi zajímavě a moderně), se stává na několik dní domovem skupince vědců, kteří se snaží přijít na kloub záhadné formě smrtícího organismu z vesmíru. V dnešní době, kdy je naše společnost stále stavěna před hrozbu chřipkové pandemie a občas i někdo pohrozí tou biologickou válkou, působí Kmen Andromeda jako zjevení a neztrácí nic na své působivosti. A je paradoxní, že právě ta stylová strohost starých filmů technicolorové Andromedě velmi, velmi sluší. Takže měla vlastně nejspíš štěstí, že byla natočena tehdy, a ne dnes. ()

HiddenDragon

Zajimava sci-fi o tajuplnem mimozemskem mikroorganismu a jak by vypadalo zarizeni na "boj" s nim. Tezko rict, zda by takove zazemi bylo skutecne mozne (financne i technicky) vybudovat, ale u sci-fi jde trochu i o to, ze je docela pravdepodobne, ze neco podobneho v utajeni jiz existuje. Prece jen americka armada ma na takove projekty rozpocet vzdy. Stylove prostredi vedecke stanice i obleky mi trochu pripominaly Kubrickovu Vesmirnou odysseu (v dobrem slova smyslu), zvukove efekty (bzuceni, tukani stroje apod.) byly dost neprijemne, ale svuj ukol drzet divaka v napeti a strachu plnily dokonale. Trochu mi vadily titulky na dvd, nekde chybela veta, nekde byly posunute...takze bych mozna spis doporucil dabing (a mozna po jeho zhlednuti v budoucnu hodnoceni zvysim). Dusledkem bylo, ze jsem se misty trochu ztracel a konec mi prisel lehce uspechany. Navic zasazeni do doby studene valky a strach ze Sovetu, ultimatnich zbrani a modely biologicke valky nam dnes (navic neAmericanum) moc nereknou a tyhle konsekvence by si zaslouzily trochu upgrade nebo blizsi vysvetleni. Napr. projekt satelitu Scoop, okolo ktereho se cela vec toci, jsem proste nepochopil....jestli to byl zamer amer. vlady najit novou zbran, nebo byl "stret" s Andromedou jen nahoda....Urcite ze zvedavosti zhlednu i remake tohoto filmu nebo prectu Crichtonovu predlohu. Treba to pak pochopim lip :) ()

iXtr3m3

Asi som to správne nepochopil alebo neprežil, ale tento film mi ani trošku nesadol a aj tú dvojku mu dávam ani neviem prečo. A nie, nie je to mojim vekom, iné filmy typu Roj či Poseidon, čo sú tiež staré filmy, zbožňujem, ale toto jednoducho bolo také miestami zbytočne rozvláčne, miesta naopak urýchlené, bez začiatku, bez konca, prišlo mi to ako prostredná časť nejakej trilógie. Naschvál som to pozeral pred modernejším spracovaním a žiaľ to nové presne doplnilo to, čo mi chýbalo tu a nie, nešlo o triky, veď to bolo tiež len TV spracovanie, ale predsa obsahovo vyššie, aspoň pre mňa. ()

bila.tecka

V dnešní době úsměvné triky jsou u téhle Crichtonovy sci-fi adaptace vyváženy úžasným zvládnutím atmosféry postupujícího strachu. Škoda nadbytečné političnosti (studená válka 70. let), plusem je určitě vynikající zvuková složka a použití rozděleného obrazu. ()

F.W.Colqhoun

Vím, že hodnocení občas nadsazuji - dělám to schválně a dělám to rád. Když ale dávám Kmenu Andromeda čistých pět, činím tak bez shovívavého úsměvu. Nenapadá mě, který film se jí v žánru sci-fi vyrovná a nemám ani rýpavý podnět, čím by ji tvůrci mohli v mých očích vylepšit. Čirá divácká slast, jíž Wise dosáhl několika důslednými kroky. Místo aby vábil diváka obvyklými cukrlátky, nejspíš se zamyslel a uvědomil si, že sterilita laboratoří, procedůry uplatňování vědecké moci nad tělem a přidružené děje možná straší autentičtěji. Tohoto triku důsledně využívá. Kameru se nechává hypnotizovat laboratorním vybavením, počítači, simulátory, mikroskopy a věrohodně působícími chapadly, jejichž mrtvolné klokotání doplňuje fenomenální soundtrack Gila Mellého. Jelikož bylo užito minimalistických designových principů, nepůsobí film zdaleka tak zastarale, jak by podle data výroby mělo. Samotná zeleně pulzující Andromeda dodnes navozuje slušné mrazení. Scénář pracuje s charakteristikami postav a jejich vztahy až v druhém plánu, drama se odehrává pod čočkami mikroskopů, v klíckách infikovaných krys a mezi filtry s mikronovými průduchy. Vědátory hrají neokoukané tváře a od strojů se liší jen nepatrně - jsou chladné, disciplinované a se stroji sdílí i to nejtypičtější, totiž schopnost fatálně chybovat. Metodická mašinérie budí respekt, jíž prohlubují absurdní boty a šťastné náhody připomínající trierovsky, že vládne chaos. Když se na plátně poprvé objeví analytické fragmentování obrazu do komiksových okének, jsme svědky aplikace podobné logiky na formální úrovni. Děs před mým domácím kinem byl doslova hmatatelný. Zejména příznivcům vědecké fantastiky nelze doporučit dost důrazně. ()

Ještěřák

Trochu předlouhé, trochu námětově nezajímavé, ale na druhou stranu oceňuji překvapivě přízemní, vědecký přístup k věci, což se samozřejmě nevidí a hlavně nevídalo tak často. Řekněme, že mě ten pulpy 60s look - ač retro fjůčr je retro fjůčr, že :o)) - přinejmenším inspiroval... Vážně, nejmíň půlku filmu leze děj hůř jak hovno při zácpě (jak nehygienické přirovnání!), ale konec je zase z těch, které stojí za to vidět. Hoďte si mincí. ()

peetriss

Film dokázal perfektně vystihnout depresivní atmosféru, kde vás dělí jen krůček od neviditelné a bolestivé smrti, atmosféru, která by se dala krájet a temně sterilní a neosobně nevlídné prostředí podzemní laboratoře. Klasik filmové historie Robert Wise dokázal natočit klasiku světové sci-fi a to bez drahých triků, akčních prvků, jen za použití hrátek s psychikou diváka, nadčasových tvůrčích příkras a zajímavé minimalistické hudby. Opravdu povedené sci-fi. ()

sona123

Tak trochu styl našich Návštěvníků a je tedy zajímavé dívat se na film z tohoto retrospektivního pohledu. I myšlenka je fajn, ale celé se to taaaak vleče (i doktorka pozorující virus se za tím pultíkem se všemi tlačítky pěkně nudí), až se oči zavírají. Koukejte na to svěží a odpoledne, veledílo na večer to rozhodně není. ()

Mikino00

Přes slibný začátek jsem se po přesunu do laboratoře nějak začal nudit, částečně si za to můžů sám, viděl jsem totiž dříve remake a věděl jsem co se stane a jak to dopadne. ()

hacho

Kniha byla vynikajici a pro me sokujici (opravdove zaznamy?), film jako vsechny starsi sci-fi mel svou podivnou a pro me nijak lakavou atmosferu. Presto jsem se na konci kousala do spodniho rtu, jestli to stihnou... ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull