Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

Kakofon

Knihu jsem četl hodně dávno. Film jsem viděl včera a jsem z něj nadšený. Asi nejlepší filmového zpracovaní podle knihy Michaela Crichtona. Robert Wise prostě umí!! 100% ()

jjjerry

Na svou dobu naprosto perfektní snímek. Z dnešního pohledu jsou kulisy a ideologie už zastaralé. Ale co u současných filmů chybí a tento film tím vyniká je logika. Velmi dobře poskládaný námět a hlavně inteligentní scénář. PS: začínám tušit kde si vzali seriáloví tvůrci část nápadů k Expanse =) ()

D-bont

Doslovná adaptácia skvelej knihy. A to je problém. Malo to byť o 15-20 minút kratšie. A nanešťastie tento film bol vizuálne zastaralý keď mal 10 rokov. ()

Pan.Antonin

Crichtonovu předlohu jsem četl asi před půl rokem během jarní "první vlny Covidu", příběh jsem nechal uležet a běhen "druhé vlny" jsem si jej připomenul a prožil znovu prostřednictvím jeho filmové adaptace. Adaptace docela povedené, protože se až na výjimky své výborné předlohy drží a dokonce se jí to povedlo odvyprávět v relativně rozumném čase 131 minut (toto bych asi jako fanda filmového Hobita neměl psát xD). Občas je sice na filmu vidět, že za rok bude 50 let starý, nicméně ono stáří mu rozhodně moc neškodí, protože stále se na něj kouká dobře a třeba metoda rozdělení obrazu (např. při průzkumu města a nahlížení do domů) mi vykouzlila úsměv na tváři. A napínavý konec byl nejsvětlejší okamžik celého filmu. Kniha byla lepší, ale i film je dobrá podívaná a jsem s ním spokojen. Přesto mám jednu podstatnou výtku. Kterého zloducha proboha napadlo tak úžasnou postavu, jako je v knize dr. Peter Lewis, nahradit tak otřesně nesympatickou protivnou bioložkou Ruth Lewisovou. Myslel jsem si, že takovéhle pitomosti se dělají pouze v dnešní době, ale koukám, že i v roce 1971 to někdo zkusil. Nemám nic proti ženám-agentkám, ženám-vědkyním, nebo národnostním menšinám ve Fantasy, naopak, ale pokud tím chcete předělávat předlohu (nebo historickou událost), tak si to strčte někam (za klobouk třeba :-D). ()

Treble

Jako nečenář knihy budu hodnotit jen tenm a ten hodnotím jako jeden z těch, který mají opravdu úžasnou atmosféru. Člověk se opravdu bojí,a hlavně prožít si tu "bezmoc" vážně stojí za to. I po těch letech... ()

estella

Pro ty, kteri knihu M. Crichtona jeste necetli, zmatene, pro ty, kteri knihu jiz meli v rukou, velke zklamani. Tak nudny film jsem jiz dlouho nevidela. Pohled na biolozka Leavittovou jako osklivou obrylenou obtloustlou vedkyni me prinejmensim mucil. Bezfantazijni servirovani "faktu" a indicii by - pardooon - "umorilo i vola". Knizni predloze 3x hura, film nikdy vice... ()

Kanty

Pokial by z tohto filmu rozumne režisér vystrihal 30 minút tak by to filmu veľmi pomohlo,dobré no miestami nudné. Technickú stránku vzhľadom na rok vzniku nemá zmysel hodnotiť ()

Svadbos

Príliš dlhý sci-fi thriller. Biologická invázia z vesmíru. Rapídne expandujúce zelené bahno je ako slizká hrozba v nenápadných sci-fi thrilleroch 50-ych rokov, ale Robert Wise, ktorý natočil túto drahú verziu románu Michaela Crichtona, a ktorý si zvolil fanaticky realistický dokumentárny štýl, neuspel v pokuse vyriešiť dramatické problémy v originálnom príbehu. Napätie je silné, ale nie potešiteľné. ()

RoyBatty444

Na pol film na pol dokument. Vo veľkých častiach filmu je veľmi štatistický a ako technická literatúra. Má ale aj svoje dramatické pasáže, ktoré sú dosť nápadité. Splitsceen je dosť dynamický a poväčšine správne zvolený. Kto má záujem o zoznámenie sa s vtedajšou laboratórnou technikou, mikroskopiou a NASA procedúrami je tu na dobrej adrese. Technika nebola pre mňa nikdy moc pútavá, a preto som sa trochu nudil. ()

baron156

Hodně dobré scifi, které si udržuje výbornou atmosféru. Podobné jako Ikarie XB1 nebo Smrtící epidemie. Dobrý film na klidný večer. ()

90125

Wiseov Andromeda Strain časom riadne zostarol. Takmer dokumentárny štýl filmu má veľký problém vytvoriť potrebné napätie a dramatičnosť. Dialógy sú prihlúple a herci slušne povedané, podpriemerní. Inak skvelý príbeh pomaly "umiera", zatiaľ čo sa film snaží očariť technologicko-vedeckými vychytávkami podzemného laboratória. Len o 8 rokov mladší Voterelec má technológie a production design z celkom inej galaxie. Že Robert Wise vie natočiť skvelé scifi, dokázal neskôr prvým Star Trekom. To bol celkom iný level. Určite by stálo zato natočiť Crichtonovu predlohu znovu. Ale nie ako v súčasnosti módnu akčnú počítačovú videohru, ale ako klasicky, na situaciach a dialógoch vystavaný scifi triler. 54 % ()

Chicharron

Četl jsem kdysi jako komiks v časopise Elektrón a ten měl drajv a štávu, filmu bohužel dominuje nuda. Nesympatičtí herci, plky, kecy a tlachy vyplňují podstatnou část děje a o dramatické momenty je ve filmu nouze. Škoda. ()

square

Skvělé sci-fi, které mě zaujalo originálním příběhem, technickou propracovaností ale hlavně závažností tématu, které může být aktuální každou minutu. O tom, co si kromě jiného můžeme z vesmíru přinést, vypráví tenhle film opravdu napínavě, závěr je takřka infarktový. Navíc bonus pro fanoušky Apollo 440. ()

YoKoKura

Vynikající, a je viděť že spoustu zvratů či myšlenek z tohoto filmu se používá dodnes, třeba v seriálech nebo filmu Evoluce.Jeden příklad za všechny. POZOR SPOILER: Od začátku se snaží co nejdříve vypálit do mrtě vesnici bombou kde byl nalezen satelit a sním i smrtící virus. Ke konci se ukáže že vir se živí energií a výbuch by pro něj znamenal živnou půdu. I dnes vynikající. ()

dragi

Tak musím říct, že tento film byl svým způsobem osvěžující. Od začátku jsem se ponořil do té tísnivé atmosféry, která mě až do konce nepustila (nepochybně k tomu přispěla i hudba). Jako laik sice nemohu objektivně posoudit do jaké míry byly veškeré postupy věrohodné, nicméně téměř většina ve mě takový dojem zanechala. Zkrátka celou fázi vědeckého bádání jsem si užíval plnými doušky. Akorát to odvrácení globální katastrofy vzali trochu hopem. ()

pekkanik

Práve som si po dvadsiatich rokoch znova prečítal knihu - je to dokonalé dielo. Film, bohužiaľ, musí pracovať s trošku inými prostriedkami a je to na ňom vidieť. V knihe je Leavitt muž, ale to až tak nevadí, film je urobený poctivo, občas až príliš... Ale je to fajn, že tempo nie je vôbec závratné, človek má čas rozmýšľať nad možnosťami a občas vám napadnú fakt zvláštne veci... Film bol natočený pred štyridsiatimi rokmi a to sa na ňom prejavuje, ale je aktuálny aj dnes a nemyslím, že by sme boli oveľa ďalej s naším poznaním - vedeli by sme to riešiť? ()

lahvi odpad!

Jednou zas film, ve kterym se nestotoznuju s vetsinou. Pred temi 40 lety to mohlo byt super. Dneska ale kdyz to vidim, tak u toho sci-fi asi u jakyhokoliv jinyho zanru to stari dela hodne. Pro me to byly dve hodiny nudy. Nenasel jsem tam ani to napeti, ani zajimavej pribeh, ani nic. Pro me uplne o nicem.. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull