Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

kaylin

Velmi dobré sci-fi, kterému se daří působit epicky, ale zároveň skromně a až intimně. Je to dáno i tím, že je zaměřeno na nemoc, která nejspíš přišla z vesmíru. Proč nezabila jednoho kojence? A proč nezabila jednoho staříka? Velmi dobře zvládnutý film, kde máte sami pocit, že byste se mohli nakazit. A hlavně nevíte, jaké to bude mít následky. ()

Nos

Opravdu mrazivý příběh o skupině vědců, kteří zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nepamatuji, kdy naposledy u tak relativně dlouhého filmu jsem se ani jenou nepodíval na hodinky... ()

salalala

Už poněkolikáte musím uvést, že nejsem scifista. Přesto jsem Andromedu zkusil a nelituji. Začátek je hodně dobrej a napínavej. Nevíme, co se děje a proč jsou ty lidi mrtví, dobře je tu zachycen i zmar a strach samotných vědců. Navíc je to oživené zajímavým střihem a minimalistickou tajemnou hudbou. Jenže pak se děj přesune do několikapatrové laboratoře a film se začne strašně táhnout. Je hrozně pomalej a chvilkama asi příliš odbornej a lehce nudnej. Ta atmosféra strachu a čehosi neidentifikovatelného tu zůstává, ale bohužel to nezachraňuje. Podruhý už to rozhodně vidět nemusim. Na druhou stranu ten film nepůsobí zastarale a celá ta laboratoř se všema nástrojema vypadá důvěryhodně i aktuálně. Asi to mělo být kratší, protože někdy se to fakt strašně táhne. Herecké výkony jsou dobré, nikdo nevyniká. Technicky i castingově zvládnutý film, který by ale potřeboval prostřihat a trošku "zlidštět". 60% ()

Martin741

Reziser Robert Wise /Run silent, run Deep/ natociol nadherny film, ktory ma hodne do sci-fi. Takato tematika smrtiaceho virusu, ktory sa dostane na zem, ma dost fascinuje. Rezia je vyborna, herci na urovni, a ja, ako mylovnik starych filmov 30., 40., 50., 60., a 70. rokov musim ist sakra vysoko : 94 % ()

honajz2

Škoda té přehnané délky a nevyladěného vedení filmu, protože jinak to mohl být skutečně majstrštyk. Popravdě mě krapet zaskočilo, že to celou dobu bude tak minimalistické, protože jsem podvědomě očekával něco ve stylu Smrtící epidemie, ale to se nestalo a jsem za to hodně rád, jelikož tohle podání mi sedlo mnohem víc. Navíc tu nikdo s naivně působící růžovou solidaritou nezachraňuje celý svět, spíš se to snaží působit co nejvíc uvěřitelně a vědecky a nějakým praktickým celosvětovým dopadům se to snaží vyhýbat, ačkoli se tu zabraňuje tomu, aby k nim vůbec došlo. Sedlo mi to i samotným příběhem a atmosférou, ale ta nefungovala vždycky a nudnější místa tu kvůli té přepísknuté stopáži prostě jsou. A i ten příběh mohl být líp vedený, protože závěrečná půl hodina na mě působila poněkud urychleně a přitom by určitě mohla začít o něco dřív, protože události před ní mají zase značně pomalejší tempo. Jinak ale spokojenost a nejspíš dám někdy šanci i remaku, ačkoli mě jeho tříhodinová stopáž děsí už teď... Slabé 4* ()

C0r0ner

Na rok vzniku velmi působivé minimalistické sci-fi, které se nespoléhá na efekty, ale na atmosféru, která je tedy místy celkem solidní. Škoda delší stopáže, kdy děj neutíkal dopředu tolik, jak by to chtělo, protože to by jinak bylo bez přemýšlení za plnou palbu. I tak ale silný nadprůměr. 85% ()

DruidKarel

1796. hodnocený film: Myslím si, že mnozí dnešní tvůrci sci-fi by se mohli poučit od filmů několik desítek let starých, jak se dělá film. Nemusíte mít ani tak skvělé herce a ani nikterak známé, abyste se svým filmem zaznamenali úspěch. Snímek Andromeda sází na napětí, nevšední téma a na solidní herecké výkony pár herců, toť vše. Opravdu milé mě překvapil svou inovativností a také tím, jak se snažil sázet na obraz, že vše je počítačem řízené. Skvělé a 4* si film určitě zaslouží. 4* ()

Martrix

Díky studené válce docházelo na poměřování pinďourů téměř ve všech oborech. Takže bez ohledu na to jak absurdní se to dnes může zdát, vděčíme za mnohé pokročilé technologie právě tomuto souboji mezi USA a CCCP. Nijak tedy nepřekvapí, že vzniklo mnoho knih i filmů, které měly tu technologickou převahu světu ukázat. Tenkrát, v osmdesátých letech, jistě při sledování Andromedy popskaly cévky polovině členů sovětského výboru pro vědu. Zatímco američtí diváci odcházeli s pocitem pýchy a nadřazenosti, protože byli svědky toho, jak skvělé technologie a vědce USA má. O 50 let později ale konstatuji, že jsem zklamaný. Netvrdím, že je Andromeda jen technologická exhibice, ale psychologie postav, gradace napětí, nějaké poselství o hrozbách z říše mikroorganismů...dle mého ten potenciál nebyl využit. Náznaky tam byly, ale za těch padesát let se svět změnil a dnešní divák je podstatně otrlejší. Ve své době asi velmi dobrý film, ale dnes už ocením jen technocké zpracování. ()

mortak

Jestliže jste fandové do vědy a rádi si čtete zprávy o nových objevech, asi vás tento film zaujme. Snaží se líčit nezaujatě, bez scénáristických (ale už i Crichton se čte skvěle) )či filmařských kudrlinek, vědecký boj o záchranu lidstva. Nápětí vyvolávají přirozené věci, ať už nepřiznaná epilepsie, či komplex tak superchráněný, že se na konci celá ta strojová mašinérie jedoucí podle podle jednoho programu obrátí proti vědcům samým. Wise dokázal každého ze čtyř vědců jednoduše vysoustružit - od vytržení z normální práce, přes krátké flashbacky nastiňuje jejich charaktery. ()

majo25

Nebyť čačkaním sa s hi-tek nástrojmi kvôli bezpečnosti a na detekciu vírusu, pôsobil by tento film oveľa realististickejšie. Vo svojej dobe to možno vyzeralo cool, no dnes vieme, že takéto ani podobné neexistovalo v tej dobe, a vlastne ani v dnešnej, zbytočne to odvádza pozornosť od samotného deja. Zápletka je ale zaujímavá a pekne vygradovaná, záver má silu aj po toľkých rokoch. A nakoniec, originalita filmu veru nechýba. ()

okkac

Je to sice poplatné době, kdy ten nejmodernější výzkumný komplex by dnes skončil akorát na smetišti, ale má to tu správnou atmosféru, kterou u těch starších filmů mám dost rád. Akorát po hodině, kdy se film přesune právě do toho výzkumného střediska, se trochu ztrácí tempo. ()

sator

Kdo má rád spousty hejblátek a technických hraček, si přijde na své ale film mě tedy fakt nestrhnul.. -Knihu od Crichtona však vřele doporučuji !! ()

filmmovier

Sci-fi s velkým potenciálem, ovšem velice průměrné. Má ovšem dobrou atmosféru a celkem ucházející herecké výkony, mě bohužel tento film moc nezaujal. Předlohu jsem nečetl, takže nemůžu srovnávat, ale věřím, že je lepší. Filmu dávám 60%, bylo to sice dlouho, co jsem to viděl naposled, ale pamatuju si to dost živě. Nic moc. ()

lennyd

Poblíž jednoho obyčejného městečka spadne poškozený satelit, a než někdo řekne švec, jsou všichni obyvatelé městečka zahubeni neznámou nákazou (až na starého opilce a kojence). Speciálně vyškolený tým se odebírá do dokonale zabezpečené laboratoře, aby zde prozkoumala vlastnosti bakterie (či viru), kterou s sebou satelit na Zemi přinesl. Riziko úniku bakterie je ovšem veliké, a tak se musí vědci připravit i na tu nejhorší variantu ... Stoprocentně můžu zkopírovat komentář který jsem psal k remaku tohoto filmu - tato kniha patří od Crichtona k mým nejoblíbenějším, a navíc vlastní téma je natolik poutavé, že přitáhne k obrazovce a nepustí. Oproti svému mladšímu bratříčkovi je sice na tomto filmu doba jeho natočení znát (laboratoř je hrozně moderní, všimněte si, že cokoliv vědci potřebujou většinou vyřeší stiskem jednoho či dvou tlačítek - žádné dlouhé psaní na klávesnici), nicméně díky skvělému scénáři by se na film dalo koukat i v divadelních kulisách. Trochu mi vadilo neustálé upozorňování Halla na autodestrukční systém (aby divákovi už do počátku bylo jasný jak film bude končit), a taky mi byli trochu nesympatičtí herci (a to tak že všichni). Ale stejně míň než 4* nedám.. ()

noriaki

Stejně jako ve Vesmírné odysee, je i tady nedílnou součástí zážitku design místností. Tyhle odosobněné prostory se spoustou výrazných tlačítek a blikajících diod mají svoje kouzlo. Není náhoda, že se hutná atmosféra strachu a beznaděje objevila až po vstupu do laboratoře. Samotný děj nijak nepřekvapí. Potýkání vědců s problémem působí věrohodně a hrozba až nepříjemně reálně. Bohužel zamýšleně mrazivý závěr mi přišel odfláknutý a jalový. ()

mab

Nejsem fanouškem sci-fi, ale pokud je sci-fi promyšlené a k tomu je dobře zrealizované, pak nemám problém to ocenit - zde tak činím. Nevadila mi ani stopáž. Verze z roku 2008 ovšem byla slabá. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull