Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

Jan XXIII

Určitě nejlepší válečný film.Scénář na rozdíl od absurdního Vojína Ryana působí reálně.A bojové scény jsou dokonalé.Po dlouhé době film, po kterém se mi bude špatně usínat.Jatka. ()

Sublog

Kód Navajo je nadprůměrným válečným filmem, který je sice podle mého názoru lepší než třeba Údolí stínů nebo Tenká červená linie, ale bohužel se nedá srovnávat s Coppolovou Apokalypsou nebo Spielbergovým Zachraňte vojína Ryana. ()

MartyS

Tento film jsem videl uz mnohokrat a pokazde se mi libil.Sice zpracovani je trosku slabe,ale vzhledem k tomu ze hral v tomto filmu N.Cage tak mu davam 4* ()

SakyLand

Nijak zvlášť mě tento počin Johna Woo neuchvátil. Až na vynikajícího Cage v hlavní roli, byl děj slabý a nudný. ()

Švédy

Dost trapnej válečnej film. akce je tam sice dost ale je to prostě patlanina.Jako by režisér nevěděl co má točit.Jesli válečnej film nebo nějakoej film o přátelství různejch lidí a proto jsou nějaký scény jako z marsu.takhle prostě ne. ()

Kratasedf

Docela nezáživné a místy nudné, ta kompozice střelby byla podle mě přehnaná a zbytečná, kdy by jí tam bylo méně bylo by to rozhodně lepší a záživnější. Od půlky filmu jsem věděl, že Nicolas Cage na konci zemře celou dobu byl nesmrtelný a proto musí na konci umřít jinak to nemohlo zkončit. A celé se mi to zdá být přitažené za vlasy a to jak to kropí od pasu s naprostou přesností je taky divný:-(. ()

supo

Tento film je prezentován jako příběh lidu Navajo ve druhé světové válce, bohužel ale je to spíše příběh Joa Enderse (Nicolas Cage) a jeho dilematu o splnění rozkazu zabránit zajetí jeho svěřence tím, že jej sám zastřelí. Technicky dobře zvládnutý film, ale námět trochu odbočuje od původního záměru. ()

mattha

Mám rád válečné filmy a tento nebyl špatný, ale zase ne úplně nejlepší. Něco tomu chybělo.Možná přeplácáno efekty,nevim.Ale dá se na to koukat. ()

kakapo007

Na tento film jsem se celkem těšil, i když dabován a na Nově. A v úvodních sekvencích dokonce i naplňoval mé předpoklady. Pak se vše jaksi zvrhlo a ze solidního válečného filmu se stal jakýsi neforemný hybrid něčeho, nad čím jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, takového patosu jsem si už dlouho neužil, což jen završila závěrečná přetřelková šou, díky které jsem chtěl film šoupnout do totálního odpadu a zazvracet ho tam i se svou večeří. Některé charakteristické režijní prvky Johna Woo jsem poznal, ale to, co v Tvaří tvář fungovalo, zde naprosto ztroskotalo (zpomalené bitevní záběry, dojemná hudba, zvláštní trhavé pohyby kamerou), spíše to v některých pasážích ve mě vyvolávalo úsměv. Nemůžu si pomoct, tendle film u mě projel na skoro celý čáře. Howgh ()

Pulos

Občas nerealistické scény, jako když Nicolas Cage běží s Thompsonem jentak uprostřed přestřelky mezi kulkama z MG-42 běhá jakoby nic, ale když pominu tohle, tak se mi film velmi líbil. ()

Cubah

Zajímavý a slibný námět pohřbila Wooova zahleděnost v cool akci za každou cenu a Cageova topornost. Ale jinak několik opravdu skvělých momentů. Paradoxně k tomu, na co je tenhle film zaměřený, se mi více než v bojových scénách líbil v těch intimnějších (osobnějších), v nichž se potkávalo srdce vojáka a indiána se všemi zvyky, tradicemi filozofií svého lidu... ()

SONYAGENT

Slušně zpracovaný válečný film, který sice dává do pozadí válčné běsnění v tom pravém slova smyslu,ale upoutává diváka více či méně náhodným příběhem dvou naprosto rozdílných osobností. Postupem filmu vztah degraduje v opravdové přátelství a končí fajnovým happyendem :D ()

Motherlovebone

Tento snímek o lítém boji americké námořní pěchoty bok po boku s indochama proti japoncům poskytuje návod, jak natočit kvalitní válečné drama. Hlavní postavu dejte rovnou Cageovi, umí skvěle přihlouplej a přitom tak drsnej pohled. Sice nevíme, jestli je tvrdej, hluchej, mešuge, nedostatečnej, odvážnej anebo jenom nemá v pořádku periferní vidění, že se déře kupředu, aniž by respektoval jednotnou linii. Ale to nevadí. Teď trochu k pyrotechnickým efektům. V dramatu musí jakýkoliv typ ručního granátu explodovat jasným plamenem. Když už bazuka, polní dělo, granát či výbušnina (která čoudí, ale má zpoždění) zasáhne libovolný objekt zakopaný v kopci, následuje exploze ala Krakatoa. To ovšem nebrání tomu, aby za chvilku zase někdo začal z dotčeného místa dělat tatatata. Trefí-li amerického mariňáka, kácí se zásadně dopředu či dozadu. Naopak japonská pěchota při zásahu předvádí zženštilý taneček na místě, teprve potom s sebou šlehne. Japonci mají na helmách pouze jeden druh kamufláže. Je to lehký jarní salát z bambusových výhonků, někteří měli i trochu palmového šustí (asi dietáři). Pokud vydá bezuchý Cage na poměry vtipný pokyn plamenometčíkovi "posviť mu!" a plamenometčík tomu tanku posvítí, aplikace hořící směsi vede po cca 2 vteřinách k papiňákovému efektu, kdy vystřelí dekl na věži a z tanku se ještě začoudí. Totéž se stane, když plameny olíznou nějakou klíčovou boudu. K tomu je tu pár pum svržených z letadla, které zásadně explodují hnedle při prvním kontaktu se zemí, což se v reálu moc nevídalo, v klouzavém letu spíš poskakovaly jako žabky. A to je tak asi všechno. Jo pardon, takový film je pro široké spektrum diváků. Kdo má rád bitvy (já), vynechá prvních 46 minut. Kdo má naopak rád trochu psychosondy do duše bezušáka, musí koukat od začátku. Není to veledílo, rozhodně jsem nedocenil tu pověstnou hongkongskou školu, téma skvělý, pro mě absolutně nevyužitý. Posviť mu! ()

mimuzik

Je dobře, že John Woo umí natočit kvalitní válečné drama. Výborně podaná bitva v Pacifiku, jen ti hrdinní Američané jsou tu pořád dokola. Pokud ale tohle opomenete, dostane se vám dobrý válečný film, který určitě nezklame. Nicolas Cage zde podal solidní výkon, stejně tak i ostatní postavy. U mě spokojenost. ()

jerrik7

Příběh Ramba kříženého se suparmanem topícím se v moři kečupu. Prostě bezduchý Hollywood! Amíci z filmu udělali urážku všech obětí válek. Tak takhle si hrůzy války rozhodně nepředstavuju. Od filmů „Na západní frontě klid“, „Apokalypsa“, nebo „Četa“ je tahle slátanina vzdálená světelné roky. Pokud je příběh o kódu Navajo historicky podložený (což se mi na Google nepodařilo potvrdit), čekal bych něco jako ocenění zásluh Navajů. Měl bych chuť dát „Odpad“, ale pokud je ten příběh o kódu Navajů historicky podložený dávám kopromis ***. ()

BLStryker

Válečné filmy jsou sice můj oblíbený žánr, ale Kód Navajo ve mě zanechal spíše chladný dojem. Přitom herecké (nebo spíše střelecké?) výkony byly ucházející a akční scény, tedy to, o co ve válečných filmech hlavně jde, byly svým rozsahem a precizností jedny z nejlepších, co jsem kdy ve filmu viděl. Pěkné výbuchy a hodně střelby ale dobrý film ještě nedělají. Ten dělá také dobrý scénář, zajímavé postavy a třeba i přítomnost nějaké pamětihodné scény. Zde byl scénář spíše průměrný, osudy jednotlivých postav mi byly celkem ukradené a nějaká opravdu zajímavější scéna - snad až na dekapitaci Slatera ;-) - žádná. Možná kdyby Woo trochu ubral na akci (i když moc hezky natočené) a přidal na emocích tak jak to bylo třeba v Ryanovi, byl by výsledek lepší. ()

ohinek

K realitě má tento film dost daleko, podobně jako některé akční střílečky. Jeden všemocný voják hrdina a jeho spolubojovníci, kteří vypadají na IQ pod 50. Japonci jsou na tom samozřejmě ještě hůř. Důležité však je, že jakoukoli bojovou situaci zachrání Cage, který dokáže se svým Thompsonem sřelbou od boku oddělat japonského snipera na stromě, který nebyl schopný ho trefit na stejnou vzdálenost svou odstřelovačkou:D:D Nebo když běží přes otevřené pole proti kulometu, všichni jeho kolegové padnou, ale on vyvázne bez škrábnutí a navrch ten kulomet ještě zničí:D Tyhle scény mě fakt dostaly. Byla to sranda. ()