Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

zuzinka2

Nádherná romantická komedie, která strčí všechny svoje současné kolegyně hravě do kapsy. Audrey Hepburn je naprosto okouzlující a působí v roli princezny přesvědčivě stejně jako šarmantní Gregory Peck představující velmi svérázného novináře. ()

nithiel

Tenhle příběh, být natočen v dnešních dobách, by stoprocentně byl rozcupován kritiky na kousky kvůli své bezbřehé naivitě, víře v lidskou dobrotu. A právě v tom tkví jeho krása. Tohle je prostě asi nejnádhernější pohádka, kterou jsem kdy viděl, všechno je v ní dokonalé - od herců v hlavních rolích (tady si nemůžu pomoct, ty dlouhý vlasy jí slušely víc) přes skvělou práci režiséra až po skvěle promyšlený scénář. Takový film už nikdy nikdo nenatočí. ()

ifa

A je to takové milé a svěží a krásné a letní a romantické a usněvavé a zasněné a černobílé a všichni jsou tam krásní a všichni se pěkně smějí a dva jsou tam pak zamilovaní a na ty dva si vždycky vzpomenete, jakmile někdo vzpomene Řím, a jak se říká, všechny cesty vedou do Říma, a správný filmový fanda by měl používat-všechny cesty vedou k Prázdninám v Římě, čím dřív po ní půjdete, tím líp a tím častěji vracet se opět budete. ()

Crawler-D

V dnešní době vzniká spousta filmů na podobné téma, ale žádnému se nepodařilo být přesvědčivý, natožpak získat Oscara za námět. Díky fantastickému herectví Audrey Hepburn a umně vystavěnému příběhu to právě tady funguje. ()

snob

Nesmírně roztomilý film. Ženskost Audrey Hepburn je tolik opravdová, tolik ženská. Kam se na tuto krásu hrabou dnešní odrůdy na vyzáblé žebro s uměle vytvořeným poprsím, které jim leze i tam kde nemá. O kolik je krása ženy krásnější, když je zahalená a tajemná. Ta dnešní móda vyhřeznout lidem na oči kdejaký centimetr intimních partií je tak neerotická a odpuzující. Kdo by se divil, že je tolik homosexuálů. Taky se jím asi stanu. Je to velmi přitažlivá branže lidství. Za deset let abychom se připravili na módu vyhřezlých žaludků a stydkých pysků. Bože, bože. Kam jsme se to dopracovali. Tam kde dřív láska byla láskou je teď jenom obscénost a kde dřív byla obscénost je teď porno. Evoluci člověk nezastaví. Ale lásky je mi líto. ()

detektiv

Ach, Audrey – ztělesnění něžnosti, elegance, krásy a roztomilosti. Nemůžu se na ni vynadívat. Vím, že nejsem jediná, která je jejím šarmem naprosto okouzlena a je to jedině dobře, protože ona je opravdu úchvatná. A s ní i celý film, už jen to, že se to odehrává v Římě, v jednom z nejkrásnějších míst planety, za doby, kdy ještě nebyl zkažen turisty a nezkomerčnil se. Líbí se mi, že celý film má v sobě takovou lehkost, je vtipný, není zde žádné násilí. Gregory Peck má kouzlo osobnosti a když se tohle všechno dá dohromady, po zhlédnutí vám tento film zůstane v srdci už navždy. ()

Joges

Dokonalý film po všech stranách, od námětu až po herecké výkony. Scénář dotažený do důkladných podrobností a maličkostí předčí i filmy z poslední doby. Některých chvilek, náznaků, dvojsmyslů a komických situací si vyloženě užívám. Je mi jedno, že Prázdniny v Římě jsem viděl už více jak desetkrát, tento film mě nikdy nenudil. Zvláštní, i snímek starý přes šedesát let dokáže chytnout za srdce. Díky, Audrey. ()

tomtomtoma

Je to sladké, rozpustilé, laskavé, romantické. A je to důstojné a noblesní. A těch památek města jménem Řím. Je to konejšivé pohlazení, kdy se mohou všichni na chvíli zasnít a prožít chvilky uspokojení. Princezna Ann (vynikající Audrey Hepburn) potřebuje prožít maličký kousek svého života jako obyčejný smrtelník. Všední věci si užívá intenzivně. S vědomím, že je to pouze jedinkrát v jejím životě. Novinář Joe Bradley (jak jinak, než dobrý Gregory Peck) touží po senzaci. Dostává místo toho nepoznané pocity. A odměnou za jeho průvodcovskou cestou životem, mu je ten nejsladší polibek. Z dalších rolí: fotograf a Joeův kumpán Irving Radovich (Eddie Albert), šéfredaktor a Joeův šéf Hennessy (Hartley Power) a přísná princeznina ochranitelka hraběnka Vereberg (Margaret Rawlings). Film je na vysoké úrovni. Nepostrádá vtip, šarm, dráždivé představy, chvilky štěstí z přítomnosti, zodpovědnost, radost a vznešenost. Ach, ta platonická láska. ()

C0r0ner

Moje historicky asi první setkání s černobílou tvorbou Američanů. Přistupoval jsme k tomu s velkým despektem založeným na znalosti naivity tehdejších filmů. Jaké ale bylo moje překvapení, když se z toho vyklubala taková veselá, milá a zábavná taškařice, která bez problému strčí do kapsy většinu dnešních filmů. 90% ()

Cheeter

Moje hodnocení ovlivnil dost žánr filmu a motivy v něm použité. Romantické filmy nejsou zrovna moje oblíbené, děj je dost jednoduchý, v pozdějších filmech se objevuje velmi často, ačkoliv věřím, že dobové mohlo jít o převratný film, tak u mě tolik nezabodoval. Nicméně některým momentům jsem se zasmál a kvalitní zpracování snímku nemohu upřít. ()

Wormboy

Skutocne krasny film tvoriaci zakladny pilier zanru s neodolatelnym parom stojacim absolutne v popredi...a na druhy krat rovnako dobry. ()

PEEPA

Krasny, prijemny a hrejivy film s velice dobrym Gregory Peckem (ktery je o dost snesitelnejsi nez ve vetsine podobnych roli Cary Grant) a se sladkou a opravdu velice krasnou Audrey Hepburn. Neni to nuda, to v zadnem pripade, je to prijemna zalezitost s roztomilou hlavni predstavitelkou, uz kvuli ktere clovek neodtrhne oci po celou dobu filmu :-) ()

zette

Jedna z nejznamejsich pohadek pro dospele. Cely film pusobi strasne naivne, coz tedy u komedie muzeme tolerovat, stejne tak i smyslenost princezny a odkud vlastne byla. To jak ale spala na ulici a jeji podivne motani se ( zvlast, kdyz rikala, ze nic nepila, snad si ani nic neslehla:-) a rikala, ze je omamena stestim ), jsem vazne nepochopil. Nejvetsi kanka na filmu. Dale zde najdeme i spoustu nesmyslu, jak si treba za 1000 lir koupila neco na trhu ( vypadalo to jako boty ), zasla k holici a jeste ji vyslo na zmrzlinu... Od kavarny kdy se ke dvojici ale prida fotograf film trosku nabere na sile a rozjede se. Je zde i nekolik vtipnych ( nebo spise milych ) situaci. Velke plus je i prostredi ve filmu, tedy krasny Rim. Davam slabsi 4 hvezdicky a neubranim se mirnemu zklamani, myslel jsem, ze to bude lepsi. ()

pakobylka

Líbezná, kultivovaná, navenek dokonalá princezna Audrey Hepburn si užívá jedinečný, anonymní a tím pádem nečekaně svobodný den a protřelý novinář Gregory Peck cítí svou šanci napsat exkluzivní reportáž, šanci, která mu sama od sebe spadla přímo z nebe a která už se nebude opakovat … Půvabný romantický příběh s banální, ale po všech stánkách excelentně zpracovanou zápletkou. ()

MarekT

Nějak nevidím ten patrný rozdíl mezi tímto filmem a ostatními romantickými komediemi, díky kterému se tento film nachází v druhé padesátce nejlépe hodnocených filmů. Je sice pravda, že tento typ filmů zrovna nemusím, ale i tak dokážu ocenit určitou odchylku od "běžných" zástupců žánru - třeba Snídaně u Tiffanyho, abychom se od Audrey nevzdalovali. Tím bych rád přešel k obsazení - výkony a jakási chemie mezi Gregem Peckem a zmíněnou Audrey Hepburn funguje, oba jsem viděl zahrát lépe, i přesto si zachovávají ne sice oscarovou (tu by si sympatická brunetka zasloužila spíše za Šarádu), ale stále však profesionální úroveň. To je ovšem jediné opravdu dobré na tomto snímku. Jelikož tohle má být komedie, ani mi většina vtípků nepřijde vtipných (ale třeba převlek za teploměr je dobrý), zápletka moc negraduje a některé scény bych klidně i zkrátil. Scénář v podstatě nabízí jen jeden nezapomenutelný moment, a tím je závěr - podobný mé oblíbené Casablance. Sečteno, podtrženo - souhra tohoto dua sice funguje, ale to k lepšímu hodnocení nestačí a navíc mám pocit, že minimálně absence krásné Audrey by už stačila k horší známce. Jak jsem již psal v komentáři k Fanklubu, jehož jsem hrdým členem, takové typy totiž nedokázala zahrát lépe jiná osoba, i přesto, že ji mám radši v nějaké serióznější poloze. Lepší tři hvězdičky. ()

gabin(a)

Co můžete napsat jiného, než že je to krásný, lidský a milý film, bravurně natočený a že Audrey H. je prostě neodolatelná. Neznám žádnou takovou herečku, která by byla tak něžná, klasicky krásná, elegantní, důstojná a přitom tak trochu praštěná s rošťáckými sklony. Možná se jí přibližuje paní Šafránková. Gregory Peck byl taky perfektní a pak ten Říííím! Procházku princezny po ulicích se zastávkou u holiče a tancovačku na lodi s následnou koupelí mám nejraději.......Dodávám po přečtení komentářů: výstižné komentáře sportovce a oskara. Ježíšmarjá, u Kulmona (taky pěkný komentář) čtu, že role princezny byla nabídnuta Jean Simmonsové a Liz Taylorové! Ještěže to nevzaly! Ani jednu si v té roli nedovedu představit! A taky doufám, že nikoho nenapadne natočit remake! ()

Pajky3

Nechápu, proč tolik oskarů, nechápu proč tolik nominací, nechápu co na tom filmu všichni vidí. Byla to sice příjemná oddychovka, Peck i Hepburnová patří bezesporu mezi kvalitní herce. Jenže. Jenže ten film byl docela o ničem, vleklo se to, bylo to nudný. Na komedii jsem se zasmál dvakrát, na romantiku to ušlo. Slzavé údolí se nekonalo, upřímně nevim ani kde mělo. Zajimavá byla postava fotografa. Myslim, že si to nezopakuju. Na tolik vychvalovaný film jsem čekal o poznání víc. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)