Prázdniny v Římě

• slovenský

Prázdniny v Ríme

Komedie / Drama / Romantický

USA / Itálie, 1953, 118 min

Hned zkraje podotýkám, že nejsem zaslepen mýtem o prvenství Prázdnín v Římě ve svém žánru a také si nemyslím, že by tento film byl komediální více, než na úrovni lehkého pousmání, ale faktem zůstává, že Prázdniny v Římě prostě mají "duši". Jsou kouzelné, milé, částečně pohádkové a pohodové. Taktní režie obratně zamaskovává prvky, které bychom dnes mohli označit jako předvídatelné, ohrané a klišé do líbivých forem, takřka neumožňujících konstruktivní kritiku. Na stěžejním efektu okouzlení diváka se však ještě větší mírou podílí neuvěřitelně sympatická princeznička (v tom nejlepším slova smyslu) Audrey Hepburn (a také šarmantní Gregory Peck). 8/10(15.3.2009)

|| Scenár: Ian McLellan Hunter, John Dighton / Predloha: Dalton Trumbo | Hudba: Georges Auric, Victor Young | Produkcia: William Wyler | Distribúcia: Paramount Pictures | Rozpočet: 1,5 miliónov $ | Tržby: 12 miliónov $ || Stačí sa pozrieť na režijnú filmografiu Williama Wylera, a človek zistí, s akým dielom bude mať tú česť. Ak Vás v dobe superrýchlych strihov a záberov dokáže zaujať 60 rokov stará romantická komédia s priemernou dĺžkou záberu 40s+, musí v tom byť niečo viac, než čarovné. 90% | HD, HU DTS |(14.9.2013)

Pôvabná rozprávka, nadnesene uveriteľná, romanticky skromná, humorne detto, a v ktorej u mňa herecky vystúpil na vyšší level Gregory Peck, ospevovaný výkon Audrey Hepburn zostal kdesi v jeho tieni. Dávka naivity mala na mňa spočiatku veľmi negatívne vplyvy, jemné plynutie príbehu a dojemné splynutie postáv to však postupne vynahradilo. 80%.(30.3.2009)

Znám křišťálovou studánku a toulky nocí bez spánku, v rytmu věčného města, kam vede každá cesta. Skvost jménem Římské prázdniny, hořkosladký a nevinný, září Audrey a Gregory, v nebesky čisté lovestory. Nejkrásnější pohádka, jakou jsem kdy viděla. Která dívka by nechtěla být princeznou, když Gregory Peck je princem? Proč jsem se nenarodila o pár /desítek/ let dřív?:) _____Scéna z tiskové konference: v jediném vzájemném pohledu se zrcadlí hlubší, dráždivější a jímavější city než ve všech sbírkách poezie, které jsem kdy četla... Ann: I don't know how to say goodbye. I can't think of any words. Joe: Don't try...(18.5.2007)

Krásná princezna na prvních prázdninách:-)(26.3.2009)