Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Mparrowka

Ano vím, co jsem to za člověka, že tomuto filmu nedám víc než tři hvězdičky? Sama to nechápu, miluju jak Audrey, tak Pecka, který je pro mě spolu s Seanem Connerym a Cary Grantem nejvíc sexy a charismatický muž té doby, ale tohle mi opravdu nesedlo. Až na pár zdařilých scén film nudí a je až přehnaně zdlouhavý. Když romantická komedie, tak raději sáhnu po Odpolední lásce. ()

Ardath

Kdyby elegance mohla mluvit, měla by hlas Gregory Pecka. Kdyby se krása směla usmívat, měla by tvář Audrey Hepburn. A kdybych já měl zažít romanci svého života, odjel bych na prázdniny do Říma. ()

Hurikan_mdx

Vynikající, oddechová komedie a zároveň dechberoucí drama. Jen málo snímků je schopno toto skloubit a přitom si zachovat tak vysokou úroveň. Bezesporu jeden z klenotů kinematografie. Obsazení skvělé, jen pan fotograf mi svou vizáží trochu neseděl do tehdejší doby, možná dík renesanci tohoto vzhledu dnes. Škoda, že princezen je v dnešní době poskrovnu a lepší to už nebude. P.S. celou dobu jsem si o Gregory Peckovi myslel, že je to vlastně Dean Martin. Jsou si strašně podobní. ()

Bruce0659

Scenár bol pekne napísaný aj zrežírované je to obstojne, na romantický príbeh o princeznej a novinárovi sa príjemne pozerá. Ale na to, že sa film nachádza na 67. mieste v rebríčku naj filmov, som očákaval viac. 75% ()

theblackswan

Nedávám nejvyšší hodnocení jen proto, že je film klasikou. Tento film má v sobě spoustu kvalit, pro každého asi jiné, ale ve finále je to příběh o lidech pro lidi - myslím, že se v tom každý najde :) Minimálně já jsem se v životě mnohdy cítila jako princezna Anna, která jen chtěla začít žít, zažít něco neobyčejného a krásného, zažít svět... Konec byl velice tesklivý, smutný, ale vlastně i krásný :) ()

M_slon

Tenhle film patří mezi moje nejnej. Když Audrey řekne „Řím, v každém ohledu Řím“, tak musím sedět, jak mi slábnou kolena. Za mne deset z deseti. ()

padlar

Příjemný a milý film, na kterém je již ale hodně vidět doba jeho vzniku. V tom kladném i záporném smyslu slova. ()

jakubheitl

Ten nejlepší,nejmilejší romantický film.Tak nadherná atmosféra, tak sympatický scénář, to v dnešních filmech už k vidění prostě není. Pro mě osobně taky zásadní film -samozřejmě kvůli Audrey ()

trawson

Jsem chlap po 40 a teče mi slza u filmu kde je princezna Audrey - je se mnou něco špatně??? A to jsem to viděl asi 20 x ()

umrle

Nemohl by jeden člověk v jednom okamžiku, možná v jednom životě popsat krásu oné princezny z Prázdnin v Římě.. tak milounká, tak sladká, a hlavně, nikdy by člověk do ní řekl, že se umí i prát.. .-) jeden z těch filmů, které byly "svižné" i v dobách "poustevníků", kterým nevadilo, že dobrou polovičku se nic nedělo.. ()

antalyan

Jakmile film vybočí z žánru tím, že má špatný konec, ihned nepochopitelně stane legendou. Herecké obsazení vynikající, celý dějově lehce nadprůměrný až průměrný snímek hraje na výrazně emotivní notu, aby nakonec vyvrcholil... tak, že nevyvrcholí vůbec. Jestliže někomu závěr přijde dojemný a propracovaný, mně přijde poněkud prázdný a hlavně bezvýznamný. Snad ode mě bylo bláhové očekávat, že s ním uteče (i když ve filmech tohoto typu se to obvykle stává) nebo se s ním zasnoubí, ovšem přiznávám, že jsem nečekal, že se nestane naprosto nic. Bylo by snad z její strany nelogické alespoň trochu mu za všechno, co pro ni udělal, finančně pomoci? Zde musím opravit své počáteční tvrzení: tato komedie nemá špatný konec, protože vlastně neskončí vůbec, což alespoň mně kazí potěšení z jinak příjemné odpočinkové podívané. Princezna si užila a moc ji to mrzí, ale na chudého novináře, který se jí líbí, se s velikou lítostí vykašle a nehne pro něj prstem. Jestli nakonec to nemá být skryté poselství tohoto snímku... Pozor na podobné typy. Pokud by se tato ukrytá rafinovanost potvrdila, pak by si film určitě zasloužil čtvrtou hvězdičku. Obávám se ale, že tak daleko tvůrčí ambice nesahaly. ()

peter.m

"Svou návštěvu zde, budu chovat ve vzpomínkách až do konce života." Aj všetci tí, ktorí navštívili túto európsku metropolu s kopou al dente zážitkov z Apeninského polostrova, mňa a moju pani nevynímajúc. PS: názor mojej pani: Kto sa na Štefana fláka po zábavách, ten na druhý deň prespí polku filmu. ()

JaKoPra

Nejlepší romantický film, co znám. Skvělé herecké výkony, humor, samotný Řím nebo kdo ví, jaké kouzlo dělají z tohoto filmu nadčasovou záležitost. Všechny pozdější snahy o romantiku vyplývající ze setkání princezny (nebo prince) s "obyčejným" smrtelníkem tragicky zaostávají. "A to mi věřte!" ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)