• Krátkometrážní

Hasičárna Telecí (2018) (seriál)

Cením snahu. Tady snaha rozhodně byla. Nedá se mluvit o levně vypadajících záběrech. Nedá se mluvit ani o malém potenciálu. Hasičárna Telecí je přesně ten typ ensemble comedy, který jsem na Streamu hledal, jakožto fanda například Parks and Recreation (kde se určité podobnosti najdou; třeba fakt, že i Pawnee mělo nepřátelské sousedské město, Eagleton). Velká škoda, že to celé bylo zřejmě koncipováno jako film, takže s "druhou sérií" se asi ani nepočítalo. Určitě bych se na ni podíval. Místo pro zlepšení tam ale taky je. Příště by bylo fajn, kdyby ústřední skupina neutíkala hrobníkovi neustále z lopaty a občas si užila i chvilku na výsluní. Podobně ohrané jako tento fakt byly i hlášky a jednorozměrnost postav (ten je sprostý, ten musí dát králíkům). Ale to opět narážíme na to, že je to 8 dílů/1 film, takže na nějaký výrazný vývoj postav kromě ústřední postavy Bolka Polívky nezbývá moc času, čemuž by pomohla další série.

Jimmy O. Yang: Good Deal (2020) (pořad)

Solidní odreagovačka. Stand-up, který nikoho vyloženě nepotápí ani nehází lokty. Kvalitní observační humor, u kterého vůbec nevadilo, že Asii nejvíc znám z anime anebo z různých vietnamských večerek. Na Silicon Valley se kvůli tomu nejspíš nepodívám, ale další stand-upy rozhodně rád vyhledám.

Cunk on Earth (2022) (seriál)

Nejsem co se týče Philomeny Cunk žádný nováček, už jsem viděl Cunk on Shakespeare a nakousl i Cunk on Britain. Skvěle jsem se bavil, podobně jako u předchozích dílů. Diane Morgan přivádí stoický výraz na tváři k dokonalosti. To by normálně nebylo asi tolik hodno obdivu, ale vzhledem k tomu, jaké otázky vybraným expertům pokládá je to skutečně umění. Uměním je rozhodně i scénář. A největším uměním je nenuceně přivést řeč na Pump Up The Jam od skupiny Technotronic. Vřele doporučuji komukoliv, kdo ve své práci dělá s lidmi, snad se stejně jako já zasměje nad kreativitou vyřídilky a otázek lidí jako je Philomena Cunk. Připomíná mi to takovou tu anekdotu: "Pracovník QA vejde do baru. Objedná si pivo. Objedná si 0 piv. Objedná si 99999999999 piv. Objedná si ještěrku. Objedná si -1 pivo. Objedná si ueicbksjdhd. Poté přijde první skutečný zákazník a zeptá se, kde je záchod. Bar vzplane, čímž všechny zabije."

Hannah Gadsby: Něco extra (2023) (pořad)

Relativně odvážný počin, což zmiňuje i sama Hannah na začátku, jelikož zde je to více o komedii než o dramatu (jako např. Nannette nebo Douglas). V důsledku toho může být nezvyklé publikum malinko vykolejeno, já se ale bavil. Některé historky zněly mírně vyumělkovaně, všechno to ale bylo kvalitně zabaleno různými call-backy a některými údernými pointami. Co je na tom všem ale nejlepší je to, jak to Hannah umí přednést, není to žádné strohé vyprávění, intonace, přízvuk, pohyby těla, to všechno podtrhává kvalitní komedii. Speciál, který je stejně tak Hanny jako je Jenney.

Kancelář Blaník (2014) (seriál)

Jeden z nejzajímavějších počinů z dílny Streamu, o čemž svědčí i množství různých vedlejších projektů a celkový počet epizod napříč lety. Epizody mají různou kvalitu, přesto ale takhle zpětně slouží zejména jako originální časosběrný záznam politických událostí v naší zemi v letech 2014-2016 (ale i v jiných letech), kdy člověk může jásat/smutnit nad tím, co bylo a co je nyní. Natočené a ozvučené je to ideálně, zahrané ještě lépe, Marek Daniel už u mě asi navždy zůstane Tondou Blaníkem, Halka Jeřábek Třešňáková a Michal Dalecký mu zdatně sekundují. Neskutečně mě potěšilo, že se v některých epizodách skutečně mihla známá jména a že nezůstalo jen u obrázků na telefonu, jak někdo volá. Hodně tomu přidalo na uvěřitelnosti. Na uvěřitelnosti přidaly také některé příběhové linie táhnoucí se více díly a občas rozbouřené vztahy mezi postavami.

Fred Armisen: Standup For Drummers (2018) (pořad)

Fred Armisen umí. Zejména hrát na bicí. Standup je (jak je vidno z názvu) orientován hlavně na bubeníky a ti si to určitě užijou nejvíc, ale užijou si to určitě i ti, kteří s bubeníky někdy měli co dočinění v kapele (takže skoro všichni, kdo byli v kapele). Většina humoru je klasického typu "stává se vám taky, že...", u které se divím, že jsem na ni již dříve nenarazil na YouTube. Zvláštní segment s přízvuky jsem moc nepochopil, ale napravil to segment "jak šel čas bicími soupravami" a několik guest stars.

Ve při (2023) (seriál)

Stejně jako nedávno viděná Mimořádná událost i BEEF by šlo shrnout nějakým high conceptem v jedné větě, které toho ale poté nabízí víc. V prvním případě by to bylo "vlak s cestujícími bez strojvůdce couve pomalu zpět", v druhém případě by to bylo "dva lidé si vjedou do vlasů během řízení auta". A stejně jako v Mimořádné události, i zde se postupně dozvídáme, že co se na první pohled může jevit nějak není nutně správné. A že když jste hlavní postava seriálu ještě nutně neznamená, že jste dobrým člověkem. V tomto směru by seriálu prospěla drobná dieta (navzdory kratšímu času na díl), protože občas to zavánělo VKVčky a s množstvím postav se občas hodně odbíhalo od titulní rozepře mezi hlavními postavami. Závěr seriálu to zachraňuje, kdy člověk od určité chvíle neví pořádně co čekat, což v mých očích přidává na hodnotě a naopak ubírá na předvídatelnosti, což je problémem některých pořadů od Netflixu. Netflix sází na kvantitu před  kvalitou, zde mu však vyšla i ta kvalita. Steven Yeun mi byl sympatický už ve Walking Dead, zbytek osazenstva v čele s Ali Wong příjemně překvapil.

Mimořádná událost (2022)

Těch pár přirovnání v komentářích k filmu Kameňák si myslím, že je trefných, jen s tím rozdílem, že tady to funguje a v Kameňáku ne. Nebo minimálně to bylo tak zvláštní, že jsem se neodtrhl od obrazovky. Je také vidět vliv filmu Vlastníci - i tady máme občas až karikatury postav (na všech místech na spektru), ovšem je to všechno takové zábavné, low stakes. I tady také platí, nebo spíš se VYplatí pustit si film někdy znovu. Člověk si může pozorně prohlédnout celou trať a několik scén dává podruhé větší smysl. Naopak některé scény moc smysl nedávají, zejména chování lidí v krizi a některá dost hloupá pomýlení. Všechno ostatní je sranda, zejména drobné detaily typu funebrákova rozbití 4. stěny nebo líbajících se policistů ale i věci přítomné celým filmem jako sarkasmus od Jany Plodkové nebo kluk vševěd.

Fízlárna (2017) (seriál)

Jednou to vyjde. Snaha Streamu přiblížit se klasickým sitcomům je velká, občas to vyjde, občas ne. Fízlárna má některá dobrá rozhodnutí (např. vězeň v cele nebo Dittrichovo jídlo), ale celkový dojem by u mě vylepšilo např. větší "parťáctví" postav anebo projednou nemít nějakou postavu, která je wrestlingovým termínem "heel", takový spíš anti-hrdina než hrdina.

PSY: Gangnam Style (2012) (hudební videoklip)

Ne nadarmo se tento klip stal hitem internetu. Aby taky ne - co záběr, to nějaká veselá podívaná, která ve svojí komplexnosti (zejména množstvím komparzistů a odlišnými scénami) nahrává tomu, pokud si někdo chce klip pustit znovu. Píseň jako taková je kvalitní o sobě, ale díky klipu můžu dát místní maximum hvězd.