Vítězové a poražení (1999)

Večírky, hérečky, píchání, chlastání, filmování, omdlívání (bolestí), utišující injekce a pokud nejste nucen ukončit kariéru - Neděle je tady a vítěz bere vše! Profík z NFL to holt nemá jednoduché.. Stoneova testosteronová jízda z prostředí amerického fotbalu vás pohltí nezměrnou energii, jenž je tvořena hudbou (za všechny Fat Boy Slim: Right here, right now), ďábelským spádem a hereckými výkony. Al Pacino zkrátka boduje, i kdyby trénoval dívčí tým vybíjené z katolické školy..

Insomnie (2002)

„A good cop can't sleep because he's missing a piece of the puzzle. And a bad cop can't sleep because his conscience won't let him.“ Přestože detektivní eso Will Dormer, či chcete li španělsky Dormir (spát) tu chybějící část skládačky nalezne docela rychle, v bílých nocích aljašského Nightmute není schopen zamhouřit oko. Svědomí? Ano. Špatný policajt? Na to už tak jednoznačnou odpověď Nolanovo tíživé krimi nedává. Co však vím jistě je to, že bych se hodiny vydržel dívat na Al Pacina, jak se převaluje v peřinách a nemůže zabrat. Psychický i fyzický rozklad člověka, který se může zabedňovat v hotelovém pokoji sebe víc, ale před vlastním svědomím se neschová, podává dle očekávání mistrovsky. A teď ho prosím nechte konečně spát.. K pěti hvězdám mi u Insomnie něco chybí, ale neptejte se mě co.

Nelítostný souboj (1995)

Dvě slunce (Pacino, De Niro), uprostřed vesmíru (L.A.). Málo místa pro dvě hvězdy, jedna druhou pohltí. Mannova profesorská práce a nadpozemská 'God moving over the face of the waters' od Mobyho...

Přeber si to (1999)

„Mám kamaráda, který začíná podezřele měknout, přepadají ho úzkostné stavy a několikrát selhal. Však ty víš v čem.. Potřebuje odbornou pomoc, nejlépe od neprůbojného psychiatra jako je Crystal..“ DeNiro, nesoucí si nervy v kbelíku a Ramis přivedli smích do žánru, kde pro něho za normálních okolností není místo. „A ten kamarád, to jsem jako já?“ - „Jo, jseš to ty Jelly..“

Taxikář (1976)

Hutný film ze Scorseseho domácího hřiště, kde De Niro opět prokazuje své chameleónství a Shepherd je nedostupný anděl v jeho infernu. Dovedete si představit newyorkský taxík, kde by se na denní a noční směny střídali Paul Kersey a Travis Bickle? Ani by nezapnuli Turbo a zrovna by Vás rozstříleli. Potom by se zeptali, jestli mluvíte k nim..

Casino (1995)

Sharon spouštějící se ve zlatém vědru zaprášeném od koksu do studny plné sraček a u rumpálu židovská továrna na peníze zvaná Sam Rothstein, jakožto hlavní aktér jednoho cílevědomého vzestupu, co skončil pádem do zapomnění. Zapomnění, znamenajícího zůstat naživu.. Pro mě nejlepší Scorseseho film s excelujícím cholerickým skřetem Pescim v roli Nicka Santora, jenž s psacím perem umí opravdu velké věci. Závěrečných pět minut "uklízení stop" při House of the Rising Sun je dech beroucí, stejně tak jako jedna z nejbrutálnějších filmových scén vůbec v podobě slavnostního zahájení baseballové sezóny u jámy v kukuřičném poli. Syrový mafiánský realismus.

Průšvih (1992)

Srdcová záležitost o problémech začínajícího režiséra s naplněním rozpočtu pro připravovaný artový snímek "Bezpodmínečná kapitulace", jehož scénář je opravdu velmi účinným hypnotikem.. Troufám si říct, že nenápadný, ale neuvěřitelně pohodový In the Soup je nejlepším filmem Steva Buscemiho a určitě pro každého fanouška pana Růžového neodkladnou povinností. Jeho hereckému koncertu zdatně sekunduje Seymour Cassel v roli excentrického mecenáše, kterého film až tak moc nezajímá, ale zato entuziasmu má ten lascivní stařík na rozdávání. Soustřeďte se na práci, když vám za dveřmi prozpěvuje italská dvojice vymahačů nájemného svůj na nervy brnkající song.. „Pátek se blíží, jó činže, ta tíží..“

Gauneři (1992)

„Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?“ Reservoir Dogs jsou děláni srdcem Quinte, to jde poznat. Nemá cenu řešit, jestli jsou lepší Gauneři nebo Pulp Fiction, vždycky to totiž skončí hádkou o to, kdo bude pan Černý. Informace pro kinofily: ten oranžový balónek letící za autem údajně nemá žádný skrytý význam..

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

(Quentinova) Legenda o slavném návratu (Travolta) dokázala husarský kousek, neboť spolu s Boormanovým Deliverance dokázala propašovat pod oči filmových akademiků anální znásilnění.. Celou dobu máte správný pocit, že už jste to všechno někde viděli, přesto tu skládačku pokleslého žánru spolknete i s navijákem z Big Kahuna Burgeru. Přiznejte se, kdo napoprvé odhalil představitele Buddy Holly číšníka?

Desperado (1995)

Chango teplý jako chcánky, Rodriguezova dvorní Salma, kopa rozstřílených mrtvol a brilantní trojka Marin, Buscemi, Trejo. Škoda neudržení nastoleného tempa, každopádně to chvílemi vypadá, že si do Mexika odskočil trochu zablbnout John Woo. A pokud někdy zabloudíte v Estados Unidos Mexicanos do nálevního zařízení, pamatujte, že: "The client is always wrong!“