Přání smrti (1974)

Pacifistický architekt hnán pomstou čistí New York od zločinecké špíny. Pálí při tom lépe než Harmonika a ve výběru obětí je zcela politicky korektní. Zaujal Gardenia jako inspektor s věčně plným nosem a závěrečné vigilantní gesto na chicagském letišti.

Mlčení jehňátek (1991)

Hm.., Belveder ve Florencii.. Vy jste ale mazaná liška, doktore Lectere.. Demmeho skvostný manuál pro všechny budoucí tvůrce kriminálních thrillerů. Bon Apetit, Sir Hopkins.

Kontakt (1997)

Volně plynoucí sci-fi s náboženským podtextem vás donutí přemýšlet, jestli tam přeci jen někde v té načernalé dáli něco není.. Kontakt sice nedisponuje délkou světelného roku, přesto si mohly střihačovy nůžky na některých místech mírně zaskotačit. Závěr konfrontující vědu a víru zanechá spoustu otázek a pramálo odpovědí. Zrnění na záznamu je jasné jako facka, ale jaká byla na Veze sledovanost slavnostního zahájení berlínské olympiády?

Zelená míle (1999)

Silný příběh o dobru a zlu v nás, který zajisté rozšíří počet odpůrců trestu smrti a v něm zářící mé oblíbené hvězdy nižší svítivosti Barry Pepper a Sam Rockwell. Kdykoliv teď uslyším Fredovo Cheek to Cheek, vybaví se mi magický obr za mřížemi, který je věčně unavenej jako pes. Darabont je bezesporu držitelem titulu: "Mistr vězeňských dramat dle předlohy Stephena Kinga“.

Forrest Gump (1994)

Zvláštní, ale Forrestu Gumpovi jsem přes jeho nesporné kvality nikdy nepřišel na chuť. Nevím, jaký bonbón si z bonboniéry vyberu, co ale vím je to, že když ji sním celou, tak mi bude zle a nepomůže ani skutečnost, že některé bonbóny jsou máčené v hořké čokoládě. Ten vysoký obsah "rafinovaného" cukru mi prostě nedělá dobře, pane Zemeckis..

Hadí oči (1998)

Hedgehog Eyes.. Kamerové veletoče ani úvodní 12 minutová exhibice s 8 střihy nezakryjí uspěchanost příběhu (přílivová vlna, která se konala / nekonala) a nepřesvědčivý výkon Cage. Jak mu v průběhu snímku doporučil Gary Sinise: „Nedívej se tak lítostivě, to ti moc nesluší.“ Jeden z těch slabších filmů DePalmy, který si nezaslouží nic jiného, než tři hvězdy odřené naškrobeným límečkem Nickyho žluté košile.

Neúplatní (1987)

De Palma a gangsterský film je stejným spojením jako Rolls-Royce a osobní automobil. Přesto zůstává otázkou, jak by to dopadlo, kdyby se v Neúplatných tolik nemixovaly žánry (především omezení samoúčelných komických scén a průpovídek). Zkrátka temno někdy zazáří víc než stylizovaný jas. Je mi líto Briane, ale Scarface a Carlito´s Way jsou v tvé tvorbě o pupek Al Caponeho vpředu..

Zjizvená tvář (1983)

„I always tell the truth. Even when I lie.“ Kubánský balík, vzdělán ulicí a kriminálem, sní svůj vlastní americký sen na hromadě mrtvol. Stačí mu k tomu jen vůle udělat to, co ostatní neudělají, ale všechno jednou skončí, obzvláště pokud neznáte míru.. Na rozdíl od Carlito´s Way kašle De Palma na psychologii postav a nabízí od emocí víceméně odproštěnou přímočarou jízdu drogového bosse začínající vystoupením z Banánové lodi na Floridě a končící nevyhnutelnou krvavou lázní v bazénku (The World is Yours). A ono to díky Al Pacinovi báječně funguje. Toužím si vybavit šatník Tonyho modelem tmavého saka s jemnou linkou a decentně rozmístěnými šmouhami od koksu..

Vítězové a poražení (1999)

Večírky, hérečky, píchání, chlastání, filmování, omdlívání (bolestí), utišující injekce a pokud nejste nucen ukončit kariéru - Neděle je tady a vítěz bere vše! Profík z NFL to holt nemá jednoduché.. Stoneova testosteronová jízda z prostředí amerického fotbalu vás pohltí nezměrnou energii, jenž je tvořena hudbou (za všechny Fat Boy Slim: Right here, right now), ďábelským spádem a hereckými výkony. Al Pacino zkrátka boduje, i kdyby trénoval dívčí tým vybíjené z katolické školy..

Insomnie (2002)

„A good cop can't sleep because he's missing a piece of the puzzle. And a bad cop can't sleep because his conscience won't let him.“ Přestože detektivní eso Will Dormer, či chcete li španělsky Dormir (spát) tu chybějící část skládačky nalezne docela rychle, v bílých nocích aljašského Nightmute není schopen zamhouřit oko. Svědomí? Ano. Špatný policajt? Na to už tak jednoznačnou odpověď Nolanovo tíživé krimi nedává. Co však vím jistě je to, že bych se hodiny vydržel dívat na Al Pacina, jak se převaluje v peřinách a nemůže zabrat. Psychický i fyzický rozklad člověka, který se může zabedňovat v hotelovém pokoji sebe víc, ale před vlastním svědomím se neschová, podává dle očekávání mistrovsky. A teď ho prosím nechte konečně spát.. K pěti hvězdám mi u Insomnie něco chybí, ale neptejte se mě co.