• Krátkometrážní

Syčák Hesher (2010) odpad!

Asi jsem to nějak nepochopil. Film nemá začátek, nebo možná má, ale jak jsem napsal, nepochopil jsem to. Je neslaný nemastný, byl mi nesympatický, absolutně jednoduchý děj, má špatný scénář, je děsně moc nudný a hrozně mi rvalo srdce, že tady hraje někdo, kdo mi byl v (500) Days of Summer až neuvěřitelně blízký (navíc byl zrovna tady naprosto zbytečný). To samé platí o Portmanové, ale tak pro prachy člověk udělá cokoliv.

Captain America: První Avenger (2011)

Tak tohle mne zklamalo na plné čáře! Nečekal jsem, že to bude tolik bez inovací. Joe Johnston film natočil jako klasický jednoduchý ˇpopcorňák", takže by to vůbec nemusel být film o Amerikovi. Hlavně to bylo zbytečně natahované, protože v první hodině se takřka důležitého nic nedělo. No nedá se nic dělat. Neříkám, že to nemělo světlé chvilky, ale očekával jsem něco jiného. Každopádně to utíkalo svižně a titulní postava v Evansově podání byla výborná, charismatická a okamžitě jsem si jí oblíbil.

Mother's Day (2010)

Režisér je patlal, to už ale všichni víme. Gore bylo celkem slušný, ale tak vražedně nudný horor, jsem v životě neviděl. Navíc s totálně debilním koncem. A s tím šíleným tlakem na oběti jak Flipnic píše na mne nijak nepůsobil. To si raději pustím geniální Funny Games, kde ani krev nepotřebují a budu to prožívat i já. Tohle už nikdy.

Strom života (2011)

Jedno z nejčistších děl, které kdy vznikly. Kubrickova Vesmírná Odysea 21. století. Óda na život a symfonie krásy. Meditace. Filosofie. Báseň. Nadčasovost. ______ Terrence Malick po pěti letech od Nového světa natočil své nejdospělejší a nejkontroverznější dílo, které se docení později. Už od první projekce v Cannes se u filmu se rodí protichůdné reakce. Jedni ve Stromu života vidí čirou nudu bez příběhu pro jehovisty, druzí jedno z přelomových děl. Sám jsem ve druhé skupině. A tak abych začal: Od úplného začátku filmu je jasné, jakým směrem se poveze. Objeví se citát z Jóbu „Kdes byl, když jsem zakládal zemi? (…) Když prozpěvovaly spolu hvězdy jitřní, a plésali všickni synové Boží?“, náhle jakýsi obrazec, chvíle ticha (!) a tichým klidným hlasem uslyšíme „Bratr“, „Matka“ s omílající mořskou vodou (Voda se ve filmu objevuje až neuvěřitelně často. Má také svůj význam. Znázorňuje čistotu a nevinnost (děti).) o břeh. Už tato pasáž představuje, že se bude jednat o umění, ještě lépe Pure Cinema. Snímek pak začíná smrtí syna, kde pak Matka dává Bohu otázky „Proč?“, „Co pro tebe znamenáme?“ apod. Bůh jí nedává přímou odpověď, nýbrž celé univerzum (vznik vesmíru / života). Právě v této části se na festivalu v Karlových Varech začalo přiliš mluvit. Lidé si mysleli, že si promítač spletl film a pustil „přírodopisný dokument s dinosaury“ nebo, že je to zbytečná část (Není! Malick měl důvod dát do celku tuto část. Filmový materiál trval 300 hodin a pracovalo se něm cca 30 let). Právě tyto reakce ukazují, jak je nejednoduchá vlastnost sledovat film. ______ Strom života je filosofický film. Pokládá tak silné otázky, které mi jsou blízké, že mi naskakovala husí kůže. Krása přírody tu je vyobrazena ve všem, co vás napadne: stromy, tráva, nebe, budovy, život. Geniální kamera Emmanuela Lubezkého, která krouží „sem a tam“ je čistá a mistrovsky odvedená práce (Oscaři jsou fraška, to už ale ví každý.). Jen tak bych chtěl ještě doplnit v čem je režie Terrence Malicka natolik unikátní. Malick nepoužívá umělé světlo. Vždy jen světlo přírodní. Kvůli dokonalému obrazu je schopen natáčet i brzy ráno. Zkrátka a dobře, Strom života je jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. ______ Analýza 1 od Petra Vacíka a analýza 2, které jsou tak pravdivé, až mi to nahání strach. ______ CSFD hodnocení je k pláči. Proč na toto umělecké dílo koukají mainstreamový diváci a dávají mu jednu či dvě hvězdy nebo odpad? Demence, kterou si Strom života nezaslouží. _____ Na závěr bych si dovolil opsat úryvek z článku z Cinepuru: "Až vášně (a klávesnice) vychladnou, přestěhuje se Strom života do Kroniky filmu, kde mu bude za třicet let věnována celá jedna strana. A bude opěvován stejně, jako jsou dnes oslavovány Malickovy Nebeské dny (1978). Chce to prostě čas. Kubrickovi také netleskali všichni hned po premiéře."

Procitnutí v Garden State (2004)

Pokud to měla být komedie, tak jsem tam našel pouze jednu scénu, která jí připomněla. (pes v čekárně) Romantika mi v tomto filmu taky nesedla (Portman se sem vůbec nehodila). Nesedl mi ani hlavní představitel, který to i zrežíroval. Nejenom, že mi přišel nesympatický a slizký, ale v 92,5% filmu jsem si myslel, že je to homosexuál. Navíc celé je to dost nudné. Jediné pozitivum je soundtrack.

Super 8 (2011)

Zklamání. Začátek byl skvělej (+ ještě pár scén), ale jinak to bylo přeplácané - vztahy mezi rodiči a dětmi, vojáci, mimozemšťan ničící město...a ten americkej konec byl něco! Čekal jsem od Abramse něco na způsob vynikajícího Star Treku, ale místo toho vznikl další E.T. (lepší přirovnání být nemohlo!) 5/10

Sucker Punch (2011)

Snyderovo Inception pro nerdy a sen každého kluka. Je mi jedno, že je to kritizované, je mi jedno, že to nemá bůhvíjaké hodnocení a taky je mi jedno, že si to Snyder natočil pro sebe. Je to vizuální pastva plná šílených střihů, CGI efektů, zpomalených záběrů a režijních vychytávek. Tohle bude (možná) kultovní.

Tenká červená linie (1998)

Terrence Malick a jeho meditativní válečná báseň o smyslu života. Tohle ovšem příznivci tupého vojína Ryana (a podobných patosů) nikdy nepochopí a nenechají si říct, proto tu neustále píší cosi o tří hodinové nudě. Nerozumím jim. Malick je nepochopený genius, který tento titul potvrdil u nadčasového Stromu života.

Voda pro slony (2011)

Mám slabost pro tento žánr, očekával jsem od toho hodně a jsem rád, že to nedopadlo jak s jinými filmy, kde očekávání bylo stejné a potom film nic moc. Krásný film, který mě dostal svým barevným prostředím, pěknou kamerou, výborným soundtrackem Jamese Newtona Howarda a mimo jiné i hlavním triem. (Witherspoon, Waltz (po Landovi jeho nejlepší výkon (týrání slonice Rosie byla nejhnusnější scéna)) a Pattinson, který mě doposud nikdy příliš nepřesvědčil o herectví) Francis Lawrence má na svém kontě další vynikající snímek.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Ukecaná průhledná nuda bez akce (a když už je, je příšerná) s trapnými scénami, nezáživným soundtrackem Hanse Zimmera (pořád dokolečka ty samé tóny) a nevtipným Deppem. Změna režiséra nepotěšila, ba naopak - díky režisérovi Chicaga vznikl nejhorší díl už i tak nepovedené série. Alespoň ten konec nebyl nejhorší...