Návrh (2009)

V záplavě debilních romantických komedií s Jennifer Aniston a Sarah Jessicou Parkerovou působí Návrh zcela svěžím a nekřečovitým dojmem. Já nikdy neměl Sandru Bullock rád, ani fyzicky se mi nelíbila, však teď jakoby dozrála a tentokrát se na ní dalo koukat, ba co víc, líbila se mi. Ryan Reynolds je svým tupým a lehce natvrdlým výrazem pro podobné role dokonale stvořený. Dohromady to oběma klapalo, nebyl to sice žádný ohňostroj, ale občas ta jiskřička taky přeskočila, na konci jsme se hezky dojímali, co víc chtít. No prostě příjemná romantická komedie, která sice težko "zkultovní" do podoby každoročně reprízované stálice, ale mezi současnými soupeři však jasně vyhrává.

Poslední polibek (2006)

Nelze než konstatovat otřepané klišé, že tento film je ze života. Všechny postavy jsou lidské, jednají spontánně, ale pochopitelně a v mnoha okamžicích jsem měl pocit, že jako bych koukal na svůj život. Samozřejmě bez (bohužel?bohudík?) nádherné studentské milenky.

Symptom Pandorum (2009)

Na můj vkus až moc béčkové. Je sice pravda, že podobné vesmírné sci-fi hororové dobrodružství už tu dlouho nebylo a že tento subžánr pro mě byl vždy velice lákavý, jenže až na samotný začátek a konec je Pandorum vlastně jen nepřiznané béčko snažící se o psychologii postav a navození atmosféry nejistoty, přitom nám ale zcela vážně servíruje prsatou badgirl, švarného akčního inženýra, vražedné zrůdy a dialogy z říše Teletubbies. Tak snad příště.

Útěk na Horu čarodějnic (2009)

The Rock sice nehraje o nic líp než svého Arnie, ale je to sympaťák kterému můžete fandit. Na podobné filmy se stejně za herectvím nechodí. Útěk na horu čarodějnic je prachsprostá dětská sci-fi v tom dobrém slova smyslu. Ani jako dospělý jsem se u ní nenudil, jako dítě bych byl asi vyloženě nadšený.

Zábavný park (2009)

Během jediného týdne druhý film s Kristen Stewart, každopádně kvalitativně zcela rozdílný od vygumovaného Nového měsíce. Už jen tím, že Kristenčina hrdinka v Adveturelandu má na sobě v jedné scéně tričko Husker du jí jako postavě dává mnohem větší hloubku a prokreslenost než jakou měla Bella ze Stmívání za celé dva filmy. Jinak jde o poměrně typickou nostalgickou a kultivovanou teenage romanticklou komedii mírně říznutou dramatem, něco ve stylu filmu Ten náš zapadákov. A takové filmy já mám hodně rád.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

První díl se mi upřímně docela líbil. Pattinson měl charisma a Kristen je prostě pěkná a hlavně ten debilní indián byl upozaděnej. Ale dvojku jsem nebyl ani schopnej dokoukat. Naplno vyplavalo na povrch, jak je Bella dementní postava, Pattinsonovo charisma se smrsklo na střídání lesku a průhlednosti a anatomická odpornost jménem Taylor Lautner odhodila háro I tričko a začala za deště postávat v lese. Každopádně jsem se skvěle pobavil při scéně, která nám asi měla zdůvodnit, proč má ta Bella takovou smůlu na chlapy, že od upíra přejde k vlkodlakovi. Je to scéna v kině, kam se Bella vydá s jedním obyčejným klukem I s metrosexuálním indiánem. Během zřejmě extrémě brutálního filmu (dle věku našich hrdinů s ratingem zřejmě PG-13, takže to muselo být fakt megamaso) se totiž člověčí hoch bezmála posere strachy a doslova poblije hrůzou. A takové padavky přece holky nechtějí. Indián se vůbec nebál a ještě rozumí motorkám, je to správnej americkej vlkodlak. Jelikož jsem film nedokoukal, budu ho hodnotit tak, jako by se v poslední třetině výrazně zvedl a přestal být dokonalou ukázkou debility, čili jednu hvězdičku mu upřít nemohu.

Poldové (2010)

Některé dialogy a slovní přestřelky dost připomínají “skutečné” filmy Kevina Smithe, akorát svou přemrštěností a nevypointovaností nakonec dopadnou jako jejich nedomrlé trapné kopie. To samé platí pro Tracyho Morgana, který nakonec jen s odřenýma ušima neporazil Martina Lawrence v boji o nejotravějšího černošského uječeného trapáka. A to jsem si až do teď myslel, že superubožákovi Lawrencovi se nikdo nemůže ani přiblížit, že své kategorii vévodí stejně neohrozitelně, jako Tom Green ve třídě bílých komiků. Jak je vidno, nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Bruce Willis ve své roli zase působí, jak kdyby mu před první klapkou někdo hodně nepříjemně vyhrožoval, protože fyzicky je sice na place, ale duchem zřejmě někde úplně jinde a lépe by jeho roli zahrál každý průměrný plešoun. Komediální talent z Moonlightingu je definitivně pryč. Celý děj a a celé buddy jiskření je naprosto o ničem, hlavní klišé dvojici uřvanej černoch/rozvážnej běloch dokonale strčí do kapsy vedlejší duo svérázných detektivů, kteří by si snad zasloužili svůj spin-off a kteří se víceméně starají o jedinou zábavu. Ano, najdou se vtipné momenty, ale ty, při kterých jsem se za Smithe sám styděl, bohužel převažují.

Normal (2009)

Nedřív jsem obdivoval, jak se Ševčík nezalekl vyššího rozpočtu a a udělal film, který se s tím a s divákem nesere. Je brutální, sprostý, odporný a zároveň hůře stravitelný a nelineární. Ale to se časem vyloženě vymklo z rukou a ze svérázného filmu se stala břečka baz hlavy a paty, která je ve výsledku vlastně téměř o ničem, resp jen o o vrahovi, jak vraždil a pak byl ve vězení. Herecky velké plus, Kňažko by mohl hrát v remaku Mlčení jehňátek - což svým způsobem už s Normalem udělal.

Na hraně temnoty (2010)

Gibsonův comeback se nekoná. Nudný a předvídatelný film zachraňuje postava Wolfa a několik povedených akčních pidiscén. Gibson sice předvádí svůj standard, jeho postava je ovšem nepříjemně vyměklá a až na to, že celkem nemilosrdně mstí svou dceru je to vlastně takový Mirek Dušín, už zbyvalo jen aby se po každé mrtvole pomodlil.

Láska až za hrob (2002)

Zcela typická britská černá komedie se vším co k ní patří, tedy včetně mnohdy nevtipného humoru. Alespoň pro středoevropana. Osobně si tento Britský film budu pamatovat jen kvůli cizincům, kteří v něm vystupují, především tedy skvělý Christopher Walken se svým průkopnickým pohřebákem a neuvěřitelně šukadelická Naomi Watts, kvůli které by Brendu Blethyn opustil, zabil a okradl každý normální chlap a to myslím vážně!