Kupředu levá, kupředu pravá (2006)

Rudí, sympatičtí ale značně pomýlení idealisti versus modří nažehlení, chladní kravaťáci. Velice pěkné panoptikum figurek (sličná slečna, která byla nucena navštěvovat schůze KSČM od útlého dětsví, nebo na druhé straně frajírek, který v perfektním obleku prodává ve vesnické jednotě a kvůli tomu, aby jako politik dobře vypadal, chodí do solárka), některé skoro dada scénky, jako třeba dvě babičky, tančící na komunistickém prvním máji spolu valčík, nebo konzervativec mluvící o postupu v nové pětiletce. Ale i pěkný a dobře vyvážený dokument začíná ztrácet na síle, když režisérka aktéry do něčeho tlačí, jako například z nebe spadlý výstup u pomníků sovětského pilota, nebo rozhovor o shánění hlasů přes maminku - mnohem lepší je, když aktéři mluví a jednají sami. Každopádně jsem rád, že jsem ani do jedné frakce nevstoupil.

Senzační svět (1992)

Originální? Ujeté? Atmosferické? Jistě. Ale také děsivě zmatené a evidentně nízkorozpočtové. Interakce živých lidí a animáků je dost mizerná, kreslená pozadí mlátí do očí a herci nemají co hrát. Snad jen ta Bakshiovsky špinavá braková atmosféra má něco do sebe.

Žid Süss (1940)

Těžké, přetěžké, takový film hodnotit. Ideová stránka je opravdu nechutná a dost prvoplánová - na druhou stranu, film je to natočený opravdu dobře a evidentně ne za malý peníz. Když si ho porovnám po technické stránce s českými konverzačkami té doby, natáčenými výhradně v ateliérech, ve velkých celcích a maximálně s pěti herci v záběru, Žid Suss vychází jako film, který (samozřejmě bez idiotské ideologie) by bez problémů mohl fungovat i v barvě. Detaily, davové scény, pěkné exteriéry - tímhle film docela předběhl svou dobu. Ani herci nejsou vůbec špatní, pokud nepočítáme "romantického rasistu", panákoidního Fabera. Každopádně, Žid Suss je film lživý, překrucující dějiny, ale řemeslně rozhodně nadprůměrný. P.S. Dost zajímavá je postava rabbiho, který Sussovi vyčítá, že v zájmu mamonu přestal být židem a která odmítá knížeti lhát. Divím se, že panu Goebbelsovi nevadila.

Kajínek (2010)

Žádná velká sláva, jak se všude tvrdilo. Dialogy často šustí papírem, postava Tatiany Vilhelmové je zcela na facku a děsivé anachronismy jako mobily, notebooky nebo moderní auta mlátí do očí se silou direktu Muhammada Aliho. Filmu navíc naprosto schází rytmus vyprávění a postavy se tak plácají od ničeho k ničemu. Proč tedy nedám odpad, když jsem na film tak příkrý? Protože úvodní sekvence z roku 1993 je zcela vymazlená, akční scény jsou na české poměry jasný nadprůměr a co se týče kamery, tak F.A. Brabec už po několikáté prokázal, že neumí dění na plátně snímat nudně či špatně. Konstantin Lavroněnko má také jako Kajínek správné temné charisma. Ale jinak opravdu žádná velká sláva.

Počátek (2010)

Přišel jsem do kina. První čtvrthodinu jsem vůbec nestíhal. Pak se teprve začala vylupovat velice zajímavá dumavá věc, schválně matoucí a zajímavě si hrající s klišé (ano, těmi které tu některým lidem vadí). A ještě když se člověk po shlédnutí filmu začal probírat různými fundovanými rozbory.... Prostě a jednoduše, chytré hlavolamy mám rád (např vřele doporučím si hlavní hudební téma o třetinu zrychlit :) ) Ale přeci jen plné hodnocení nedám. Jednak film docela dost dluží Matrixu, druhak některé věci jsou čistě jen na efekt (vybuchující Paříž) a třeťák, akční scény (zvláště úvodní Indie a závěr u zasněžené pevnosti) zatraceně chaotické. Každopádně, po dvou netopýřích průserech si u mne pan režsér Nolan zase jednou zlepšil jméno.

Na kus řeči se zvířaty (2009) (seriál) odpad!

Jako pětiletému by mi to přišlo k popukání. Na mraky zhulenému téže, ale v tomto stavu jsem Zvířata ještě nesledoval. Každopádně nechápu co tahle na koleně vyrobená infantilita dělá v primetimu.

Kašpárek (1980)

Trochu zmatečná, ale zábavná Belmondovka, kterou trochu sráží scénář a přihlouplý vypravěč. Ale scéna s dvojitým podrazem nemá chybu.

Avatar (2009)

Václav Klaus by řekl: Žádné ničení planety jsem neviděl.

Nexus (1994)

Chaotická kravina s děsivými herci,dialogy a triky. Jediné kouzlo, které film pro Čecha může mít, je vidět české herce v sci-fi rolích - Jana Přeučila s Miroslavem Táborským jako zmutované záporáky a Jana Šťastného jako vzbouřeneckého vědce. Každopádně, kdo pochopil smysl a logiku tohohle filmu, nechť se ohlásí.

Pomsta Růžového pantera (1978)

Kdepak, tenhle díl je podle mne nejpovedenější. Konečně příběh nezdržuje, ale popohání, gagy mají správnou kadenci a jeden originálnější než druhý. Plus převleky mají říz. Nebýt pár malých nelogičností co se návštěvy Hongkongu týče, bylo by to za plný počet.