Podraz II (1983)

Hodně neoriginální, ale zato zábavné pokračování s citem pro výpravu a atmosféru. Jenom to navazování/nenavazování je vyřešeno hodně divně.

Deváté srdce (1978)

Ach, škoda přeškoda. K čemu jsou převozníci, kteři vypadají jako upíři, k čemu je dokonalý ples strojových živých mrtvých a efektní rozpadnutí Juraje Kukury a k čemu je výtečný hororový hudební motiv, když to rámuje klasická "veselá česká pohádka". Člověk neudělá chybu, když shlédne povedené úvodní titulky od Evy Švankmajerové, poté si odskočí na oběd a vrátí se teprve, když se potulný student Martin (nesympatický a necharismatický Ondřej Pavelka) vydá společně s dvorním šaškem (František Filipovský ve výborné roli, která má ale zatraceně málo prostoru) za zhypnotizovanou princeznou (která vypadá jako by měla dredy). Tam v podzemním městě začne krásná hororová atmosféra (a onen ples nemrtvé šlechty je asi nejlepší scénou filmu) - ale bohužel i ta je ke konci přerušovaná prostřihy na hereckou společnost , se kterou pohádka začala. Nehledě na to že film se dá vypnout hned po smrti hraběte Aldobrandiniho (a opět - tak zajímavá postava a tak málo prostoru, navíc zhynuvší bez konfrontace s hrdinou). Námět vynikající, bohužel pekelně prohospodařený. Kéž bych se jednou dočkal v českých pohádkách méně "jadrnosti" a více temnoty.

Panna a netvor (1978)

Kdysi dávno jsem to viděl jako malý - a přes často zmiňovanou scénu s kupeckými vozy jsem se nikdy nedostal. Zato teď, ve svých dvaceti letech jsem u téhle temné pohádky (či spíše romantického hororu) pochrochtával blahem. První polovině nemá ve své temnotě chybu a obdoby, bohužel atmosféra se trochu ztrácí, jakmile se poprvé ukáže nepříliš povedená maska Netvora. Ta by mne možná jako malého vyděsila, ale teď na mne působí spíš komicky, jako kdyby někdo vykradl kabinet biologie a ze zde nalezených vycpaných ptáků ušil ochotnický kostým. Kdyby se až do konce neukázal, a kamera by scénu ještě častěji zabírala jeho očima, byl by výsledek maximální. Právě on a lehce kýčovitá snová pasáž jsou důvod, proč jednu hvězdu strhávám. Ovšem pokud se budu ženit, chci Hapkovu hudbu na svatbě. Ne motiv panny jako každý druhý ňouma, doufám, že mě bude hrát k této smutné události motiv Netvora.

Utopenec na útěku (1998)

Příjemně překvapení, žil jsem v tom, že Leslie Nielsen po Bláznivých střelách už nic vtipného nenatočil. Jen se tam nemusela motat ta překombinovaná familijní zápletka. Nebýt jí, bylo by to za čtyři. P.S. Vřele doporučuji český dabing a hlavně při něm vydržet do závěrečných titulků :)

Lekce Faust (1994)

Faust jako muž z davu, hozený do soukolí a nucený hrát, prohrávající jako každý svůj boj s ďáblem a tlakem ostatních. Pane Švankmajere, mám vás rád.

Ambulance (1990)

Sympatické zábavné béčko s několika slušnými a nečekanými nápady. Jenže v až moc lehkém podání. Doufám, že se v blízké době někdo zase chytí legendy o černé sanitce a natočí ještě lepší film, než Ambulanci (která je spíše než horror černá komedie) nebo Kandidáti života a smrti (atmosferičtí ale dost naivní). P.S. Český dabing s Pyškem v hlavní roli se docela povedl.

Kandidáti života a smrti (1979) (TV film)

Film skončil, pod titulky dohrála pěkná titulní skladba, příhodně jménem What is a value of a life . Teď je čas jít hodnotit. Což je těžké jelikož jsem Kandidáty v kinech nezažil, a tak je nemám spojené s nostalgiíí. I tak ale můžu potvrdit, že režisér odvedl velice slušnou práci, stejně tak hudební skladatel. Postupem filmu člověka mrazilo z jakékoliv auta s majáky, stejně tak i uniformované osoby. Problém je ale ve scénáři, který tu slavnou organizaci obchodníků s orgány načrtl jenom velmi letmo a ne zrovna logicky. Moc realistické není ani jak hlavní hrdince hned každý, téměř na potkání její příběh uvěří. No a raději se nebudu zmiňovat ani o závěrečné honičce sanitek, která svojí trapností celý film málem posílá do kopru. Ovšem něco jsem slyšel, že se chystá remake, situovaný do Afriky. Na to budu zvědavý. Atmosféra výtečná, scénář drhnoucí ale bavil jsem se velmi slušně, dvě hoďky utekly jako nic - tři a půl pračky Whirpool

Flash Gordon (1980)

Hloupoučká naivní sci-fi pohádka v kulisách jako ze Studia Rosa, navíc korunovaná tragickým dabingem, kde každý mluví aspoň tři postavy. Nechápu, jak se mohli Queeni, nebo Felliniho výtvarník propůjčit takové konině.

Poslední skaut (1991)

Zábavný film, ale hlavně se na něj nedívejte, když se snažíte přestat kouřit. Já to udělal a veškerá moje předsevzetí vzala za své.

Komando (1985)

No, upřímně je to strašlivá konina, od začátku do konce. Arnold evidentně používá všechny možné cheaty od nesmrtelnosti po full ammo a hlavní záporák nejspíš právě vylezl z Modré ústřice, ale je to tak pitomé a nadsazené, až je to sranda.