Stezky slávy (1957)

Slova jsou zbytečná. Prostě se na tento film podívejte. Vyzdvihl bych famózní ústřední duo George Macready a Kirk Douglas a neuvěřitelně silný závěr filmu. Lepší protiválečný film nikdo dlouho nenatočil. Až do doby FULL METAL JACKET...

Tahle země není pro starý (2007)

Příběh coenovštější než jste si mohli přát - Bronsonovský objev Josh Brolin je ve špatnou chvíli na špatném místě a pak se to veze. Jenže jestli čekáte na tarantinovské momentky a zvraty, máte smůlu, přátelé. Fórky se nekonají, krev teče za zatraceně ponuré atmosféry a úlisný sadista Anton Chigurh ve famózním podání Javiera Bardena si jede po své mrtvolami poseté "highway to hell". Obrácený western, tak by se dala Coenovská apokryfní obžaloba postmoderního světa nazvat. Jenže něco málo jí chybí. Místy nelogická dějová linka? Malá dávka napětí? Předčasně useklý závěr? Nevím, ale na pět hvězdiček to není. FARGO zkrátka nenatočíte každý rok.

Příběh gangstera: Nástup k moci (2007)

Původně jsem byl nalákán na film s tématikou hooligans, ale tato část tvoří maximálně 1/4 filmu. Poté se děj zvrtne úplně jinam... a nutno dodat, že je to možná škoda :-) ale i tak je RISE OF THE FOOTSOLDIER solidní práce - poměrně koherentní a uvěřitelný příběh (natočen podle reálných událostí) ukazuje špinavé anglické podsvětí na základě pohledu Carltona Leache, gangstera pozvolna stoupajícího v žebříčku TOP 10 GANGSTA'S až mezi zločineckou smetánku Essexu. Btw, hodně brutální podívaná, to musím uznat.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Příběh průhledný až směšný, dialogy úmorné a rozpačité, zápletka důvtipná jak Troškovy komedie, ale ruku na srdce, koho tohle zajímá? Rambo byl vždy jen a jen o akční podívané, v níž praskaly kosti, crčela krev a mrtvoly padaly k zemi. A v tomto RAMBO IV exceluje. Dovedně nastříhaný film zakrývá, že Stallone si dávno zpívá o tom, že mu není dvacet let, a jeho John Rambo 4.0 je proklatě blízký tomu samotářskému podivínovi, jehož jsem si zamiloval v mládí u VHS kazet s unifikovaným dabingem. Btw, je fajn, že se opět připomínají zvěrstva, které páchá myanmartská vláda v Barmě.

Království (2007)

Dřívější věčné téma Východ x Západ vystřídala otázka soužití muslimského a euroatlantického světa, na jejíž vlně se veze i Bergovo KRÁLOVSTVÍ. Netradičně pojatý film vychází z jednoduchého námětu, který postupně rozehrává do brilantního závěru, který jakoby z oka vypadl legendárnímu BLACK HAWK DOWN. Ale tenhle film není jen akční řezničina. Naopak, v některých aspektech vypovídá (občas jsem měl pocit, že i nezáměrně) o soužití obou kultur hodně realistickým a od iluzí oproštěným pohledem. Od pěti hvězdiček mě odráží místy nechutné klišé a občasný patos. Jenže samotný závěr je tak dokonalý, že *** by bylo zatraceně málo. Už za ty fantastické reálie Saudské Arábie.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Nenapodobitelná a neopakovatelná šílenost, kterou se bláznivý pošuk z videopůjčovny Quentin Tarantino vyšvihl na hollywoodský piedestal. O PULP FICTION je těžké psát něco nového, protože vše již bylo řečeno. Přesto pár poznámek. Geniální scénář s řadou kultovních hlášek, fantastické výkony všech zůčastněných (vyzdvihnul bych zejména mou milovanou Umu Thurman) nejlepší filmový soundtrack všech dob, úžasná postava Winstona Wolfa, velkolepý comeback Johna Travolty atd. atd. atd. Výjimečně na kvalitě filmu neubírá ani český dabing (Václav Vydra rulez :-)) P.S. Naprostý kult je scénka týkající se hodinek :-)

Spy Game (2001)

Svižný špionážní thriller točený jistou a rychlou Scottovou rukou. Akční sekvence mají potřebný drajv a ani samotná struktura filmu s častými flashbacky není podaná nesrozumitelně. Přesto SPY GAME něco chybí. Možná zdařilejší scénář, větší tah na bránu, napínavější závěr či (podle mě především) lepší obsazení role Toma Bishopa. Pitt nesahá Redfordově brilantnímu agentovi na výslužce ani po kotníky. Přesto musím uznat, že SPY GAME mě zaujal. Některé pasáže byly natočeny přesně podle žánrové kuchařky (zejména školení Muira nepostrádalo šmrnc) a Redfordovi jeho postava jako vystřižená z Forsythových nebo Ludlumových románů sedla jako ulitá. Přesto na čtyři hvězdičky nejdu.

Dexter (2006) (seriál)

Tonight it's the night... Dexterův doktor Jekyll přes den pracuje jako specialista na stopy krve u policie na Floridě, má hezkou přítelkyni, které pomáhá vychovávat její dvě děti a žije život, který byste těžko označili za bůhvíjak vzrušující. Jenže Náš milovaný pan Hyde však tuto zdánlivou pohodu trhá na kusy. Dexter je totiž masový vrah. Ha, co je to za hovadinu,natočit seriál o masovém vrahovi? Jak se můžete vydržet dívat na dílo, kde hlavní hrdina masakruje "nebohé" oběti a jejich ostatky poté hodí do pytle, který skončí na dně Atlantiku? Jenže Dexter je jiný. Je to seriál o hlubinách naší duše, o hledání sebe samotného a zoufalé potřebě nalézt někoho, kdo pochopí, co nás niterně trápí a sžírá. Někdo sjíždí porno, jiný chodí běhat. Dexter zabíjí lidi. Každý z nás holt uvolňuje stres a vnitřní pnutí jinak :-) zvláště druhá série v tomto ohledu exceluje a stává se plnohodnotným pokračováním série 1, po jejímž konci jsem zůstal sedět v křesle pět minut takřka bez hnutí... Btw, detektivní zápletka okořeněná černým a cynickým humorem, kde umírají největší darebáci (Dexter je vybírá podle jednoduchého kritéria - ublížil jsi a vyvázl bez trestu? vítej na mém seznamu) a Dexterova mladší sestra (vývoj její psotavy považuji za nejsilnější motiv celého seriálu) fuckuje s intenzitou černošského rappera na vrcholu tvůrčích sil... tohle má být moderní soap opera? No, Dextera své matce zřejmě v devět večer na Nově nepustíte. Jenže možná je to ztracená škoda. Tak svěží a energií i napětím nabitý seriál v současnosti těžko najdete. Cynický Dr. House? Pche! Já mám jiného favorita!

Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny (2007) (TV film)

Takhle zprznit šanci, kterou každý režisér nedostane, je trestuhodné. Věčná škoda, že Sedláčkův dokument ani zdaleka nedosahuje kvalit PAPÍROVÉHO ATENTÁTU od Radima Procházky a Petra Fischera (ex BBC). Chybí mu především ústřední niť, tempo je neuvěřitelně rozhárané, archivní záběry o ničem nevypovídají a Zeman vypadá víceméně jako postarší strejda, který se v jednu chvíli válí po trávě, chvíli na to se zálibně kochá výhledem na milovaný kraj a vzápětí zachraňuje rejska. Ze Sedláčka až zoufale vyzařuje nedostatek schopnosti reagovat na Zemanova (mnohdy podnětná) slova, působí naprosto nepřipraveně a jeho časté rádobymoudré několikasekundové mlčení vyznívá hodně trpce. Věčná škoda, že odkaz nesmírně zajímavé postavy české politické scény byl doslova zprzněn neschopností režiséra zpracovat téma poutavě. Až si za dvacet let budu chtít připomnět Miloše Zemana, raději než po Sedláčkově díle sáhnu po České sodě. Návrat idiota nikdy nezklame :-)

Air Force One (1997)

Air Force One vystihuje pět P: Petersen, prezident, patriotismus, patos a pitomost. Naivní "follow your president" snímek držící pravidla žánru, ale zoufale konvenční a předvídatelný. Sračkové béčko z 80. let se Stevenem Seagalem v hlavní roli a la PŘEPADENÍ V PACIFIKU je poctivější než tahle trapná groteska. Mockrát jsem si říkal, že větší hovadinu už scénárista vymyslet nemohl a následující záběr mě utvrdil o opaku. Možná to Petersen myslel stejně jako Paul Verhoveen s HVĚDZNOU PĚCHOTOU, tedy maximální nadsázka a satira jako hrom. Ale sám tomu nevěřím.