• Pohádka

Divoké historky (2014)

Sice, jak už to tak u povídkových filmů bývá, trochu nevyrovnané, ale za historku o dvou řidičích a především pak historku svatební jít pod čtyři hvězdy prostě nemůžu. Španělská/latinskoamerická produkce mě úplně nebere, ale tohle?

Kocour v botách (2011)

Bájné legendy, sny o bohatství a úděl psance. Brilantně namíchaná esence westernového dobrodružství a pohádkové hravosti. Kocour v botách je postava, která si vlastní film rozhodně zasloužila, a dopadlo to až překvapivě dobře. Příběh o přátelství, zradě i pomstě, který na rozdíl od posledního „Shreka“ ani na chvíli nenudí.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

„Zlatovláska“ meets „Piráti z Karibiku“ meets „Hvězdný prach“ meets „Desperado“? Zajímavé, ale dost rozpolcené. A pro dětské publikum nevhodné (což mi nevadí). Cina s Dolanským super, na Stránského „harém“ se zase hezky dívalo. Princezna, princ a kníže na ránu. Stopáž o 15-20 minut delší, než bylo třeba. Snaha o něco jiného se cení, ale nestačí to.

Warcraft: První střet (2016)

Dvě slova: chci pokračování. Guilty pleasure a jedno z mála fantasy dobrodružství, které se alespoň vzdáleně přibližuje těm z dílny Petera Jacksona. Zároveň jde asi o nejpovedenější herní adaptaci všech dob. Až na Fimmela a dejme tomu Patton nic moc herecké výkony, možná až moc CGI. Ale zase na druhou stranu je to Blizzard, takže vlastně v pořádku, ne?

Nejkrásnější hádanka (2008)

Hrozně akční pohádka, ve které se pořád něco děje. Děj sice překombinovaný, ale minimálně první hodinu velmi zábavný. Sympatický Dolanský, hezká princezna a lokace alá „Princezna ze mlejna“. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, zaokrouhlím nahoru. Na českou pohádku každopádně dost slušné a stojím si za tím, že Troška tenhle žánr umí (nebo uměl).

Marťan (2015)

Kdybych to nevěděl, určitě bych netipoval, že tohle natočil Ridley Scott. Na první pohled spielbergovina jak vyšitá. Odlehčený vesmírný mix „Zachraňte vojína Ryana“ a „Trosečníka“. Chybí už jen Tom Hanks a hudba Johna Williamse.

Purpurový vrch (2015)

Vizuálně podmanivá, ponurá pohádka řízlá gotickým hororem, skoro jako od Tima Burtona. Pro mě příjemné překvapení, i když jsem původně dost váhal, jestli má cenu si „Purpurový vrch“ pouštět. A konečně zase film, ve kterém jsem spokojen s výkonem hlavních ženských postav. Chastain jsem si oblíbil a i Wasikowska je tady hodně dobrá.

Birdman (2014)

Takové to vypočítavé, do sebe zahleděné a navrch nudné „umění“. Krom kamery a opravdu zábavné scény, kdy se Keatonovi zasekne venku ve dveřích během premiéry župan a on se musí jen ve slipech dostat zpátky do divadla, nic moc zajímavého. Závěr možná trochu zbytečně nechává vše na divákovi, aby si to vyložil po svém. A Emma Stone je příšerná.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Zmrtvýchvstání prožívám každé ráno, když se mi podaří nějakým zázrakem dostat z postele, takže o tom něco vím. Ve filmu je spousta památných scén, které diváka paralyzují (grizzly, pohřbení zaživa, nocleh v těle vykuchaného koně, závěrečné dokonání pomsty). A kdo by to byl před několika lety řekl, že ten romantický holobrádek s klukovským úsměvem z Titanicu bude jednou dostávat takovéto démonické role. Pro Lea tentokrát už jasná oscarovka, na to dám krk.