Temný rytíř povstal (2012)

Tenhle film by potřeboval rozšířenou verzi víc, než kterýkoliv jiný. Má 160 minut a stejně nestihne všechno odvyprávět a hlavně v první třetině dost zmateně skáče jak nakopnutá kočka. Bane není Joker a člověk mu ne vdycky úplně věří toho ultimátního záporáka. I tak je ale velmi důstojným soupeřem. Jinak je ve všech ohledech parádní. Přesto ale mírné zklamání.

Amazing Spider-Man (2012)

Tohle je přesně ten případ, kdy mi 5 stupňů hodnocení nestačí. Opravdu tomu nechci dát stejné 3 hvězdy jako jedničce. Garfield a Stone jsou asi tak o míli sympatičtější dvojka než Maguire a Dunst. Což je rozhodně největší plus. Celé to bylo koukatelnější, vtipnější a vůbec samotný origin a první polovina jsou podány zábavněji než v Raimiho prvním filmu. Romantické scény mě paradoxně bavily víc než akční, které jsou "jen ok". Na to, ale že to má 137 minut je dost uspěchané. Není vůbec čas na nějaké přehnané rozvíjení. Peter se strašně rychle srovná se svými nabytými schopnostmi, sbalí Gwen Stacy, během okamžiku se vyrovná se smrtí svého strýce a ještě stihne Connorsovi poradit s jeho výzkumem. Mimochodem motivace Lizarda je tak zoufale prostoduchá a hrozně sráží jinak docela slibného záporáka. Dost mě navíc iritovalo, že scény ty parádní 1st person scény (a nejenom ony) z trailerů tady jsou tak ve 2-3 vteřinových průstřizích a šmitec. Rozhodně žádné přeskakování mezi mrakodrapy. Solidní řemeslo, ale člověk zkrátka čeká víc než to. Ps: Scéna s jeřábníkama vás pošle do kolen.

Prometheus (2012)

I přes nesporné Scottovy kvality a technickou preciznost všech jeho filmů mi už ty jeho ideje a předělávky lezou pěkně na nervy. Stejně jako u Robina Hooda, tak i zdejší synopse zněla původně naprosto skvěle (kdo by nechtěl těch milionech adaptací vidět hodného šerifa a svinského Robina?). Jenže místo vysněného prequelu Vetřelce jsem dostal jen smysl nedávají a rádoby filisoficky povznášející hovadinu. Vizuální orgie s přehledem přebíjí nesmyslné chování postav (jsou i jiné směry kudy se běžet než jenom rovně nebo "hele chlapi, musíte spáchat sebevraždu jinak je Země v řiti". "Ok, tak my jdeme na to." jako vážně?) a hromada dalších kravin. Nejsem si jist, jestli by člověk s dírou v břiše dokázal běhat, skákat a slaňovat.

Avengers (2012)

Zatraceně silné 4*. K té páté, ale přece jen něco chybí. První půlka se nese v duchu sólových marvelovek, ovšem na trochu vyšší úrovni. Závěrečná monstrózní akce v New Yorku ale nakopne do extrémních otáček a člověk žasne, jak je tenhle snímek vstuktu nádherně vyvážený. Žádná postava tu není navíc. Ani žádná nemá nějak víc prostoru než ty ostatní, i když Hulk a Iron man se logicky cpou dopředu. Obrovským plusem k dobru je ale celkem slušná dávka humoru. Nejen z úst Tonyho Starka a rukou Hulka, ale především si Joss Whedon utahuje a shazuje snad všechna možná superhrdinská klišé (Hulkova interupce Lokiho monologu je opravdu božská).

Bitevní loď (2012)

Peter Berg tady Bayovi natrhává řiť v docela slušném měřítku. Akce je stejně šílená, ale daleko přehlednější a lépe vygradovaná než v TF. A ano, taky je tu onen nezbytný element šíleného patosu, klišé a postavy jsou jedna šablona vedle druhý. Když ale vyletí do povětří první loď, člověk se začne tetelit blahem. Co by mě ale fakt nenapadlo, že se tvůrcům povede zadaptovat i klasickou stolní situaci A3 - mimo, B5 - mimo, C6 - zásah a to opravdu vtipným způsobem (ona vůbec první polovina je vtípky celkem prošpikovaná). Pevně doufám, že film uspějě a že za 2 roky dostanem dvojku. Na plátně si to rozdává jedna lodička proti čtyřem a stejně se dějí opravdu monumentání věci. Co potom, kdyby se zapojila celá flotila.

Hněv Titánů (2012)

Řecká mytologie zase jednou dostala pořádně přes dršku. To, co zvládl Belerofontés, Théseus a částečně Odysseus za celou svoji kariéru, tady Perseus zmákne za hoďku a půl a ještě přihodí jednoho Titána a nějaký bohy jako bonus. Akce je opět solidní. Triky jsou opět výborné. Dialogy jsou opět ... vlastně opět nejsou a scénář je opět k smíchu. Těch opět je nějak moc najednou. Opět se jedná o totální popcornový výplach, při kterém vás bude sebemenší zapojení mozku sakramentsky bolet. Kdo čekal něco víc, je přinejmenším naivní. …. S odstupem času musím říct, že jsem Hněv docenil. Po 7 letech nebyl v kinech žádný kvalitní snímek z řecké mytologie. A i když je to totální spatlanina, pořád je to řemeslně precizní a našlapaná akční jízda.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Co naplat, že předloha byla dřív než všechny Star Wars, Avatar, Matrix a já nevim co všechno se jím prý inspirovalo. Výsledek není nic víc než spatlanina a ani jedna v převzatých scén se nemůže rovnat těm, co už plátno spatřily (aréna - epizoda II, ztvárnění mimozemšťanů - Avatar, jeden spasitel, co všecho zachrání - Matrix). Scénář je plný slepých uliček (nebo spíš roz(nedo)dělaných) a nedovolí vám, aby jste se s příběhem patřičně sžili. Když už to začíná vypadat slibně, tak přijde zase nějaký obrat nebo zratka a oči míří v sloup. Herci, ač se snaží, jen tupě odříkávají repliky a nějakých emocí by se člověk nedořezal. Žánrová klišé jsou tady vynesena do extrémů, že se člověk skoro chytá za hlavu. To to nešlo shodit nějakou suchou hláškou (v celým filmu jsou mimochodem 2-3 vtípky) nebo se nad ně alespoň krapet povznést? Abych jen nekritizoval, tak ústřední dvojka je sympatická, byť nějaké to jiskření sem tam taky postrádal. Za řemeslné kvality si to nezaslouží úplně odstřelit, ale ani ty triky nebyly kdovíjak úchvatné na film za 250 mega. Mám chuť tomu napálit 2 hvězdy, ale ta třetí se mi tam furt nějak cpe. Člověk se nenudil, celkově to bylo celkem zábavné a stojí to za shlédnutí. I když za ty peníze za 3D, které mimochodem není kdovjak úchvatné, to možná ani nestojí. Čímž vřele děkuji ČSFD za projekci :-).

Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty (2010)

Po Oscarech jsem měl ještě 2 hodiny než vyrazim do práce a zrovna dávali tohle. Nemůžu tomu uvěřit, ale po té probděné noci sem to zvládl dokoukat do konce. Ale nestálo to za to.

Past (1996)

Naprosto fantastický thriller. Bratři Wachowští vytěžili z asi tak 3 interiérů, 3 hlavních a asi 5 vedlejších herců naprosté maximum. Úžasně strhující snímek s parádní réžií, scénářem a hudbou. Druhá polovina je vygradovaná až na půdu, kdy člověk prostě nevydechne až do úplného konce. Oba sequely Matrixu strčí hravě do kapsy. Plný qalt.

Hlas Česko Slovenska (2012) (pořad)

Hodnotit zatim nebudu. A asi k tomu ani nedojde, jelikož sem byl zhnusem už při druhé řadě (tehdy ještě výhradně český) superstar. Co by to se mnou udělalo teď těžko říct.