X-Men: První třída (2011)

Matthew Vaughn vrátil slavné sérii zašlý lesk. I když mám rád jak Wolverina, tak Poslední vzdor, tohle je opravdu jiný kalibr. Vaughn do nás láduje jednu parádní scénu za druhou. Ať už se jedná o akční nebo klidné pasáže, člověk vydechne až při odchodu z kina. Hlavně postupné stupňování a vyhrocování rozdílných názorů mezi Charlesem a Ericem je parádní. A speicálně bych vyzdvihnul famózní využití jediného povoleného slova fuck :-). Krapet nám haprujou digitální triky ale jinak film vypadá 2x dražší než ve skutečnosti byl. Zároveň je celkem nabouraná časová kontinuita, ale čert (resp. Azazel) to vem. Tohle je jsaný kandidát na film léta.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Nečekal bych, že ze série, kterou jsem dřív nesnášel kvůli její neuvěřitelně vlezlé rádoby coolovosti, se vyvine něco, co bude držet laťku akčního žánru. Včetně všech jeho provařených klišé. Prostředí část je poměrně rozvleklá, ale úvod a nabouchaný finále (jak se říká "Když se kácí les, lítaj třísky", v tomto případě auta a odnese to i nějaká budova) je něco, co člověka v době digitálních nechutností zahřeje na duši :-). Ps: 10.6.2012 Zpětně mě šokuje jak byl rok 2011 v kině tak zoufale slabý a kdyby mi tenkrát někdo řekl, že Rychle a zběsile 5 bude druhý nejlepší film, co ten rok v kině uvidím, tak ho navleču do svěrací kazajky.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Pirátskou sérii mám hodně rád. I ta ukecaná trojka byla fajn. Navíc dvojka a trojka měly jedny z nejvíc nadupanějších a kulervoucích trailerů, co sem kdy viděl. Je fakt, že tohle je ničím neurážející, ale oproti předešlým dílům bych tohle definoval jako ..... nejspíš "vyblitý odvar" to je celkem vystihující (a to i jak po trailerové i výsledné filmové stránce). Počet výstřelů z děl, pokud jsem dobře počítal = 0, počet výstřelů z pušek / pistolí asi tak 10, žádná námořní bitva, žádná pořádná akční scéna, jen na začátek podprůměrná honička, někde uprostřed zajímavá scéna s mořskými vílami a následný výbuch majáku asi v tak 2vteřinovém záběru (to není žádný spoiler). A to je jako vše? Oživlá lana místo krakena? WTF?! Johny Depp, Penelope Cruz a Geoffrey Rush. Ti jsou to jediné, co tenhle film táhne kupředu. Pokaždé je na scéně minimálně jeden z nich a člověk přece jen nedostane šanci aby film prozíval. Ian McShane těžce nevýrazný a nevyužitý. Davy Jones ho válcuje na všech frontách. Jerry Bruckheimer začíná senilnět. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Kráčí ve šlépějích loňského Prince z Persie. Bylo to fajn, ale film za 200 milióonů by takhle vypadat neměl.

Sucker Punch (2011)

Jestliže jsem u Světové invaze napsal, že to byl výplach, tak co je potom tohle ? Nejspíš tsunami. Sexy slečny v podvazcích porcujou velkýma bouchačkama zombie nácky, nasraný roboty, katanou krájí na kousky draky a obří samuraje s rotačním kulometem. To prostě nemohlo dopadnout špatně. SPOILER: Mám pocit, že Snyder udělal lobotomii mě a ne hlavní hrdince. KONEC SPOILERU. O to víc mě přeqapilo, že se to celé bere hrozně vážně a Snyder ke konci přeřadí na ještě vážnější notu a cpe vám do hlavy nějaké hluboké poselství a snaží se navázat na depresivní náladou, kterou má člověk po shlédnutí Se7m. Ale na rozdíl od Watchmenů nemá odkud čerpat a dostaví se nežádoucí WTF efekt. Proč to prostě nemohlo dopadnout v rámci zaběhnutých klišé? A co se týče "Snydera klipaře" je to sice parádní řemeslo a celkem sem si vrněl, ale dalo by se z toho vymáčknout víc.

Columbo - Columbo v přestrojení (1994) (epizoda)

Mám rád tyhle netradiční díly. Je to příjemné nabourání stereotypu. No jen schválně: Columbo se zbraní v ruce, půlku dílu není v baloňáku, třeba před kostelem v mafiánským ohozu jak Al Pacino a do toho hraje skoro hudba z Kmotra (jeden z nejlepších momentů Columba vůbec :-), vrah odhalen až na konci, už už téměř zveřejněné jeho křestní jméno a do toho největší počet mrtvol z celýho seriálu.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Malý otravný děti do hollywoodských fláků ku*va nepaří! Kdy už to někdo pochopí?! Jsou jenom na přesdržku! Musel sem to ze sebe dostat. Jinak průměrná ničím neurážející sci-fi, avšak s mizerným finále.

Světová invaze (2011)

Výplach. Asi tak by se dal tenhle film nejvýztižněji popsat. Náborový film do americké armády jako prase. Pokud se ale přestanete soustředit na americké vlajky a na to, že se vám film snaží vmáčknout slzu do oka, umíráním neuvěřitelně hlubokých postav, a tlačí při tom na pilu až to hezké není, tak vás čeká pěkně třeskutá a hlasitá jízda. Chtělo by to dvojnásobný rozpočet a míň debilní scénář. Aspoň o krapet míň.

TRON: Legacy 3D (2010)

Podivná spatlanina s odzbrojujícím vizuálem, hudbou a zvukem, ze kterého se člověk posadí na prdel. Vidět to v Imaxu, tak asi úžasem poslintám sedačku (stejně jako při pohledu na Olivii Wilde :-). Dějově se však jedná o zmatený slepenec scén, které vyplňují mezery mezi akcí a vedou odnikud nikam. Digitální Jeff Bridges vypadá spíše jako z nějakého nedodělaného animáku, než jako z mega drahého filmu co jde 2 roky po Benjaminu Buttonovi a rok po Avataru, a ten pravý pro zněmu hraje, jako kdyby se každou chvíli měl unudit k smrti.

83. Annual Academy Awards (2011) (pořad)

Poněkud slabší ročník, co se týče televizní show. Od Franca a Hathaway sem čekal mnohem víc. Nemastná, neslaná dvojice vždy přikráčela a řekla "Nyní přijde ten a ten a uvede tu a tu kategorii" a to bylo vše. Scénky a monology, které pronášely hvězdy téměř před každou kategorií byly absolutně vytrženy z kontextu a skoro pořád sem si myslel, "proč to tak cpou, vždyť to stím vůbec nesouvisí". Co se však týče udělených cen, tak sem nad míru spokojen. Kromě absence Inception v kategorii střih a Nolana v režii, což považuji za největší ignoranci a definitivní důkaz o senilnosti 95% akademie.

Výplata (2003)

Už sem doufal, že tam Woo tu holubici nedá. A když už sem si řikal, že tam fakt nebude, tak ji tam nakonec přece jen procpal. A to takovým stylem, že sem se za břicho popadal. To byla asi nejdůležitější myšlenka jakou sem chtěl sdělit. Jinak co se samotnýho filmu týče, tak bych o něj, nebýt doporučení, asi ani nezavadil. A to by byla velká škoda. V hollywoodské epizodě Wooova portfolia je to vedle Tváří v tvář jeho nejlepší kousek.