Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Zatím spokojenost. Už se mi začínalo stýskat. Trochu mi tam chybí Kochanská - patřím k těm, kterým se 7. a 8. série líbila a hlavně je škoda, že se tam neobjevil Holly.

Soumrak mrtvých (2004)

Pro mne zatím nejlepší zombie řezačka všech dob. Není potřeba diváka neustále strašit. Scénka, kdy řežou zombíka do rytmu Queenů, patří k mým nejoblíbenějším vůbec.

Bitevní loď (2012)

Dávám filmu kladné body za efekty. Vše ostatní si divák může domyslet a také si to zákonitě domyslí, tedy pokud už viděl alespoň jednu takovouto reklamu na americkou armádu a nebojácnost. Kombinace ukrutného hrdinství, trapných hlášek, drsných řečí a samozřejmě důchodci pochodující ve formaci armageddon potápějí i to jediné, co by mohlo držet tento film nad vodou. Více jak dvě hodiny nudy by se daly zkrátit na bojové scény a vůbec by to nevadilo. Vše ostatní je stokrát použitá vata. I když se film zaobírá útokem mimozemšťanů, tak přesto by to chtělo se alespoň minimálně držet reality - smyk s lodí je možná efektivní, ale v tu chvíli mě napadlo, co by asi vydrželo spíš - zda upevnění kotvy k lodi nebo ten kamínek, o který by se měla zachytit. Nicméně kotva se shodou okolností zachytila o masivní skálu na mořském dně, neutrhla sebe ani kus lodi a tak mohlo dojít k pěknému smyku. Při něm se ale hlavní hrdina pohybuje v původním směru (dopovídajíc trapnou větu o tom, že "dnes ještě ne...") a tak když netrefí zábradlí, ocitne se ve vteřině mimo loď, zatímco si veteráni na lodi lámou ruce a nohy - opět ne? Zvláštní... PS: Nerad bych, aby mé zmínky o starších osobách ve filmu budily dojem neúcty ke stáří - naopak - já bych je nezesměšňoval v akčních scénách, ani bych je nenutil říkat, s dalekohledem v třesoucích se rukách, ty nejdrsnější věty.

Total Recall (2012)

Vždy je lepší si nejdříve přečíst zdejší pesimistické "recenze" a až potom začít sledovat. Často přijde příjemné překvapení. U tohoto filmu jsem moc nečekal, ale z tupého sci-fi béčka se vyklubal zajímavý akčňák. Hlavní role obsazeny na výbornou - obzvláště upíří osazenstvo (Nighy a Beckinsale) se mi zalíbilo. Zpracování skutečně velkolepé a zajímavé. Jako němý by tento film asi dosáhl vyššího hodnocení, taky překvapení je tam poskrovnu, ale co se dá dělat.

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Toto je další ze zástupců romantických filmů, které jsem dokoukal s chutí a to je třeba ocenit. O romantice s nadhledem, vtipně, ale přesto téměř vědecky. Podle té scény v kině (asi 36.minuta) víte, jak se na takové filmy dívá zhruba polovina zdejších návštěvníků. Dokonalý komentář Vladimíra Čecha to ale stále drží v dostatečné vzdálenosti od klasických romantických slátanin a mimo to se tam najde ještě minimálně jeden překrásný důvod, proč tento film sledovat.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Tři hvězdy a všechny patří Megan Fox. Ten zbytek je podprůměr. Za zmínku stojí ještě hudba a občasný pokus o vtip. Nebýt toho tupého závěru (nic proti efektům, bitka byla dobrá, jen to zakončení samotné mne zklamalo), dal bych snad i čtyry hvězdy. Ale co půvabná Megan nažene, to zase odporná, nesympatická Amanda strhne.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Navážu na hodnocení od Djkoma - ten potenciál v hrstce lidí přežívající v izolaci a neznámém prostředí antické lodi byl dokonale promrhán. Už ten první díl se blížil spíše reality-show než Hvězdné bráně, jak jsme na ni zvyklí. Pár příkladů za všechno: už při vstupu na loď se náš doktůrek Rush projevuje jako psychopat, když s úsměvem sleduje, jak se lidé řítí bránou a na druhém konci padají na zem a zraňují se. A když se vám hlavní postava zprotiví hned na začátku, pak je těžké si takový seriál oblíbit. Tím tahle blbost ale bohužel nekončí - přišly další chvilky - jako když se Rush provolal za velitele a i když si to všichni mohli ověřit, tak se radši budou hádat dál. Pro další pitomost ani nemusím opouštět úvodní díl - jistá nesympatická Asiatka považuje za prioritu ustanovení válečného soudu, když se v této strašlivé situaci, kdy ani nevědí kolik mají jídla, vody, vzduchu, zajímá především o to, zda jeden poručík nebyl před zničením planety ve vazbě. To už jsem se neudržel a asi měsíc mi trvalo než jsem pustil další díl. Opravdu Vyvolení hadr. Namísto klasického řešení technických a jiných obtíží tu jsou spory, hádky, těhotenství a utváření skupinek podle toho, kdo se s kým zrovna baví. Abych to shrnul - U Hvězdných bran platí to, že každá inovace je jen k horšímu - odpovídá tomu i počet dílů - zatím co stará dobrá pětihvězdičková SG-1 měla deset řad, tak Atlantida už jen pět a na tohle už se nikdo nemohl dívat po dvou ubohých řadách. Pokud bych to hodnotil jen v rámci těchto třech seriálů, pak by toto za promrhanou příležitost a zneužití dobrého jména dostalo maximálně odpad, ale celkově znám i horší, takže...2* ;-)

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Mám drobné dilema, zda snížit hodnocení nebo ne. Kult to bude a už jím zůstane, ale s postupem času se mi přestávala líbit ta linie příběhu v duchu: "americká armáda je nejlepší na světě - co říkám na světě - v celém vesmíru, pouze oni mohou zachránit svět, pouze oni mají pravdu a jen oni jsou vzorem šlechetnosti a statečnosti". To je první a nejzásadnější chyba, která mi čím dál více leze na nervy. Ta druhá se týká Antiků - udělali z nich nejmocnější tvory, úžasné bytosti a přidali jim takové schopnosti, že se všem ostatním o nich může jen zdát, jenže když už se konečně v seriálu některý objeví tak buďto nic dělat nesmí nebo se ho do dalšího dílu zbaví. Až příliš často se opakuje ten motiv: to nesmíme, s tím vám nepomůžeme nebo - musím odejít, mějte se tu hezky. Naštěstí ten "zbytek" zůstává takový, jaký si ho pamatuji už od svého dětství - zajímavý, propracovaný, zábavný seriál. Je znát, že se na něm podíleli i myslící lidé a tak nejde jen o tupou akci nebo lacinou komedii. Nanejvýš v pár dílech o zmíněnou nazelenalost mozků a přehnaný patriotizmus, ale s tím se dá srovnat. Velká výhoda je vyrovnanost sérií - díly se většinou neopakují a když odejde Jack a dorazí za něj výrazně horší a o dost méně zábavná náhrada, objeví se zase Vala - má nejoblíbenější postava celého seriálu.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Opět mám problém s hodnocením. Když se vyhnu srovnávání s SG-1, tak bude hodnocení velmi dobré. Když se mi ale začne vnucovat porovnávání mezi postavami Johnova a Jackova týmu, tak jsou Atlanťané rozdrceni jako malá děcka. Sheppard je pak oproti Jackovi pouze rádoby vtipný a rádoby akční. Carterová či Daniel mají oproti Rodneymu něco víc než jen tu jeho genialitu. Teal'c svým jediným 'vskutku' setře veškeré herecké snažení toho odredovaného drsňáka a Teylny rádobydramatické pohledy mi po pár epizodách byly k smíchu a uronil jsem slzičku za Valu a její půvab. Mnoho dialogů je tak předvídatelných a tuctových, mnoho scén jak vystřižených z béčkových akčních trháků. Vadila mi také hloupost a naivita, která někdy bila do očí, někdy jen odporovala zvykům z SG 1. Jeden drobný příklad za všechny - už poněkolikáté akční scéna, ve které hrdinům dochází potřebná energie (což je vlastně náplní všech 4 řad) a na to Rodney: "Abych to zkrátil ... Máme zapnutých spoustu systémů, které nepotřebujeme a které nám užírají spousty energie." || A Tayla dostane skvostný nápad: "A nemůžeš je vypnout?" || Rodney: "Počkat! Možná jo.." || Soundtrack (nepočítaje úvodní znělku) nevýrazný. Na závěr tedy - hodnocení SG 1 > 5*; SG A > 2*; ale jako samostatný seriál je to stále nadprůměr > 3*

Balada z hadrů (1960) (divadelní záznam)

Pravda - hra jako taková mne zas tolik (např. oproti Těžké Barboře) nezaujala, ale ani to nemůže ubrat byť jedinou hvězdičku z mého hodnocení. Těžko se mi hodnotí hra jako celek, protože jakmile přijdou na jeviště pánové Werich a Horníček, tak jde všechno a všichni ostatní stranou. Před podobné záznamy bych také dal varování, že po shlédnutí se mohou objevit deprese jednak z toho, jak vypadá satira a zábava dnes a jednak z toho, že se od vzniku hry nic nezměnilo. Nejen píseň "Hej pane králi" sedí na dnešní dobu, jako něco na hrnec.