K-19: Stroj na smrt

• SK název

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

U žádného jiného filmu se mi tolik na rty nedralo trošku zprofanované slovo "hrdina". U tohohle filmu to přišlo úplně samo. Je to jediné možné vyjádření zásluh vojáků, kteří se zasloužili o opravu reaktoru směřujícího k nekontrolovatelné štěpné reakci. Je to film o "slavné" ponoce, ale ta tady nehraje hlavní roli na jakou jsme z filmů o ponorkách zvyklí. V té je tu kapitán a jeho posádka. Harrison Ford se zhostil své role výborně a na režijním přístupu Kathryn Bigelow je znát, že se na tenhle film připravovala velmi pečlivě. Je moc dobře, že tohle téma někdo natočil a asi je dobře, že se svými finančními možnostmi američané. Myslím, že tenhle americký pohled na situaci v roce 1961 je o to zajímavější.(7.5.2003)

Moc pomalé, příliš patetické, ale řemeslně velmi dobře odvedená práce. Hudba je šílená, stejně jako ruský přízvuk herců. Jen lehce nadprůměrné drama, které znevažuje dovětek na hřbitově.(20.11.2002)

Že Kathryn Bigelow umí, to vím už od doby, kdy jsem viděl její STRANGE DAYS. První dvě třetiny K-19 jsou vynikající, mají spád, ukazují bordel v sovětské armádě. Scéna opravy reaktoru je děsivá a působivá. Poslední třetina však ztrácí hodně ze svého tempa, je příliš patetická a uslzená. Přesto jde celkově o dobrý film. Výtky ohledně nudy absolutně nechápu. Viděl bych to tak na tři a půl *.(15.2.2003)

Žen, které obohatily filmovou tvorbu kvalitními díly, je poskrovnu. Ano, mé drahé genderem posedlé feministické obludky, je tomu tak samozřejmě proto, že vás patriarchát již celé věky utlačuje;) Ale o tom se teď a tady bavit nebudeme, řeč totiž bude jen o té jedné ze světlých výjimek a jejím, ač nukleárním žárem rozpáleném, mrazivém (jen okrajově politickém) thrilleru. Paní režisérka dokázala navodit atmosféru honby za plánem, ve které je nějaká bezpečnost jen trapnou podružnou otázkou a následně stejně zručně ukázala, že ve skutečném světě je máloco černobílé a ještě k tomu vzdala čest všem těm mužům tam hluboko v chladné temnotě oceánu, kteří věděli co je třeba a kašlali na to, jestli z nich budou hrdinové, kterými se stali. 80%(2.4.2007)

Po nepříliš lichotivých kritikách mě tenhle film příjemně překvapil. Navíc jsem nedávno viděl i dokument o tom, jak to tehdy s K-19 skutečně bylo a tento film se od pravdy vpodstatě neodlišoval. Slušnou úroveň jen trochu srážejí herecké výkony, které v tomto složení mohly být přece jen na vyšší úrovni. Nejlépe dle mého názoru zahrál svou roli Peter Sarsgaard, i když ani on se nevyvaroval mírného přehrávání. Jinak mě na samotném příběhu zaujalo hlavně věkové složení posádky - připadalo mi to, že velká část těch námořníků sotva vyšla ze školy...(3.8.2004)

Čekal jsem nudný film podle pravdy, která byla skrývána 28 let, ale dostal jsem mnohem více. Výborně stupnované dramatické scény s dobrou hudbou. Slušná režie a výborní herci v hlavních rolích Harrison Ford a Liam Neeson. Chvílemi mě překvapovalo pár věcí překvapovalo na to, že je to natočené podle skutečnosti. Nevím proč, ale od té chvíle co Vadin začne brečet před reaktorem mi bylo jasné, že to bude on kdo nakonec všechny zachrání. Zvláštní, že i život je atkto ironický :). také je zde ukázána síla Sovětského svazu a psychika komunistických přisluhovačů.(25.12.2004)

Je přeci poněkud zvláštní sledovat Americký film o Rusech. Asi tak jako koukat na Evropského Nepřítele před branami bez Rusů. K-19: Stroj na smrt je ale opravdu pravdivý příběh, na který se nádherně kouká. Na filmy o ponorkách se může koukat kdykoliv, protože ať koukám na Das Boot z druhé světové války, nebo právě na K-devatenáctku, nevidím v tom zase tak veliký rozdíl. Podstatné samozřejmě je, že v těchto filmech vzniká určité citové napětí, až možná vydírání..psychický tlaky, a celkově rozhodně ne příliš příjemný pohled na svět v plechovce pod vodou. Co je hlavní, že se na to dá koukat, a že napětí neustává, protože v tomhle případě ani nemůže, v ponorce je klaustrofobicky dusno a člověk jako já bych s tím vším měl asi hodně velké problémy. Škoda jen, že Das Boot je jenom jedna. I když je K-19 hodně dojemný příběh o odvaze a bůhví čeho ještě, nedokázal jsem se u toho udržet na plno jako právě u té německé.(21.7.2008)

Scénář: Christopher Kyle .. Ze začátku jsem si nebyl jistý, jestli chce režisérka Kathryn Bigelow jen zesměšnit tehdejší sovětskou armádu v její marné snaze vyrovnat se USA nebo vystavět dobové hrdinské drama. Dlouho to nasvědčovalo, že se odehraje varianta první, ale nestalo se tak. Film je, bez nějakých extra velkých klišé, slušnou poctou oddaným a statečným lidem/vojákům. Neoslní sice v hereckých výkonech, ale zručná režie a povedená atmosféra tvoří pozornosti hodný snímek.(20.4.2006)

Kathryn Bigelow mám rád od dob Bodu zlomu,al efakt si poradila velmi dobře i s tímto poměrně vážným tématem a dokonalé ukázce o tom co znamená slovo "obětovat se".(5.7.2006)

Skvostné při vší naivitě. Miluju ponorkářské filmy a tenhle má všechno důležité, drama, atmosféru, charismatického kapitána (vlastně dva) s roztomile neruskou výslovností... Má také hromadu patosu, který aplikován na obyvatele SSSR, soudružství a stranu získává zcela nový (trochu sarkastický) rozměr a tak nějak potvrzuje, že aby západní tvůrce pochopil východní mentalitu, musí si ji zcela přizpůsobit té své. Ale to je pro mě jen další pozitivní stránka příjemného spektáklu, který má všechny atributy kvalitní podvodní podívané. To comrades!(28.10.2003)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $35,168,966Tržby Celosvetovo $65,716,126/65%/(8.6.2005)

Tohle se opravdu povedlo a vůbec jsem to nečekala ..(22.5.2008)

Z filmů o ponorkách zrovna neskáču radostí 5 kilometrů do vzduchu, ale když se povede, tak proč ne. K-19 má pár opravdu silných momentů, které stojí minimálně za zhlédnutí v televizi, ovšem je to hrozně patetické a občas tam jsou vyloženě klišoidní scény. Dovětkem s důchodcema na hřbitově to podle mě pohřbili. Ford dobrý, Neeson dobrý a vedlejší role jsou nesympatické.(22.10.2006)

rozpočet : $100 million tržby celosvetovo : $65,716,126(19.12.2006)

Soundtrack Klaus Badelt: 1. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor I. Fear - Largo ,2. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor II. Fate - Adagio ,3. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor III. War - Allegro ,4. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor IV. Soul - Misterioso ,5. Home ,6. Heroes ,7. Journey ,8. Capt. Alexi Vostrikov ,9. Missile Launch - The Rescue ,10. Reactor - Selections From "Voices Of Light" ,11. Reunion(7.5.2011)

„Budete v mojom hlásení.“ – „A vy v mojom.“ Chladný, zbytočne dlhý... ale stále nie zlý. Kathryn Bigelowová je zručná americká režisérka drsných trilerov (MODRÁ OCEĽ, BOD ZLOMU), ktorá sa rozhodla inšpirovať skutočnými ruskými udalosťami, s pomocou produkujúceho herca Harrisona Forda (POBREŽIE MOSKYTOV, UTEČENEC) zohnala stomiliónový rozpočet a nakrútila odťažitú snímku z odnože ponorkových filmov (napr. Wolfgangova PONORKA či KARMÍNOVÝ PRÍLIV Tonyho Scotta). K-19: STROJ NA SMRŤ je rovnako zručne nakrútený dramatický triler, ako stereotypná stávka na žánrovú istotu so zábavnými „ruskými“ výkonmi Forda a Liama Neesona (SCHINDLEROV ZOZNAM, ROB ROY). Obaja rozohrávajú takú zaujímavú šachovú partiu, až ňou zatieňujú zvyšok - samozrejme čisto chlapskej - osádky (nájdete Petra Sarsgaarda?).(18.12.2004)

Na nudu si v případě tohoto filmu nemůžu stěžovat. Už jen pohled na Forda a Neesona s pokusem o ruský přízvuk by mělo vystačit na celý film. Jinak je K-19 velmi zručně natočená připomínka chvíle, kdy málem vypukla 3. sv. válka - samozřejmě bez toho, aby se o tom do dnes nějak pořádně vědělo. Škoda, že z toho byl nakonec tak ohromný propadák.(22.3.2003)

Tenhle film se mi líbil opravdu hodně a nechápu tu špatnou kritiku, jakou prý všude získal. Dramata, která píše sám život jsou vždycky mnohem zajímavější a toto je Drama s velkým D. Některé detaily jsou naprosto ochromující (například ochranné obleky, doktor atp) a to tím víc, že to ti lidé skutečně zažili. A nejhorší na tom všem je, že to Rusáci ututlali, že se o jejich hrdinství nedozvěděla ani rodina, že jejich smrt svedli nejspíš na nějakou jimi zaviněnou nehodu. Smrt lidí, kterým by měly být stavěny sochy, a ne těm pigotům z Kremlu. Je tu krásně ukázán přístup vlády, kdy nejde o to, jestli je něco připraveno, ale jestli to veřejnost (v tomto případě zahraničí) očekává. Kdy každý fláká, co na oko dělá na stodeset procent. Herci možná úplně nesedli, Harrison Ford nebo Liam Neeson nejsou zrovna ruský typy, ale to ani Tim Curry nebo Sam Neill (v Honu na ponorku). Vizuální stránka filmu je dostatečně pochmurná a depresivní, aby jen prohlubovala atmosféru zmaru a krachu, jakou celý film doslova přetéká. Formě se nedá nic vytknout, střih je rychlý, ale přehledný, akce je dramatická a reálná, postavy nejsou jen dráčci ve větru. Navíc oceňuju opravdu přesné držení se faktů jakož i zatím nejrealističtěji zobrazenou nemoc z ozáření, jakou jsem ve filmu viděl. Snad tu jen trochu ubírá ten patetický závěr, ale pravda je, že tohle je jeden z mála filmů, kde mi to ani moc nevadilo.(1.12.2005)

Kathryn Bigelow si mě získala Bodem zlomu a K-19 se moje obliba k ní ještě zvětšila. Velice silné drama o sovětských vojácích a jejich kapitánovi, kteří se dostali do přímého kontaktu s radiací a přesto sváděli jeden z nejtěžších bojů studené války. Naprosto dokonalé vyobrazení situace v tehdejším SSSR, kde nazáleželo na člověku, ale na tom aby se nikdo nic nedozvěděl. Dvojice Ford-Neeson zahráli pěkně a skvěle se doplňují. Poctivý film, u kterého dvě hodiny utečou jako voda, mohu jen doporučit......(24.3.2008)

,,TADY JE KAPITÁN. NAŠE SITUACE JE ZOUFALÁ...“ /// Rok 1961 a jaderná ponorka K-19, který se již brzy začne říkat ,,Hirošima“, vyráží ukázat sílu námořnictva SSSR. Celkem solidní vystižení stavu technický úrovně a ideovýho myšlení v SSSR. Film, kterej dokumentuje prekérky jedný ponorky, je plnej chlapskýho sebeobětování, cti, a samozřejmě, že se nevyhne hrdinskýmu patosu či citovýmu vydírání. Ale nemyslím, že zrovna to by ho mělo nějak srážet. V paměti rozhodně dlouho zůstane scéna, ve který se bojuje se zahřátým reaktorem. Bohužel asi jen ona. A protože jsem určitě viděl Ponorku víckrát než Kathryn, tak to u mě na 4* prostě nestačí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Filmy podle skutečnejch událostí prostě žeru! (Zvlášť ty vod Kathryn Bigelow). 2.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(16.8.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13