Ranma 1/2 - Season 1 (1989) (série)

Nostalgia overload! Tak na tento komentár som sa chystal dlho... Náš príbeh sa začína cca v roku 199X, ešte pred tým ako na Slovensko zavítal Pokémon či Digimon a privedol anime širokým masám. Malý chlapec Adam pravidelne do zblbnutia pozeráva animované rozprávky na nemecky hovoriacich staniciach typu ORF, RTL atď. Ide o seriály ako napríklad Calimero alebo Ružový panter Raz však natrafil na niečo úplne z iného súdka. Niečo čo bolo ako z ďalšieho sveta. Netradičné spracovanie, príbehy o ktorých sa mu ani neprisnilo, tie farby, tvary, animácia. Proste nebol to už Maťko a Kubko. Bol to Detektív Conan, Sailor Moon a v neposlednom rade Ranma 1/2 moje prvé anime vôbec. K tomuto seriálu ma viaže nehorázne nostalgické puto. Prvú epizódu, čo som videl bola úplne tá prvá. Samozrejme som nevedel, do čoho idem. Videl som ukážku a pomyslel som si:"Fíha, nejaký chlapec, smiešna panda, malé prasiatko, nejaké červenovlasé dievča. OK. Možno sa budu spolu hrať, zabávať a možno dokonca zažijú aj nejaké dobrodružstvo." Holy fucking shit !!! Ani som len netušil, že existuje niečo také ako nahota vo filmoch a nieto ešte v rozprávkach! A pritom som bol tam a videl som... Medzi Rockos modernes leben a Simpsonovcami asi o 14:00 bolo v telke niečo takéto. Mind-blown ! Hneď v prvej epizóde som videl Ranmu ako sa premenil na dievča a obnažoval na všetky strany. Taktiež nahú Akane, potom ako sa stretli v kúpelke s Ranmou-chalanom aj Ranmou-babou a dala mu facku. Obaja pri oboch situáciach samozrejme v Adamovom/Evinom rúchu. Bolo to pre mňa tak nehorázne, až som sa bál, že či to vôbec smiem pozerať. Každopádne ma to riadne namotalo a odvtedy som sa snažil nevynechať ani jeden diel. Aj keď príbehu som moc nechápal. vždy som sa tešil na akciu, súboje, ninjovské či bojové triky, mohutnú dávku slapstick humoru a tiež, že uvidím holú Akane (moja prvá animovaná láska, v neskorších epizódach keď mala už kratšie vlasy mi neprišla taká krásna), Nabiki alebo Shampoo alebo aj Ranmu-dievča. Zvrátené... Ja viem. Veď Ranma je vlasne chalan, keď je však baba tak sa nehanbí a z radosťou sa odhlauje. Možno práve to ju robilo sexi. Spomenul som, že postavy majú tak 16 rokov? Nuž čo, tento seriál sa rozhodne nebral ani nachvíľu vážne, o čom svedčia aj postavy ako P-chan, Genma. A to som na tom žral. Skvelá zábava prestiedaná s akčnými scénami, ktorá mi pomohla dospieť, a preto na tento seriál nikdy nezabudnem. Aj dnes si rád znova pozriem nejaký ten diel. Takto má vyzerať seriál pre deti. Way to go, Japan!

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Zbožňujem tento film! Už ako malý ma na ňom fascinovalo spracovanie a tiež fakt, koľko klasických animovaných postavičiek tu vystupovalo. Každý si tu kto ako dieťa pozeral nadčasové rozprávky ako Looney Tunes alebo Donalda či Goofyho si tu príde na svoje. Vtedy mi to ešte neprišlo také bizardné ale vidieť postavy od Disneyho, Universalu, WB či Paramountu v jednom filme je podľa mňa dosť mindblowing. Je to skvele obsadené, skvele napísané, zaujímavý noárový detektívny príbeh a priam to celé srší humorom. A tým nemyslím len humor zameraný čisto deťom. Veľa narážok je učených priamo dospelým a ako hollywoodsky film určený deťom, musím uznať, Roger Rabbit je dosť dosť odvážný. Dobrá zábava pre celú rodinu(?) Nakoniec by som len odporučil aby ste pozerali originálnu verziu. Nehovorím, že slovenský a český dabing je úplne nafigu ale príde mi, že hromadu vtipov tlmočníci vôbec akoby sa ani nesnažili preložiť a iba na miesto fóru pripísali nejakú zbytočnú repliku. Slová ako "kreslouni" mi aj tak znejú dosť retardovane.

Magical Mystery Tour (1967) (TV film)

Bizardné ako sa na Chrobákov a šedesáta léta patrí. Muzikál so skvelou atmosférou, hudbou, uleteným "dejom" a ideálnou stopážou, pri ktorom sa nemáte kedy nudiť. Za ten krátky čas na vás toho toľko hodia, že ... že je s vás mrož. Išiel by som na takú Magical Mystery Tour.

Legenda o Mulan (1998)

Najobľúbenejší animovaný film môjho otca.

Hrob světlušek (1988)

No sakra. Toto je akurát tak na dobrú depku. Áno, až tak pôsobivé! Išiel som do toho s relatívne otvorenou hlavou síce už len podľa názvu mi bolo jasné, že druhý Totoro sa nekoná. Ale toto?! Toto som od animovaného filmu od Gibliho fakt nečakal. No čo vám poviem, úplne ma to dostalo. Slzy boli nakrajíčku. Nie je to sranda pozerať, ale rozhodne je to emocianálny zážitok, ktorý za to stojí. Vau. Neviem či som videl nejaký film až takto dojemný...

Smotánka (1996) (pořad) odpad!

Toto ešte stále chodí v bedni??? Kto toto stále pozerá?! Kto!? (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Veď dokonca aj moja babka nenávidí Smotánku. Keby som si mal vybrať tak namiesto tohoto mi pustite nejakú random telenovelu. Tam ide aspoň o voľačo.

Příběhy tatranských štítů (2011) (seriál)

Kvalita, na ktorú sme zvyknutí u Barabáša. Zaujímavejšie by sa to už asi o kopcoch nedalo. Nejaký ten materiál + nejaké vrcholy by som ale nechal v strižni. Budiš 4*. Cinematik 2012

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Jeden z naj animovaných filmov, ktoré som kedy videl. Farebné, hravé, nápadiné + pripíšte tam kvantum ďalších random superlatívov. Proste neni o čom. Dnešný Disney alebo Dreamworks by sa mohli priučiť. Top Cinematiku 2012.

Práskač (1962)

Ťažký film. Sakra ťažký film. Neúnosne zapletený dej s hromadou postáv, kde ten zabil toho, ten má na hintoho nejakú špinu, onen zas podrazil toho prvého a tak ďalej. Dosť ťažko sa to sledovalo, a to aj z titulkami. A ešte k tomu príbeh pôsobil tak temne a vážne, iba s minimom čo i len úsmevných situácií alebo nejakej romantiky, čo by všetko trochu zľahčilo situáciu. Nehovorím, že nič také tu neni, ale ľahko sa to stratí v takom mori pochmúrnosti. Hmmmm... Z tohoto čo som tu napísal, by sa možno zdalo, že sa mi film nepáčil, čo by však nebola pravda. Belmondo a spol hrajú ako odušu, plus kamera, strih a všetko ostatné technického charakteru je špičkové. Tým chcem povedať, že je sa na čo pozerať. Čo by som jasne vytkol je tá prekombinovanosť. Ale aj tak by som si tento film rád pozrel ešte raz, aby mi to celé dalo zmysel na 100%. Potom možno dám aj vyššie hodnotenie. Je to niečo také ako keď pozeráte Poirota do druhýkrát. Niekedy je to lepšie ako poprvé, pretože už viete kto je vrah a pozorne sledujete jeho správanie a tiež ďalšie detaily, ktoré ste si minule nevšimli. Cinematik 2000 and fucking 12