Bitevní loď (2012)

Tento sci-fi kousek se drží scenáristické klasiky, která vůbec neriskuje nic, co by mohlo ovlivnit celkový dojem z letního trháku. Příběh má jednoduchou dějovou linku, sice lehce předvídatelnou, ale zato pěkně svižnou a film díky tomu nenudí. Najdeme v něm pár nelogických kroků, ale účelem filmu není být dalším dílem Colomba. Trailer sliboval film, v němž v každém záběru bude Rihanna a nebo sympaťák Liam Neeson, skutečnost je ale taková, že tyto dva herci hrají spíše druhé housle. Nicméně Rihanna je krásná (přesvědčivá) v každém záběru a role jí opravdu sedla a Neeson pěkně brání svoji hereckou pověst a tento film mu neuškodil (ale taky nepřidal výjimečnosti – spíše přidal pár dolarů navíc od fanoušků). Hlavní slovo dostal Taylor Kitsch - svoji roli zvládl a vykřesal z ní, co se dalo. Další překvapení (pro mě) byl Tadanobu Asano, neuvěřitelně sympatický chlapík. Zbytek hereckého obsazení pěkně doplňoval a osvěžoval celý děj filmu. Překvapila mě hlavní myšlenka filmu. Tvůrci zde vzdávají hold Pearl Harboru a zároveň „odpouští“ japonskému lidu to, co provedl 7. prosince 1941. Těžko se hledá pro toto gesto správné pojmenování. Ale byla to pro mě velmi překvapující část filmu. Pokud si chcete v kině odpočinout, zavzpomínat na „Bayův fetiš“ a užít si pár záběrů Riri v uniformě (a jiné blockbusterové bonusy), film doporučuji. Ale rozhodně nečekejte film, který by oplýval přílišnou hloubkou. Spíše naopak, učaruje svojí lehkostí a svižností.

Hunger Games (2012)

„Do třetice všechno skvělé“ – Hunger Games Znáte ten pocit, když přijdete do kina na „zaručeně“ kvalitní horor, ale odcházíte zcela zklamáni tím, že se z hororu vyklubala spíše komedie? Tak já jsem zažil něco podobného, ale naprosto opačně v kladném slova smyslu. Režisér Garry Ross natočil svůj třetí film a ten se rozhodně povedl. Hunger Games je film, který rozhodně není jen obyčejným blockbusterem začínající letní sezóny, na který byste jen tak zapomněli. Už jen kvůli krásné Jennifer Lawrence (hraje svoji roli velmi dobře) a přesvědčivému Joshovi Hutchersonovi. Ostatní herecké obsazení je také kvalitní (Tucci či Harrelson), ale ústřední dvojice prostě vládne plátnu, a to je největší plus tohoto filmu. Hlavní hrdinové si padli do noty, nikdo nepřehrává a žádný nekazí celkový dojem dvojice. Co jsem já v tomto filmu viděl? Inspiraci u velmi kvalitních filmů. Možná budu odvážný, ale úvodní atmosféra by si „mohla tykat“ s některými scénami z filmu Schindlerův seznam. Ano, až tak… Obsahuje záběry, které jsou pro klasiku od Spielberga velmi typické: držení se nevinných obětí za ruce, detaily na bezcitné dozorce a konečně i depresivní hudba (soundtrack patří mezi ty lepší). To vše prostě funguje. Úvod vás vtáhl a Hunger Games se posunuly do dalšího „levelu“. Po klasickém seznámení s „realitou“ a po lehkém nastínění, jak to bude dál, přichází „survival“ část. Viděli jste film Apocalypto od Mela Gibsona? Tak čekejte lehčí formu bez krve, ale zato s větším atmosférickým účinkem. Film je svižný, a to je jeho velká výhoda. Určitě se naleznou slabiny filmu jako například občasná polevující atmosféra či „kýčovité“ jednání, ale jako celek si scénář a režisér počínají nadprůměrně. Ve filmu najdete i „poslání“. Režisér dokázal lidem naservírovat boj za svobodu a odvahu v zajímavém balení, v takovém, které vás nenutí přemýšlet „proč“. Je to správné, tak to dělejme všichni a neřešme to, co si o tom řekne společnost. A to v některých filmech chybí. A je tu konec, konec, který je jako od Shakespeara (Romeo a Julie), ale v lepším a zábavnějším provedení.

Mistrovský plán (2011)

Je dobré vědět, že Alda pořád hraje…. Jen by to chtělo lepší film pro tuhle legendu. Film nebyl špatný, jen by to chtělo více akce!

Ocelová pěst (2011)

Rodinný film, takže nečekejte nášup drsných scén. Spíše čekejte sentimentální nátlak v podaní dvou lidí a jednoho robota, který jako „žije“ :D. Já osobně ale nenašel ve filmu nic, co by mne nějak uchvátilo. Film je dobře odvedená práce po všech stránkách. Možná proto se zdá být nadprůměrný, protože je to něco, co se už tak moc dnes netočí. Ale pod dobrým obalem se skrývá slabší scénář…

Noc hrůzy (2011)

Na tohle jsem se těšil a první polovina filmu mne hodně bavila. Vyloženě jsem si ji užíval. Ale další polovina filmu byla o něco více slabší. Tento film je v podstatě „pohádka s hororovým klišé“ ale když už píšete 800 komentář… tak z tohoto filmu bych měl větší nadšení při psaní první stovky komentářů. Ale doporučuji, film Vám neublíží!!!

Apollo 18 (2011)

Mohl to být hodně dobrý horor. Konec ale zcela zazdil jakoukoliv možnost navázat na nějaké inteligentní pokračování a celý film poslal do průměrných vod…

Táta na plný úvazek (2004)

Zajímavý film, který vybočuje z běžného komerčního výběru rodinných filmů.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Čekal jsem to lepší, Sherlock už není tou inteligentní postavou ale spíše jen loutkou, která má vydělat spoustu peněz. Bez nápadu, bez vtipu, bez dobrodružného náboje prvního dílu. Moriarty je hodně slabý záporák. Jediný, kdo byl celého film snesitelný byl J.Law. Takže druhý díl je jen velká splácanina, která donutila Roberta D. hrát něco, co možná ani tak moc nemohl zahrát... Než vidět znovu tohle, raději si pustím znovu první díl.