• Pohádka

Legenda o Vánocích (2007)

"Rodiče i s tvou několikaměsíční sestřičkou utonuli pod ledem." Tak a teď pojďme rozjet vánoční příběh o Santovi. Tohle teda ani ne. Mně ty severské filmy vůbec neoslovují, jsou tak chladné jako jejich zimy. A to, že nějaká postava mluví o tom, jak se najednou změnila a jaké má city, ještě neznamená, že je film emotivní. Chjo. Ne, ne, škoda.

Polární expres (2004)

Nemám ráda tenhle typ animace; jsem ochotná být z toho nadšená u Gluma, ale ne u vánoční pohádky. Postavy mají nepřirozené detaily jako řasy, vlasy a jejich pohyby jsou podivně rozvlněné. Ale i když odhlédnu od vizuální stránky, musím říct, že příběh je naprosto pitomý. První polovina filmu je podivný akčňák a druhá polovina se pak snaží dohnat škatulku "pohádka" sladkostí a poučením. Štěstí je, že před Vánocemi je na navození atmosféry potřeba jen málo, stačí zacinkat rolničkami. Co bylo moc hezké, byla úvodní písnička.

Ruby Sparks (2012)

Nápad okopírovaný podle Stranger Than Fiction, akorát nevtipný, nedomyšlený. Hlavní hrdina velmi nesympatický, Ruby naštěstí skvělá. Ve výsledku průměr.

Rachel se vdává (2008)

Námět dobrý, herecké výkony výborné, Anne naprosto skvělá. Škoda, že je to tak rozvleklé a je tam tolik hluchých míst. Pravděpodobně to mělo mít svůj účel, stejně jako občasná kamera á la homevideo, ale u mě to teda nefungovalo.

Dunkerk (2017)

Díky hudbě naprosto uchvacující, napínavé, živé. Je to asi první válečný film, kde není žádná milostná linka, žádný vztah s někým "zvenčí", a přesto to od začátku do konce ani na chvíli nenudí. Ale právě proto to také za mě nemá na plný počet. Není tam vztah k žádné postavě, nic tak osobního, aby se na to dalo upnout. Jde asi především o to, aby vyzněla ta událost jako taková, se všemi účastníky, bez americké limonády. To se povedlo, ale už nemám potřebu dívat se na to znova. Už vím, jak to bylo, všechno jsem viděla a není tam nic, co bych si chtěla připomenout. Bohužel tam pro mě nebyl žádný pořádný klaďas, se kterým bych to chtěla znova prožít.

Lovci pokladů (2004)

Šifra mistra Leonarda o dva roky dřív, akorát s horšími herci, horším scénářem a celkově horším příběhem. Tady se prostě zase někdo žene jenom za pokladem.

Zachraňte pana Bankse (2013)

Moji oblíbení herci to nezachránili. Je to rozvleklé, přehnané, povrchní. K žádné z postav jsem necítila sympatie, bylo to stále jen takové přehrávané tlachání.

Last Night (2010)

Všichni naprosto bez chemie. Eva je mi nesympatická svou prvoplánovou svůdností, Keira se hodí spíš na suché Britky od Jane Austenové, oba chlapi bez emocí, Guillaume možná o fous lepší, ale Sam čiší emocemi asi jako toustovač. Dialogy neustále jen o tom, jestli spolu hupsnou do postele nebo ne, což tu nechemičnost ještě umocňuje. Námět skvělý, ale provedení teda za mě nuda.