Transport (1996)

Neobjektivní hodnocení dávám proto, že tento film pro mě v dětství představoval asi nejděsivější podívanou, v níž vystupují dinosauři. Dnes už je to úsměvné, ale přesto mi některé postavy utkvěly v paměti dodnes. Céčko, které si nehraje na nic víc. 60%

Temné patro (2008)

Riski možná dvakrát viděl Silent Hill a okoukal si pár hororových postupů. Ale ve chvíli, kdy na plátno nakráčí partička namíchnutých lordíků, je jasné, že rejža zapomněl mozek doma na nočním stolku. Pak už je to klasika - postavy s naprosto jasnou typologií, kdy snadno odhadneme, která natáhne brka příště, naprostá ignorace motivů a nablblé dialogy. A přitom se to celé tváří jako vážný horor i poté, co hlídač nejdřív zapomene svoji pistoli v místnosti s vyšinutým magorem, a následně vezme hasičák a ve snaze švihnout potvoru po palici praští osobu, kterou zachraňoval. No jo, kočka se okotila, kráva se otelila, žralok se ožral... :-) 20% PS: Ve srovnání s tímhle paskvilem působí dobře i jiný - značně ujetější videofilm od metalové kapely - Cradle of Fear.

Marijka nevěrnice (1934)

Nijak oslnivý start českého nezávislého filmu, ale obsahuje hlášku, která mi přešla do krve: "To je robota s babami!" 40%

Jak jsem se stal psem (2006) odpad!

Po trojici mých oblíbených variací chundelatého psa s postavou Wilbyho Danielse je tohle už jen mrtvý dozvuk kdysi existující komediální zábavičky... 0%

Základní instinkt (1992)

Verhoevenova dekonstrukce detektivky a drásává Goldsmithova hudba si to rozdaly, a byla z toho šukačka století. 85%

Nadaný žák (1998)

Velice slušný scénář čerpající z povedené Kingovy předlohy dal Singerovi velmi spolehlivý stavební kámen. Pečlivě zvolení herci, jimž vévodí bezkonkurenční Ian McKellen, jsou zase nutností, aby scénář správně ožil. Poslední a nejdůležitější část skládačky je forma, kterou Singer neopominul a přesně věděl, jak vygradovat scénu pomocí narůstajících zvukových asynchronů a agresivního střihu. Nejlépe je to vidět na absolutně dokonalé scéně, při níž Todd nutí bývalého gestapáka pochodovat. Reálný horor děsivé minulosti i poukázání na tiché vody, za nimiž se skrývá sadistický charakter, jsou nakonec tím hlavním, co tento snímek žánrově začleňuje. Všemi směry vynikající film. 85%

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Je paradoxem, že z doby ledové se stal dobrý animák až tehdy, kdy do něj Saldana s Thurmeierem zakomponovali tunu klišoidních prvků a odkazů na jiná filmová díla. Trojka je suverénně nejzábavnější díl, který čerpá jak z atraktivního tématu alias Cesta do středu Země stříknutá Ztraceným světem. Sid, který mi dva předchozí díly byl akorát otravný, mě zde konečně bavil svým asertivním rodičovským přístupem (Hey! These are MY kids!). Miniskeče retardovaných vačic jsou také o poznání lepší než minule. Co však hlavní postavy bezpečně zastiňuje, je perfektní postava hláškujícího Bucka. Jeho britský přízvuk a maniakální chování se tak stává hlavním kořením třetího dílu. I akční pasáže jsou tentokrát mnohem propracovanější, jak po technické stránce (konečně mě i v animáku zaujaly "jízdy" kamer, střihové přechody nebo třeba jen šikovné makrodetaily), tak z hlediska mnohých asociací (bitvička pterodaktylů zvukově na způsob bitvy o Británii) nebo naprosto okatých narážek na žánrová klišé (masožravá květina s dvěma dráty). O zbytek už se postará množství vizuálních gagů. Samozřejmě nesmí chybět ani Scrat, který má tentokrát důstojnou sokyni, jež rozhodně reflektuje krásu a vypočítavost ženského principu. I z této strany se tentokrát valí mnoho odkazů i jemných audiovizuálních prvků (a tango vážně stálo za to). Doba ledová mě tedy konečně bavila. 75%

Doba ledová 2: Obleva (2006)

O třídu horší než jednička. Námět byl sice slušný a honba veverky za nažkou je jako vždy nápaditá, ale samotná příběhová linie se topí v samoúčelnosti a z nudy ji občas vytrhávají jen muzikálové prvky (Berkeleyho supi ale pobavili). Nové postavy moc nepotěšily, Ellie je k smrti otravná. 40%

Doba ledová (2002)

Lehce nadprůměrné, ničím nevyčnívající dobrodružství s oživujícím motivem veverky, která se s dalšími díly stala symbolem doby ledové (a také základním hybatelem událostí - pořád něco praská). Sid je nechutně okopírovaný oslík ze Shreka a jediný pořádný sympaťák je Diego, i když mě vždycky iritují predátoři, kteří ignorují svůj žaludek. 60%