Kostka 0 (2004)

Nebýt jednookého Jaxe a jeho hlášek ("S lidmi, jako jste vy, by byl svět odolný vůči demokracii.") by byla Kostka 0 stejná příšernost jako dvojka. Je paradoxem, že jediné pasáže, které mají atmosféru, se odehrávají právě mimo kostku. 40%

Mlha (2007)

Musíme si přiznat, že Darabont už nikdy nenatočí druhý Shawshank ani druhou Zelenou míli, a přechod tématu k hororu musel zákonitě znamenat pár nevyhnutelných komplikací. Mlha není děsivá, zato je však napínavá, atmosférická, scenáristicky zručná a velmi, velmi dobře natočená (kamera je místy až bravurní). I když broučkové patří určitě k nejslabším článkům filmu, bílá tma a nezřetelná monstra v ní skrytá dokáží udržet napjatou laťku v každém okamžiku, zatímco uvnitř supermarketu probíhá psychologické drama. Silné postavy, i když některé z nich špatně vyprofilované, tak táhnou interiérní sekvence, kde nejsou hlavním problémem monstra v mlze, ale fanatická pánbíčkářka, která postupně vygumovává mozky všem uvězněným lidem. Závěr je ironií, která potěší všechny odpůrce klišé. 75%

Náš vůdce (2008)

Kdybych měl hodnotit pouze nápad a scénář, určitě bych pět hvězdiček nedal, byť jsou oba vysoce nadprůměrné. Pátou hvězdičku si film získal perfektní kamerou, která dokonale využívá svých možností narativní výstavby. Zaujaly mě výborné záběry, kdy jedna postava mluví s druhou, ale nestříhá se mezi nimi, protože obličej té druhé je v zrcadle vedle postavy první, skvělé "roztřesené" záběry na chaos, který Vlna způsobuje, či geniální švenkování z jednoho detailu na druhý - tomu, vážení přátelé, říkám efektivní využití technických prvků k podpoře vyprávění (a chválím také energickou hudbu). A tak si příběh učitele, který zašel příliš daleko, získal moji plnou pozornost a rozhodně to nebylo jen letním vedrem, že jsem se u závěru pořádně zapotil. Některé postavy nejsou sice plnohodnotně zahrané, ale cílevědomý učitel a zfanatizovaný Tim jsou svými představiteli zahráni velmi důvěryhodně. Poměrně nepředvidatelné vyústění a především neokoukané zpracování myšlenky, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, dělá z Vlny jeden z nejlepších německých filmů posledních let. Její otevřenost běžnému publiku jen a jen pomůže více adolescentům pochopit, jak snadno ovlivnitelná je masa. Bravo! 90%

Noční můra v Elm Street (1984)

"Jedna, dvě, Freddy jde..." WesCraven znamená posun slasheru o velký kus dál díky postavám, které se skutečně účinně brání. Jeho postupy uměleckého hororu jsou taky odlišné od stylu jiných režisérů. Zatímco v Carpenterově Halloweenu udeří Michael Myers jednou a pořádně, aby svou oběť zlikvidoval, a v Argentových senzuálních hororech akci předchází několikaminutové pomalé deptání, tady se Freddy nebojí ukázat se kdykoliv a kdekoliv, což až hraničí s explicitním hororem, protože samotné monstrum je většinou děsivější, když je jen málo vidět (viz Vetřelec). Tady to však kupodivu funguje výborně a Noční můra v Elm Street je rozhodně jeden z nejlépe zpracovaných hororů co se týká samotných lekaček (jsou velmi, velmi časté, ale vždycky zafungují - narozdíl od spousty nových hororů, kde je lekaček jen pár, ale jsou neskutečně předvídatelné). Účinnost šoku je posílen také díky hudbě, která v akčních scénách připomíná hudební doprovod k Terminátorovi, jenž vznikl ve stejném roce. Zároveň znamená tento film zajímavou úvahu o propojení reality a snu - už samotná představa, že usnout znamená zemřít, může být pro mnoho diváků děsivá. Plné hodnocení nedávám jen a pouze proto, že slasher není můj oblíbený subžánr hororu. 75%

Zlaté oko (1995)

Ve srovnání s opěvovanýma srágorama s Danielem Craigem je tahle bondovka ještě naprosto pohodově koukatelná. 60%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Už tady Cervenak použil pojem "nejsilnější závěrečná katarze", což je asi nejpřesnější charakterizování této adaptace Kingovy novely. Přestože tento film není bez chybiček, jeho závěr je tím nejlepším a nejemotivnějším zásahem do srdce filmového diváka. To je důvod mnoha zdejších plných hodnocení. Já sám nakonec více oceňuji propracovanou práci s omezenou narací a filmovým časem, což vrcholí jedním z nejsilnějších záběrů filmu - v odjezdu kamery od ředitele Norringtona skrze dvojité rámování kulaté díry. 90%

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Přelet nad kukaččím hnízdem znamená pro každého diváka něco jiného - pro kinematografii ale představuje jakýsi příklad dokonalého souladu režie s herci. A právě neuvěřitelně silné situační scény jsou důvodem, proč film získal takovou paletu Oscarů, a to ještě v době, kdy měla tato prestižní cena slušnou výpovědní hodnotu o kvalitě filmu. 90%

Země dinosaurů (1988)

Titulní píseň Diany Ross se stala hitem a film tehdy ovlivnil mnoho dětí, včetně mě. I bez nostalgie je však Země dinosaurů skvost, který dosud nemá v animované kinematografii obdoby. Díky mnoha citlivým tématům je naprosto přirozeně dojemná, pomocí geniální metafory i obecně poučná. A nejlepší skladatelský počin Jamese Hornera vnese slzy do každého oka, a jestli mi nevěříte, tak uvěříte, až se ocitnete s Tlapkou na vysoké skále a spatříte cíl její cesty. 100%

Lví král (1994)

Lví král je nádherná disneyovka pro děti i dospělé. Schématický scénář mu narozdíl od jiných animáků neubírá na kráse, protože kouzlo poztrácené příběhem je stokrát vynahrazeno hudbou a písničkami. Simba patří do srdce každého dítěte stejně jako Tlapka nebo patřičně mladší Nemo. 80%

Havran Ric (1989) (seriál)

Nikdy jsem neměl žádný animovaný seriál raději. Moje dětství by bez Supermaxu a tohoto frajera bylo o hodně ochuzeno. Skvělá hudba a animace - důkaz, že pro vykreslení emocí jako úžas, úleva a radost není potřeba krkolomná animace ani dialogy. 90%