Matrix Reloaded (2003)

Pro boha živého. Matrix má zřejmě program "planeta Krypton", protože Neo létá jako Superman a má moc darovat život, Smithové bojují jako partička šedivých gumáků ze Strážců vesmíru a z akce se stala samoúčelná onanie nad bullet timem. A myšlenka raději utekla se schovat. Typický příklad toho, když je skvělé sci-fi zprzněno samotnými stvořiteli. 30%

Království ohně (2002)

Béčko, které svou postapokalyptickou vizi neprokládá filosofií ani přílišnou logikou. Draci nejsou téměř vidět, ale jejich zpracování rozhodně není tak špatné, jak tady někteří tvrdí. Jako v jiných filmech, já si své najdu vždycky, ať už je to přivázaný sokol, který má varovat hlídku před draky, neskutečně cool Matthew, nebo příběhy z Hvězdných válek a Lvího krále, co Quinn vypráví dětem, a ty jsou přesvědčeny, že je vymyslel. 65%

Cesta na Měsíc (1902)

Film v plenkách po francouzsku. Mélièsovy hrátky s kamerou a legendární stop-trik byly v této době doslova revoluční. Jiné hodnocení není na místě, tohle se prostě musí vidět. 90%

Misery nechce zemřít (1990)

Jedna z mála kingovek, které se na filmovém plátně skutečně povedly. Kathy Bates získala Oscara naprosto zaslouženě. 80%

Sabrina - mladá čarodějnice (1996) (seriál)

Seriál s podprůměrnou hlavní postavou, ale vysoce naprůměrnými postavami vedlejšími - především v prvních třech sériích. Kocour Salem chrlí hlášky jako sopka, kouzelná Hilda s přísnou Zeldou se přetahují o zlomyslného ředitele školy Pana Crafta, a boyfriend Sabriny Harvey je přímo dokonale hloupý. Vždy s radostí vzpomínám na epizody, kdy pan Craft omládl a modernizoval školu, Harvey otěhotněl, Sabrina se proměnila v kluka, Salem plánoval ovládnout svět, Hilda rozjížděla houslovou kariéru, Sabrina viděla do budoucnosti či Salem, když simuloval. S dalšími řadami kvalita postupně klesá až na hranice odpadu, ale první řady jsou mistrovské - a to také díky nadprůměrnému dabingu. 70% "Au, pomóóc!" - "Saleme! Proč máš hlavu v té sklenici?!" - "Trčím tady už hodinu!" - "A proč jsi nezavolal dřív?!" - "Nevadilo mi to, dokud mi nedošly karamelky."

Slunce, seno, erotika (1991)

To je teda reprezentace... vy s tím naděláte. Aneb když omezení vidláci chtějí "do Evropy".

Slunce, seno a pár facek (1989)

O něco slabší Troškova blbůstka s rodinou Škopkových, ale stále ještě na hranici snesitelnosti. Ve srovnání s Homolkovic rodinkou je tahle jihočeská familie zralá na odpad, ten ale nikdy nedávám filmu, který mě dokáže alespoň jednou pobavit, v tomhle případě hlavně aluzemi na western. Úvodní střihová skladba, při níž si Blažena a Miluna představují vraždu té druhé, ta snad nemohla psychologii dívek ukázat lépe. 40%

Slunce, seno, jahody (1983)

Jsem přesvědčen, že Troška natočil něco, co nechtěl, ale většina blbů jemu podobných, to stejně nepoznala, a tak je tahle krutá kritika vesnické demence naprosto běžně přijímána jako oslava venkovského života. 55%

Jeřábi táhnou (1957)

Dokonalá filmařina, kterou Kalatozov za pomoci famózního kameramana Urusevského přivedl na svět jako blesk z čistého nebe, protože před tímto filmem natáčel téměř nekoukatelné snímky. Tým tvůrců v čele s Kalatozovem se dá považovat za jeden z nejprofesionálnějších štábů vůbec, protože způsoby, jakými natáčeli film, se dodnes učí na všech filmových školách, záběr po záběru. Právě kamera a její jízda je zde tak fascinující. Každý záběr je nádherným příkladem vizuálně dokonalé mizanscény: Na začátku kamera staticky snímá moskevské schodiště, začleňuje postavy do hloubky prostoru, později se vesele točí podél panelákového schodiště, a jen proto, aby při smrti jedné z postav udělala právě stejný pohyb, hra světla a stínů je precizně vyšperkovaná a při scéně bombardování zachází dokonce až do expresionismu, odraz Markovy tváře při hře na klavír odráží jeho pokřivený charakter, neuvěřitelně dlouhé jízdy kamer v exteriérech nejen že sledují Veroniku v pohybu, ale také vybírají z obrovského komparzu běžné lidské situace (loučení s rodinou, nebo naopak vítání), asi nejslavnější scéna běhu vedle vlaku, kdy Kalatozov kombinuje rychlou jízdu s kratičkými záběry s ruční kamery, je třešničkou na dortu. Zároveň je film příjemně politicky odcizený a věnuje se hlavně lidštějším tématům během války. Zejména prohlubuje a vyvíjí psychologii Veroniky, ale také všech ruských žen, bez jejichž dřiny v týle by fronta nevydržela ani čtrnáct dní. Ještě jsem nenarazil na film, který by tak úžasně stylovým a vizuálně nádherným způsobem znázorňoval lidství stejně precizně jako Jeřábi táhnou. 90%