Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Prostě nemůžu dát víc než dvě hvězdy. Nevím čím to je, ale od jedničky jsem odcházel nadšenej, od dvojky už ne a od trojky jsem chtěl odejít už v polovině filmu. Vždyť i fanoušci LOTRu a Tolkiena museli zaplakat. Celou druhou polovinu filmu jsem se modlil, ať je z toho Pán prstenů. Postavy mi byly všechny 3 díly šumák, žádná epic battle se nekonala (alespoň jsem si žádné nevšiml), hudba také nebyla nic moc. Prostě pravý opak LOTRu. Ať mi nikdo neříká, že nesmím tyto 2 série porovnávat, protože musím. Někdy se Hobbit tak strasně snaží být Pánem prstenů, že to mlátí do očí. Jackson udělal největší chybu jakou mohl, natočil epickou pouť na záchranu středozemě a potom její předpravu. Kdyby to bylo naopak, tak mu ještě za 10 let fanoušci klečí u nohou stejně, jako tomu je u předchozí triologie. A o CGI ani nemluvím. Že je rok 2015, to automaticky neznamená, že v CGI bude 90% filmu, i když to nebylo absolutně potřeba.

Velká šestka (2014)

Mohlo to být klidně lepší. O dost. Animace nádherná. Detaily jsou opravdu promakaný a to hlavně ulice San Fratokya (tak se město ve filmu jmenuje). Veliký + dávám právě za nápad spojit San Francisco a Tokyo. Hodí se to k sobě naprosto skvěle. Škoda jen, že z příběhu nevytřískali mnohem víc. Je to MARVELovka a ještě animovaná. Na světě už není jiná kombinace, která by víc motivovala k naprostýmu vyřádění se jak na postavách, tak na příběhu. V tomhle bodě drtí Velkou šestku i příběhově prosťoučkej WALL-E, který má u mě stále první přícku na pomyslném žebříčku animáků a to z mnoha důvodů. Oba snímky jsou o robotovi (s vyšším poselstvím v pozadí samozřejmě), oba jsou hlavně pro dětský publikum, ale jen u šestky jsem se už při prvním sledování přistihl, jak se zrovna moc nebavim. A to se mi u WALL-E nestalo ani po sedmé a to v jednom roce.

John Wick (2014)

Poctviej akčňák se vším, co k němu patří. I když se mi zdálo, že se hodněkrát snažil jít po stopách Odplaty (Payback) s Melem Gibsonem - mimochodem fantastickej snímek, kterej by měl být pro svou stylizaci, postavy a humor a rozhodně nejlepší badass hlavního hrdinu za poslední desetiletí povinně vysílanej i na školách, stejně jako tomu je s Back to the future, pro jeho scénář bez chyby, ale to odbočuju. Efekty jsou hodně propracovaný (zvuky při úderu, zvuky zbraní, poškození výsřelem, honičky, atd.). Ačkoliv ve skutečném životě Keanu ovládá několik bojových umění, John Wick (postava, kterou ztvárňuje) je profesionál a jedna z největších legend svého řemesla a přesto několikrát právě on bude mít s protivníkem co dělat. A to není špatně. Naopak to dobře kontrastuje s historkami o něm a tím, jak ho uznávají všude, kam vejde. Pak alespoň vidíte, že být nejlepší z nejlepších fakt není a ted promiňte ten výraz prdel. Všichni se musí držet nějakého kodexu, ženská se pere jako ženská a profík zabije ranou do hlavy. Film je díky tomu uvěřitelnější, protože na nedotknutelné nájemné zabijáky tu máme Stathama (nic proti němu) aj. Příběh díru do světa neudělá a hlavní zápletka je vám jasná prakticky ihned. To nic nemění na tom, že film před vás servíruje jednu akci za druhou a to nijak přehnaně. 20 minutové přestřelky tu nejsou vůbec zapotřebí a i tak si jich divák užije do syta. Nesmí chybět epický fight s final bossem v deští, kvuli kterému bohužel jednu hvězdu uberu. Poctivák nebo ne, tohle je už fakt klišé. Ještě chyběl duch jeho manželky když už mlel z posledního. Je docela škoda, že Reeves nedostává více takových rolích, protože jako jeden z mála dá svým postavám emoce a tak nejsou divákovi úplně lhostejné (tedy ve většině případů). Celou dobu nevíte, jestli je to zlej hodnej chlápek, nebo hodnej zlej chlápek. Kdyby se ho ujal nějaký režisér jako třeba Burton Deppa, nebo Martin Scorsese Lea DiCapria, tak by měl určitě o dost větší šanci ukázat nám, co v něm opravdu je. Stručne shrnuto dám 4 * protože film i Keanu mají na víc, ale na dlouhý zimní večer ideální popkornovka, na kterou se dá dívat i ve dvou

Pod zemí (2014)

Skvělej nápad. Podobnost s filama jako Tunnels, Katakomby aj je jasná, ale co chcete vymýšlet ve FootFotage filmu z prostředí Pařížských katakomb? Odpověď je - mnoho. Jasně, schéma je stejný: Já jsem mladá/mladý archeolog/novinář atd... a chci tam, kam by nikdo se zdravým rozumem nešel. Tím to více méně končí, ale v tomto případě jen zdánlivě. Nejde o bezduchou vyvražďovačku hlavních protagonystů jednoho po druhém. Dokonce i příběh má něco do sebe (na tento žánr to opravdu není úplně špatné). Postavy nejsou úplně debilní a ani děj není vůbec předvídatelnej (už vůbec ne konec), ten je pro tenhle žánr dost neobvyklej. Pár nelogičností se taky najde, ale rozhodně nijak nekazej dojem z celku. Místy napínavý, místy matoucí (úmyslně) a nějaká lekačka taky proběhne. Pokud máte rádi FF filmy a chcete něco ne úplně hororovýho a přitom tajemnýho, tak tohle je pro vás. Příjemná změna oproti RECovinám, Cloverfeldovinám a Blairwitchovinám :)

Chraň nás od zlého (2014)

Stručne a jasně. Sinister byl kravina. TOTÁLNÍ. Když už si myslíte, že to prostě nemůže být horší, tak vidite Deliver Us From Evil a rikate si JAK??? Nemůžu si pomoct, ale takový Posession of Michael King měl vše, co oběma zmíněným snímkům chybí. Je to paradox, že jedním z nejlepších filmů s touto tématikou je pro mne ten, o kterém prakticky nikdo neslyšel. I já jsem se o něm dověděl úplnou náhodou. Eric Bana zhlédl několik videí exorcismu a potom nemohl usnout? Jak si asi spí po tomhle? Ne, děkuji. Doufám, že se ráno vzbudím a nebudu si tenhle film pamatovat.

Velká ryba (2003)

Burtonovsky jiné, neobvyklé, typicky bizardní, bláznivé a originální, prostě skvost! Famózní "pohádka", která se dá svou úchvatnou výpravou přirovnat snad jen k Forrestu Gumpovi. Zdůrazňuji přirovnat, ne porovnat :) Je úplně jedno, jestli je vám 13, 22 nebo 37, jestli máte alespoň trochu rádi filmy, tak tenhle vás zaručeně chytne za srdce. A to jsem ještě u žádného filmu kromě Rádia, nebo Gumpa u sebe nespozoroval. Burton je prostě král svého řemesla. Výprava je skvělá. Od začátku se vám hlavní hrdina hrdina Edward okamžitě vryje pod kůží a zůstane tam až do konce snímku. Mimochodem skvěle vybraný Ewan McGregor, který jako by se pro roli narodil, protože si neumim představit přesvědčivějšího a sympatičtějšího člověka do této role a někdy budete mít problém herce rozeznat od jeho postavy, protože už podle výrazu je to dobrák od kosti. Jedno zajímavé a pestré prostředí střídá ještě zajímavější a pestřejší a dokonce i pro vedlejší postavy to platí. I když vedlejší není přesně to slovo, protože tady má každá postava svou roli. Hereckými esy se tu nešetřilo a tak není jen skvělý příběh, ale i obsazení. Konec tohle všechno jen podtrhnul a i po několikerém shlédnutí jsem cítil ty samé emoce. Nejde to jinak, film prostě musím přechválit (sám za sebe) a alespoň na mém osobním žebříčku ho mžu postavit vedle takové velikány jako je již zmíněný Forrest Gump nebo Rádio. Velká ryba je každým coulem neskutečně příjemným filmem, který mi vyčaruje příjemný pocit i úsměv na tváři pokaždé, když ho vidím.

Úsvit planety opic (2014)

Rozhodně lepší, než jednička. Zatím co jednička byla spíš výpravným dílem, které mělo diváka uvést do obrazu, jak vlastně vznikla planeta opic, tady se obejdeme bez delšího vysvětlování. I když se filmu zhostili jiní tvůrci, neudělal svému předchůdci ostudu, jak to bývá ve většine ostatních případů. Akce i napětí graduje postupně. Klidné pasáže nejsou nijak zdlouhavé a ty akční zase nijak přehnané. Bohužel příběh je už od začátku dost předvídatelný a tak pro nikoho nebude závěr žádným velikým překvapením. Osobně jsem v tomhle snímku vnímal emoce mnohem víc než v tom předchozím, který mi přišel až moc přímočaře směrovaný na divákovi emoce. Na mě to prostě nefungovalo a nevybudoval jsem si žádne pouto ani k Césarovi ani k jeho "otci". Efekty jsou naprosto úžasný a rozhodně patří mezi špičku. Jen je škoda, že je na ně kladen až moc veliký důraz a některé věci by se bez nich rozhodně obešli (např. takového medvěda lze spatřit ve spoustš filmů mnohem uvěřitelnějšího a to proto, že je živý a to i tváří v tvář člověku).

Transformers: Zánik (2014)

Já dávám čistokrevnejch 5 hvězd. Proč? Protože proste Michael Bay. Jasně že 99,7% filmu je naprostej vyhypovanej nonsenc a že každá holka v jeho novém filmu je buďto Megan Fox, nebo geneticky upravená, bezchybná supermodelka. Ale kvuli tomu na Transformers nekoukáme (alespoň já ne). Koukám na ně především kvuli vizuálu a ten je prostě perfektní. Transformers je prostě zfilmovaná pohádka od Hasbro a tak je potřeba se na ni dívat. No a co, že by to auto takhle nikdy neskočilo, že by se ta budova takhle nezřítila a že tohle a tamto ... 4. díl by se klidně mohl jmenovat "Bayhem", protože tady ho Míša dotáhl k dokonalosti. Je to prostě audiovizuální oddychová opera plná výbuchů, robotů a vybuchujících robotů. Prostě nechám mozek někde ve futrech a užívám si akční nářez. Stopáž byla asi o něco delší než bylo zapotřebí, ale za celé ty téměř 3 hodiny jsem se nepřistihnul u toho, že mám potřebu se dívat kolik jeětš zbýva do konce apod. Kdyby tu nebyly žádní Wahlbergové a Nicoly Peltzové, tak by se význam filmu nijak nezměnil a možná by to bylo ještě o chlup lepší, protože hlavní moto: Kašlem na lidi se rychle změnilo v dáme jim jeste 76 856 000 šanci, třeba nás tentokrát nezraděj. Nevím co od toho čekali ostatní, je to prostě letní blockbuster a jak všichni víme ty neoplívají ani sofistikovanejma postavama, ani hlubokým příběhem s neotřelou zápletkou.

22 Jump Street (2014)

Šílenost. Někdy dost přetažená za vlasy, ale je to letní block buster a nutno podotknout, že asi nejlepší komedie letos. Za co jsem fakt rád je, že Ice Cube dostal o dost víc prostoru než v prvním díle. Je to bývalej Gangster a tak se tady taky chová a filmu to dalo říz. Scénu, kdy byly oba hlavní aktéři na tripu mi vynahradila návštěva vězení a taky Jenkovo vyvádení na účet Ice Cuba. No prostě komedie jak má být. Popcornovka u který vůbec nepřemýšlíte nad "hloubkou" příběhu, ale užíváte si skvělý komediální vlohy obou hlavních postav.

Konzultant (2013)

Nebavil jsem se tolik jako u Tahle země není pro starý. Nepotřebuju 2 stejný filmy ze stejnýho prostředí od stejnýho režiséra, ale tady je ten propad kvality fakt propastnej. Herecky není co vytknout. Jen tomu chybel ten drive, jako měla Tahle země.