96 hodin: Zúčtování (2014)

Tak tady se už bohužel uklouzlo. Opuštěny byly pravidla žánru i principy úspěchu prvního dílu. Luc Besson se rozhodl rozkročit mezi akční podívanou a kriminální thriller. Bohužel ke škodě věci. Navíc notně kopíroval (a ještě mizerně). Akční detektivka ztratila dech, pointa je velmi průhledná, očekávané napětí se nekoná. Zástupce zákona se oproti Tommy Lee Jonesovi v předloze vůbec neprosadí, akční finále je slabým odvarem předchozích dílů. Přesto, kdyby zůstalo jen u něj, bylo by to mdlé, ale důstojné rozloučení s pár mrtvými ruskými mafiány. Jenže ta touha hrát si na Poirota poslala závěrečnou část série definitivně do kopru.

96 hodin: Odplata (2012)

Opravdu nechápu obecné nepřijetí 2. dílu. Ti, kteří adorovali jedničku, by měli tleskat i nyní. Oproti jedničce poněkud větší díry ve scénáři jsou vyváženy atraktivitou prostředí. Zabíjet Albánce v Istanbulu je stejně dobrá zábava jako v Paříži. Oba díly jsou víceméně jako přes kopírák, což je v tomto případě ku prospěchu věci.

96 hodin (2008)

Tak tohle velmi slušně drží pravidla žánru a navíc se to nepodbízí současným genderovým trendům! Akce jako v devadesátkách, bohužel i se všemi nelogičnostmi, kýčem a patosem. Ale nechť! Je to fakt zábava, docela jízda, střílet Albánce v Paříži je super zábava. S odřenýma ušima za 4*.

Mafiánovi (2013)

Opravdu hodně slabá zábava těžící ze současných (a už obehraných) genderových stereotypů a amerického pohledu na svět. Vystajlovaná teenagerka kope chlápky do rozkroku jak na běžícím pásu, Evropa je buranov, kde nemají ani burákové máslo (!), a americká rodinka nám zase jednou musí předvést, jak táhnout za jeden provaz. Vše skropeno patosem a slzami, pár mrtvých chlápku k tomuto kýči už bohužel patří a jen dotváří kolorit. Teenagerská sračka, na kterou jsem bůhvíproč koukal s rozumnými a mentálně dospělými lidmi (prý odpočinek).

Suburra (2015)

Sy(u)rová atmosféra a překvapivý (byť ne zcela reálný) závěr jsou devizou tohoto filmu. Stran provázanosti organizovaného zločinu, Vatikánu a politiky sice povrchně klouže po povrchu... ale jakém, panečku! Drsném a hrubém, jako je drsné a hrubé italské podsvětí. Výborně načrtnuté a rozpracované jednotlivé strany konfliktu směřují k nevyhnutelné konfrontaci, vše se navíc děje v reáliích představitelné skutečnosti. Slušná kamera, dobrý střih, skvělá gradace. Pokud jste ale odkojeni Chobotnicí , Kmotrem či filmy Giuseppa Ferrary, pak budete zklamáni. Je to "pouze" klasický film současnosti, tj. výborná forma, nijak oslnivý obsah.

Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí (1985) (TV film) odpad!

Cože? To má být vtip? Tohle je tak absurdní inscenace, až je skoro geniální. Zajímalo by mne, co stojí za celou stylizací (zápletku ponechme stranou, ta je mizerná ve všech "Erbenovkách"). Je to snad nezvládnutý pokus navázat na dadaismus Pokladu byzantského kupce? Nebo už se tak moc hulila tráva??

Bláznova smrt (1973) (TV film) odpad!

Vpravdě televizní, technicky i herecky nekvalitní, ideologicky zatížené zpracování Erbenovy předlohy. Hlavními protagonisty tu nejsou Marvan (překvapivě slabý) či Kostka, ale závist a nenávist cíleně vyvolávané v normalizační společnosti. Přetrvávají dodnes.

Poklad byzantského kupce (1966)

Kriminálka je to mizerná, ale atmosféra let šedesátých povyšuje tento počin do vyšších pater. Hravost, nadsázka, vtip i lehkost se snoubí s tímto snímkem; to vše nejvíce vynikne ve srovnání s dalšími normalizačními pokusy o ztvárnění Erbenových předloh. Nicméně, pokud nepatříte k obdivovatelům "zlatých šedesátých", může vás i tento film nudit či provokovat svým surrealismem.

Čas pracuje pro vraha (1979)

Odmyslíte-li socialistický balast, mizernou a ideologicky zabarvenou zápletku a vraha uhodnutého v půli filmu, zbývá studijní materiál designu a atmosféry doby a docela dobré herectví některých zúčastněných.

Smrt talentovaného ševce (1982)

Opravdu to není povedená detektivka. Chybí ji napětí, složitost, záhada, nápad i herectví. Snad jen za tu hudbu si jednu hvězdu zaslouží.